statystyki

Jędrasik-Jankowska: Trybunał nie uciekł przed emerytami

autor: Inetta Jędrasik-Jankowska19.11.2015, 08:29; Aktualizacja: 19.11.2015, 10:31

W DGP z 12 listopada ukazała się informacja dotycząca postanowienia TK z 3 listopada 2015 r. (sygn. P11/14), w którym trybunał umorzył postępowanie dotyczące sposobu wyliczania emerytury w powszechnym wieku emerytalnym osobom, które pobierały emeryturę nabytą w niższym wieku emerytalnym albo wcześniejszą.

Tym samym TK nie rozstrzygnął problemu pozostawania w gorszej sytuacji prawnej tych emerytów, którzy powszechny wiek emerytalny osiągnęli przed wejściem w życie niekorzystnego sposobu wyliczania, ale wniosek o tę emeryturę złożyli już po wejściu w życie zmiany. W efekcie orzeczenie trybunału oznacza, że emeryci, którym przy wyliczaniu emerytury w powszechnym wieku odliczono kwoty pobranych świadczeń, „nie mogą już liczyć na to, że cała norma zostanie uznana za niezgodną z konstytucją”.

Postanowienie trybunału nie jest jednak ucieczką od problemu nierównego traktowania, bo problemu prawnego – wbrew pytaniu skierowanemu przez jeden z sądów – nie ma. W ubezpieczeniu społecznym obowiązuje bowiem generalna zasada, że prawo do emerytury nabywa się ex lege (z mocy ustawy) w dniu spełnienia się wszystkich warunków, ale realizuje się według przepisów obowiązujących w dniu złożenia wniosku. Ta zasada działa równo dla wszystkich ubezpieczonych i oznacza, że późniejsza zmiana warunków (np. podwyższenie wieku lub stażu) nie ma znaczenia dla osoby, która już osiągnęła poprzednio obowiązujący wiek i staż. Jeśli jednak przed złożeniem przez tę osobę wniosku zostaną zmienione przepisy dotyczące np. sposobu wyliczenia świadczenia, to emerytura zostanie wyliczona według tych nowych zasad. Tak więc zmiana sposobu wyliczania emerytury ma zastosowanie do każdego ubezpieczonego, który wniosek o emeryturę złożył po zmianie przepisów, niezależnie od tego, czy prawo nabył przed zmianą, czy po zmianie.

Zasadą jest też, że zmiany pogarszające sytuację ubezpieczonych mają zastosowanie na przyszłość, co oznacza, że dotyczą prawa jeszcze nienabytego i świadczeń jeszcze niezrealizowanych.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Albo wcześniej uderzyć w kalendarz.(2015-11-23 15:22) Zgłoś naruszenie 41

    Dlaczego Trybunał Konstytucyjny bronił uprzywilejowanych wczesnych emerytów TUSKOeBUZKA górników i mundurowych???
    Na których reszta Narodu ma robić średnio aż o 24 lata dłużej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane