Świadczenie przedemerytalne: Liczy się staż, a nie forma własności pracodawcy

autor: Bożena Wiktorowska22.06.2015, 07:45; Aktualizacja: 07.11.2015, 13:34
emeryt-senior

W ocenie sądu odwołanie zainteresowanej było zasadne, bowiem doszło do faktycznej likwidacji firmyźródło: ShutterStock

Pracownik wykonujący pracę na rzecz pracodawcy będącego osobą fizyczną ma prawo do świadczenia przedemerytalnego w przypadku likwidacji jego miejsca pracy. Taka osoba musi jednak udowodnić, że posiada wymagany staż ubezpieczeniowy – stwierdził Sąd Najwyższy, uznając kasację zainteresowanej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Bolo(2015-06-22 11:39) Zgłoś naruszenie 20

  ZUS to organizacja przestępcza. Jego orzeczeniami nie powinny zajmować się sądy tylko prokuratura i ABW. Największy przekręt jaki został zrobiony to zgubienie 1,5 mln. rencistów (było 2,5 mln, jest 1 mln.) Były w ZUS patologie z lipnymi rentami, ale ile tego było - 5, 10, 15% ale nie 60% !!! Uzdrowieńcza moc ZUS obrosła już legendą a to pospolite przestępstwo. Fałszowanie orzeczeń, poświadczanie nieprawdy, pozbawianie setek tysięcy ludzi prawa do należnych świadczeń ze względów pozamedycznych, dla kasy. Wszystko to za cichym przyzwoleniem rządu. Miejsce kierownictwa ZUS, ich rządowych mocodawców, pazernych lekarzy orzeczników jest w więzieniu. Czekam z utęsknieniem na IV RP. Do piachu z tymi dziadami. I żadnej grubej kreski.

  Odpowiedz
 • himera(2015-07-12 06:55) Zgłoś naruszenie 10

  Jaka jest różnica między firmą która upadła a likwidacją działalności gospodarczej?dlaczego ci pierwsi moga korzystać ze świadczenia przedemerytalnego a ci drudzy nie?Przeciez oni tez jak wszyscy płaca składki ZUS i wszystkie inne należności.Osoba prowadząca działalność gosp.jednoosobowo nie jest w stanie ogłosic upadłości swojej firmy bo różnego rodzaju one sa np.taksówkarz jaka ma ogłosic upadłość firmy?chyba samochód który jest wart nieraz pare groszy.Takie osoby sa pokrzywdzone bo równo płaca ale już nierówno sa traktowane przez państwo.Są moim zdaniem oszukane i to trzeba wyjasnić.

  Odpowiedz
 • dr.ongale(2015-06-22 09:11) Zgłoś naruszenie 10

  Choć raz na jakiś czas sądowi uda się wydać dobre orzeczenie jak w tym przypadku. Cieszy, że sąd posłużył się wykładnią celowościową i uznał, że zakończenie działalności przez osobę fizyczną jest likwidacją tego pracodawcy, bo osoba fizyczna choć żyje nie prowadzi już działalności. Wiwat DUCH PRAWA a nie bezmyślne stosowanie przepisów.

  Odpowiedz
 • Zosia(2015-07-09 07:16) Zgłoś naruszenie 00

  Rozumiem, że trzeba podnieść wiek emerytalny, ale dlaczego dla mężczyzn 2 lata, a kobietom 7 lat.

  Odpowiedz
 • popieram bolo !!!!!zus nie powinien mieć prawa....(2015-06-22 21:47) Zgłoś naruszenie 00

  kwestionowania ustaw.Przepis to przepis.Za wprowadzanie w błąd ubezpieczonego powinna być dyscyplinarka a nie balety konferencyjne z kont naszych składek--złodzieje !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane