statystyki

Prawo do wcześniejszej emerytury: Organ rentowy nie może ingerować w pracę piekarza

autor: Bożena Wiktorowska19.06.2015, 07:21; Aktualizacja: 19.06.2015, 08:36
Powodem sporu była odmowa ZUS przyznania świadczenia.

Powodem sporu była odmowa ZUS przyznania świadczenia.źródło: ShutterStock

Przy ocenie prawa do wcześniejszej emerytury podwładnego pracującego przy wypieku pieczywa organ rentowy powinien uwzględnić wszystkie czynności składające się na proces technologiczny – stwierdził Sąd Najwyższy, uznając kasację zainteresowanego.

Powodem sporu była odmowa ZUS przyznania świadczenia. W 2012 r. piekarz złożył wniosek o wcześniejszą emeryturę z racji wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Zainteresowany odwołał się do negatywnej dla siebie decyzji do sądu I instancji. W czasie postępowania ustalono, że mężczyzna, poczynając od 1976 r., pracował w piekarni prowadzonej przez gminną spółdzielnię pracy. Początkowo był pomocnikiem piekarza, ale po uzyskaniu tytułu mistrza przełożeni powierzyli mu obowiązki brygadzisty. Jego praca nie różniła się o tej, którą wykonywały pozostałe osoby zatrudnione przy produkcji pieczywa. Zainteresowany uzyskaniem prawa do wcześniejszej emerytury musiał więc wyrabiać ciasto, kręcić i ważyć bochenki chleba, wkładać je i wyciągać z pieca oraz wyrzucać popiół po zakończonej pracy. Dodatkowo odpowiadał za swoją brygadę. Przy czym praca odbywała się w systemie trzyzmianowym.

Sędziowie uznali jednak, że zainteresowany nie ma prawa do przyznania świadczenia na podstawie art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.). W ich ocenie praca wykonywana przez zainteresowanego nie miała bezpośredniego związku z wypiekiem pieczywa, a dotyczyła także prac przygotowawczych. Tym samym ubiegający się o wcześniejszą emeryturę nie udowodnił, że posiada wymagane 15 lat pracy w szczególnych warunkach.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane