Emerytura, czyli 30 proc. pensji. Stopa zastąpienia będzie nie na rękę

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki21.10.2015, 07:48; Aktualizacja: 26.10.2015, 19:16
Obliczenia wskazują także, jak ważne są pierwsze lata pracy zawodowej.

Obliczenia wskazują także, jak ważne są pierwsze lata pracy zawodowej.źródło: ShutterStock

Symulacje emerytalne, jakie na naszą prośbę przeprowadził ZUS, wskazują na poważny problem. Na rynek weszło pokolenie młodych ludzi, których zabezpieczenie emerytalne będzie bardzo niskie. To 30-latkowie, którzy swoją karierę rozpoczynali, pracując na umowach cywilnoprawnych. Ten inicjacyjny etap na rynku pracy stał się dla nich obciążeniem, którego nie będą w stanie się pozbyć. Niezależnie od tego, ile będą zarabiać i jak długo pracować.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • Gupi(2015-10-21 16:16) Zgłoś naruszenie 00

    Ku..a ja będę miał 52 lata pracy jak dożyje i przejdę na emeryturę mając 67 lat

    Odpowiedz
  • Krzysztof Kornatowicz(2015-10-21 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS nie będzie , ale już jest bankrutem , tylko nie ma komu tego oszukanemu społeczeństwu odważnie powiedzieć ! Emerytura to danina od państwa , wypłacana na godne życie ludziom w wieku poprodukcyjnym , kiedy nie są , z uwagi na swój wiek , zdolni zarobić na swój byt . Tymczasem emerytura stała się dla bardzo wielu osób , które zgotowały nam nasz nędzny los , w tej pożal się Boże „wolności” , sposobem na dożywotnie bogacenie się . Pytam – czy wieloletni ordynator szpitala , który dziesiątki lat obrastał w bogactwo na swojej posadzie , czy sędzia , wysoki rangą urzędnik , czy inny ” dożywotni ” polityk , którzy w czasie swojej pracy zgromadzili ogromne bogactwa , muszą dożywotnio otrzymywać dodatkowo wysokie emerytury ?! PO CO IM DOŻYWOTNIO NAPYCHAĆ JUŻ DOSTATECZNIE NAPCHANE BANKNOTAMI KIESZENIE ?! Przecież wielu z nich to ludzie z układu , który doprowadził wielu z nas do nędznego bytu . Wielu z nich rabowało Polskę , przy każdej okazji . Są na to liczne dowody . Dlaczego ludziom z układu , z mafijnej polityczno-finansowej ośmiornicy wypłaca się fortunę na emeryturze , a człowiekowi , który z przyczyn losowych , bo musiał opiekować się rodzeństwem , po przedwczesnej stracie rodziców , czy kalectwie , czy bankructwie , spowodowanym monopolizacją obcymi marketami polskiego handlu i wyrugowaniem całej klasy średniej Polaków z obrotu gospodarczego , dlaczego tym zacnym ludziom proponuje się głodowe emerytury , aby się na starość , z rozpaczy , powiesili ?!!!
    To jest moralne , że tworzymy 35 -letnich emerytów , z resortów mundurowych ?!!! Że łajdak sędzia , czy inny prokurator , który służył PRL-owskiemu systemowi nękać ludzi , otrzymuje bardzo wysokie emerytury , a matka trójki dzieci ,która nie mogła z tego powodu wypracować lat stażu dostaje od zarozumiałego państwa emerytalny ochłap ?!!! Emerytury z wielu powodów , w tym społecznych i ekonomicznych , powinny być powszechne i prawie równe Nieco wyższe dla jednostek wybitnych i specjalnie zasłużonych dla ojczyzny , którym należy się jakieś społeczne uznanie .Niższe być może dla degeneratów , którzy żadną pracą się nigdy nie parali . Ale i im należy się danina wystarczająca na godny byt . System musi być tak przemyślany , żeby nie prowokował społeczeństwa do nieróbstwa .Tak też osobnikom zdegenerowanym , którzy przez całe życie pracy się nie imali , może powinno wypłacać się świadczenia w postaci bonów , z wyszczególnieniem na czynsz , prąd , kiełbasę , aby wszystkiego nie byli w stanie przepić ? Tu trzeba pomyśleć . EMERYTURA TO ŚWIADCZENIE NA STAROŚĆ DO ZABEZPIECZENIA BYTU OSOBOM STARSZYM , A NIE SPOSÓB NA BOGACENIE SIĘ ŁAJDAKÓW ! Dziś średnia emerytura w Polsce oscyluje w wysokości około 2200 zł miesięcznie . Gdyby każdemu Polakowi wypłacić po 2150 zł , a z pozostałych od każdego 50 zł dołożyć jednostkom wybitnym , mielibyśmy w Polsce kraj szczęśliwych , uśmiechniętych , bogatych emerytów . Komu to przeszkadza ?! Krzysztof Kornatowicz Wyrugowani.pl

    Odpowiedz
  • Stary system emerytalny.(2015-10-21 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    A ile % pensji mają wczesne emerytury uprzywilejowanych TUSKOeBUZKA górników i mundurowych?
    Na których robić mamy do wieku 67 lat , czyli średnio aż o 24 lata dłużej??

    Odpowiedz
  • MK(2015-10-21 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś z tych biednych emerytów protestował ,jak 2009 r reformator D.TUSK wysyłał na wcześniejsze emerytury ludzi w wieku 55-60-lat za długoletni staż zawodowy ledwo 20-letni okres pracy ! NIE ! Wygodniej było zmusić do pracy tych co najdłużej pracowali ,niż przeprowadzić prawdziwą reformę emerytalną . Dziś ten sam rząd wmawia Polakom,że przedwczesny wiek emerytalny 65-lat i 47-lat pracy to za mało na emeryturę ! Czy nie czas poszukać pieniędzy w kieszeniach tych obywateli którzy ten system zrujnowali ,a nie tych którzy go utrzymują ?

    Odpowiedz
  • jaq(2015-10-21 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    do khaki- skoro ci tak żle na emeryturce "siłownika" idż do ochrony jak twoi koledzy,utrzymywałeś przy władzy jedynie słuszną siłę przewodnią narodu i g...o robiłeś,teraz masz wszystkim za złe?wyciągnij zza obrazu świętego swoją legitymację ubeka i opublikuj swoją podobiznę!

    Odpowiedz
  • Wyklęty powstań ludu ziemi.(2015-10-21 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    100 euro emerytury. Wypas.

    Odpowiedz
  • Do ...(2015-10-21 12:31) Zgłoś naruszenie 20

    Maryla Rodowicz , KRUS-owcy i bogaci biznesmeni dostaną w 2016r. dodatek wspomagający dla najuboższych emerytów i rencistów.

    Odpowiedz
  • Jaga(2015-10-21 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    Redaktor zapomniał dodać, że lwia część składek (tych ciężko pracujących i mało zarabiających, ale płacących składki) pójdzie na sowite emerytury tych, którzy tych składek nie płacili ( KRUS, bogaci biznesmeni, Maryla Rodowicz, służby mundurowe, prokuratorzy, kler). Złodziejski system polityków PSL, PO,PIS, SLD

    Odpowiedz
  • no tak(2015-10-21 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Kłamstwo ! przepisy się nie zmieniły, jeżeli będzie miał lub miała 25 lat składkowych najniższa emerytura będzie sie należała nawet jak nie będzie na to zgromadzonych na tyle składek !

    Odpowiedz
  • do 2 ciekawy(2015-10-21 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Biznesmenku 1-osobowy z 400zł składką, o jakich 4% piszesz ? W banku ? A o jakiej inflacji średniorocznej narastajaco przez 35 lat wspomnisz przy okazji ?
    A 400zł przez 35 lat daje na 15 lat emerytury - 45% stopę zastapienia. Nikt niczego nie zabiera, oprócz oszołomów mówiących o 30%, którzy rozum odbierają.

    Odpowiedz
  • qwerty do 7 Jaromir(2015-10-21 11:30) Zgłoś naruszenie 02

    Biorąc pod uwagę 2008r, gdy miałem wyliczana emeryturę w starym systemie, jej część socjalna zwaloryzowana na dziś wynosi ok. 700zł (w realiach kwoty bazowej z 2015r jest tak jak piszesz, bo niestety, kwota bazowa rośnie szybciej,niż waloryzacja emerytur, o czym obaj doskonale wiemy). To oznacza, że chlipiący łzami, którzy nie są z KRUS ani byłymi rencistami, tylko emerytami ZUS ze starego systemu, a mający dziś np. 1000zł emerytury brutto, w całym swoim PASOŻYTNICZYM, pełnym lenistwa zyciu, wypracowali tylko 300zł emerytury. I jeszcze mają czelność domagać się zrównania "żołądków", oszukańczej "kwotowej waloryzacji" czy jakichś lewackich dodatków ? A marsz do opieki społecznej, po to jest i utrzymywana jest też z podatków tych, co mają wyższe emerytury, bo pracowali w życiu 40-45 lat, a nie podpierali przez 10 lat budki z piwem lub stali na łopacie !

    Odpowiedz
  • Ciekawy(2015-10-21 11:19) Zgłoś naruszenie 10

    A gdzie reszta ? na ośmiorniczki i doradców z ZUSu ? Jak ktoś potrafi liczyć to proszę sobie policzyć tylko
    400.00 zł miesięcznie na 4% przez 35 lat ile jest ? więc jak to możliwe że emerytura wynosi tak mało ?
    Kto zabierze resztę ???

    Odpowiedz
  • trab49(2015-10-21 10:54) Zgłoś naruszenie 10

    Bezczelni. Dopiero teraz Kamysze to zauważyli ? Na pewno wiedzieli to od lat i gó..o robili. Podobnie z ryczałtami samochodowymi udającymi część wynagrodzenia.

    Odpowiedz
  • piniusz(2015-10-21 10:46) Zgłoś naruszenie 00

    khaki-czemu tak wielu ma pretensje do służb mundurowych"-już wyjaśniam, praca na etat z umową o pracę,przychodzi taki "emeryt" i mówi że on na zlecenie będzie pracował,szef zwalnia tego na umowę bo odchodzą mu składki ZUS i inne daniny.pracownik na lodzie bez żadnego świadczenia a "emeryt" z emeryturą ponad 3 tys.zł.sobie dorabia,bo mu ciężko-pomijając moralność to kto Zus ma utrzymywać- 40-letni emeryt?

    Odpowiedz
  • Henryk Lewandowski(2015-10-21 10:37) Zgłoś naruszenie 10

    Uważam, że prognozy oparte na dzisiejszym systemie płac nie są wiarygodne. Poziom wynagrodzeń jest u nas całkowicie oderwany od kosztów utrzymania rodziny. Głównie poziom płacy minimalnej. Zgodnie z obowiązującymi w normalnych krajach zasadami, płaca minimalna powinna wystarczyć na utrzymanie czteroosobowej rodziny! U nas z trudem wystarcza na utrzymanie samego pracownika. Konieczna jest zatem rezygnacja z fatalnej koncepcji rozwoju gospodarki, opartej na konkurencyjnie niskich płacach! Wyższe płace, to wyższe składki emerytalne (przy tej samej stopie procentowej!!!). Czy w prognozach uwzględniono np. zrównanie polskich płac ze średnim poziomem osiąganym w krajach "Starej Unii"?

    Odpowiedz
  • MAREK(2015-10-21 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    Ja również uważam ZNIEŚCIE PRZYWILEJE EMERYTALNE,A NAM EMERYTOM PRZYBĘDZIE NA KONCIE

    Odpowiedz
  • khaki(2015-10-21 10:25) Zgłoś naruszenie 04

    Nie wiem czemu tak wielu ma pretensje do służb mundurowych, o ich "przywileje". Przecież wystarczy zostać mundurowym i w wieku 35 lat życia będzie miało się kieszeni pełne pieniąchów, za które będzie stać na wyjazd, co drugi miesiąc na Karaiby, czy do Afryki albo do Ameryki Południowej. Czemu ci zazdrośnicy tak "umieją" liczyć cudze , a nie widzą swojego dobrobytu. Jak tak zazdroszczą mundurowym w Polsce to niech zobaczą jak mają mundurowi poza granicami kraju - Polski. Tam mundurowy jest wykorzystywany przez państwo natychmiast w państwowych służbach czy urzędach jak tylko wróci w "bambosze domowe". A u nas mundurowy jak osiągnie pewien wiek i wysługę to może dostać kopa w tyłek , a o pracy może najczęściej pomarzyć. A u nas tylko niewielka grupa oszołomów tylko zazdrości i pisze głupoty . No cóż taki poziom ich umysłów i podatność na propagandę radio - telewizyjną. ZAPRASZAMY W KAMASZE - też będziecie mieli dobrze.

    Odpowiedz
  • obecna emerytka(2015-10-21 10:25) Zgłoś naruszenie 20

    Ja nie dostałam nawet 35 % płacy zasadniczej a pracowałam 42 lata i płaciłam wysokie składki, ponieważ sporo zarabiałam. Na swoje nieszczęście zapisałam się do drugiego filara. Więc jak czytam o emeryturach to bierze mnie złość.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-10-21 10:17) Zgłoś naruszenie 01

    Do: 3: Krzysztof Kornatowicz z IP: 89.71.191.*
    A ja tak widzę sprawy emerytalne:
    "Danina od państwa" pochodzi z obowiązkowych podatków od obywateli i od składek emerytalnych płaconych WCZEŚNIEJ przez tych samych obywateli państwu. Państwo łaski nie robi, że ZWRACA wcześniej pobrane pod przymusem podatki i składki!
    EMERYTURA RÓWNA DLA WSZYSTKICH to CZĘŚĆ OBECNEJ emerytury, tzw. część SOCJALNA i wynosi 24% kwoty bazowej - od 1 marca 2015 r. jest to 3.308,33 zł. A więc ta część socjalna dzisiaj to 827 zł, tylko o 53 zł niższa od najniższej powszechnej emerytury. I to właśnie jest EMERYTURA RÓWNA DLA WSZYSTKICH z takim samym stażem pracy lub inaczej dla WSZYSTKICH BOLSZEWIKOWATYCH, co to MAJĄ TAKIE SAME ŻOŁĄDKI. Pozostała część emerytury uzależniona była od wynagrodzenia, czyli wpłaconych składek, stażu pracy (1,3% za każdy rok pracy) i od okresów nieskładkowych, czyli chorobowego (0,7% za każdy rok stażu pracy). To był stary system wyliczania emerytury, a nowy jest prostszy - ile odłożyłeś składek, tyle dzielisz na miesiące pozostałe ci do przeżycia i masz wysokość emerytury/m-c.
    A oto najlepsza recepta na godną emeryturę:
    Emerytura jest pochodną mądrości > wykształcenia > umiejętności i pracowitości (liczy się także ilość i jakość pracy) > wynagrodzenia za pracę > zapobiegliwości, uczciwości, przewidywania i kształtowania swojej przyszłości, aż do późnej starości. A krótko, to jest tak – kto płacił WIĘCEJ SKŁADEK EMERYTALNYCH, ten ma WYŻSZĄ EMERYTURĘ! I NIC DO TEGO NIE MA ŻOŁĄDEK, ani też sprawiedliwość SPOŁECNA! Pozdrawiam myślących, pracowitych i zapobiegliwych, a bolszewikowatym polecam Koreę Północną i jej raj!

    Odpowiedz
  • Babcia(2015-10-21 10:15) Zgłoś naruszenie 91

    z tego wniosek że, podniesienie wieku emerytalnego i tak na nic się przyda.Wmawianie ludzom że, dłuższy okres pracy ,podniesie ich emeryturę to zwykłe bajki dla naiwnych.Będzie coraz gorzej, jeśli nie zlikwiduje się przywilejów emerytalnych,Krusu, emerytur dla kleru itd.Żaden system ,nawet najlepszy nie wytrzyma takiego rozporządzania pieniędzmi i o tym doskonale wiedzą od lat rządzący i ekonomiści.Przez lata nie wprowadzono żadnej reformy ,to co robiono do tej pory,to pudrowanie choroby zżerającej ten system.Podniesienie wieku emerytalnego , było tylko próbą ratowania ZUSu kosztem ludzi ciężko pracujących, w większości nie dożywających tych dziadowskich emerytur.
    Podoba mi się system kanadyjski, który jest najbardziej stabilny na świecie.Wiek emerytalny to 65 lat dla kobiet i mężczyzn Do programu należy każdy pracujący między 18 a 65 r. życia, na takich samych zasadach (nie ma więc problemu z kosztownymi przywilejami emerytalnymi dla różnych grup zawodowych). Składka wynosi 9,9 proc. od wynagrodzenia. Gdy suma rocznych zebranych wkładów od pracownika przekroczy 2 217 dol., składka przestaje być pobierana.
    Maksymalny poziom świadczenia ustalany jest na podstawie zmian średniego dochodu i wynosi obecnie 986,67 dol. (3147,5 zł). Kapitał składkowy jest raz do roku indeksowany o wskaźnik inflacji. A do obsługi tego systemu ,zatrudnia się ilość 1/6 urzędników zatrudnionej u nas.
    Można ? Można. Ale tak naprawdę żaden nasz rząd nie chce zmian, wolą przywileje i obietnice na kolejne wybory.

    Odpowiedz