ZUS nie wezwie do przeliczenia emerytury. Uważaj na oszustów

autor: Małgorzata Raczkowska08.06.2015, 19:00
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że pracownicy nie przesyłają klientom korespondencji e-mailowej z informacją o możliwości skorzystania z przeliczenia świadczenia, nie kontaktują się też w tej sprawie telefonicznie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że pracownicy nie przesyłają klientom korespondencji e-mailowej z informacją o możliwości skorzystania z przeliczenia świadczenia, nie kontaktują się też w tej sprawie telefonicznie.źródło: ShutterStock

Pani Ewa jest starszą kobietą, od lat emerytką. Któregoś popołudnia zadzwonił do niej sympatyczny mężczyzna i podał się za pracownika ZUS. Powiedział, że zmieniła się ustawa emerytalna i że wiele zyska, jeśli przeliczy sobie świadczenie, ale wszystko jest tak skomplikowane, że sama na pewno nie podoła. Starsza pani uwierzyła, zwłaszcza że rozmówca zaoferował pomoc i umówił się na spotkanie. – Powstrzymałam mamę – opowiada córka pani Ewy – ZUS przecież wszystko załatwia na wniosek. Pomyślałam, że to jakiś naciągacz. Ale może się coś zmieniło i teraz urzędnicy wzywają emerytów, by im przeliczyć świadczenia – zastanawia się kobieta.

Nie. To prawda, że 1 maja zmieniła się ustawa emerytalna i w pewnych sytuacjach (patrz ramka) można wnioskować o przeliczenie świadczenia. ZUS jednak nikogo nie wzywa, zainteresowani powinni się zgłaszać do swoich oddziałów. Wręcz przeciwnie, ZUS przestrzega – wydał nawet w tej sprawie komunikat – przed reagowaniem na telefony i e-maile z informacją o możliwości przeliczenia. Zdarza się bowiem, ze osoby podszywające się pod pracowników zakładu kierują do emerytów zawirusowaną korespondencję elektroniczną lub namawiają do płatnych porad.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Instytut Segregacji Rasowej IIII RP.(2015-06-09 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj wg pseudo reformy emerytalnej 67 lat TUSKOeBUZKA mamy:
    POdludzi zmuszonych robić średnio aż o 24 lata! dłużej od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.
    Kto tu jest oszustem?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane