statystyki

Prawo do wcześniejszej emerytury: Organ rentowy nie może ingerować w pracę piekarza

autor: Bożena Wiktorowska19.06.2015, 07:21; Aktualizacja: 19.06.2015, 08:36
Powodem sporu była odmowa ZUS przyznania świadczenia.

Powodem sporu była odmowa ZUS przyznania świadczenia.źródło: ShutterStock

Przy ocenie prawa do wcześniejszej emerytury podwładnego pracującego przy wypieku pieczywa organ rentowy powinien uwzględnić wszystkie czynności składające się na proces technologiczny – stwierdził Sąd Najwyższy, uznając kasację zainteresowanego.

Powodem sporu była odmowa ZUS przyznania świadczenia. W 2012 r. piekarz złożył wniosek o wcześniejszą emeryturę z racji wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Zainteresowany odwołał się do negatywnej dla siebie decyzji do sądu I instancji. W czasie postępowania ustalono, że mężczyzna, poczynając od 1976 r., pracował w piekarni prowadzonej przez gminną spółdzielnię pracy. Początkowo był pomocnikiem piekarza, ale po uzyskaniu tytułu mistrza przełożeni powierzyli mu obowiązki brygadzisty. Jego praca nie różniła się o tej, którą wykonywały pozostałe osoby zatrudnione przy produkcji pieczywa. Zainteresowany uzyskaniem prawa do wcześniejszej emerytury musiał więc wyrabiać ciasto, kręcić i ważyć bochenki chleba, wkładać je i wyciągać z pieca oraz wyrzucać popiół po zakończonej pracy. Dodatkowo odpowiadał za swoją brygadę. Przy czym praca odbywała się w systemie trzyzmianowym.

Sędziowie uznali jednak, że zainteresowany nie ma prawa do przyznania świadczenia na podstawie art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.). W ich ocenie praca wykonywana przez zainteresowanego nie miała bezpośredniego związku z wypiekiem pieczywa, a dotyczyła także prac przygotowawczych. Tym samym ubiegający się o wcześniejszą emeryturę nie udowodnił, że posiada wymagane 15 lat pracy w szczególnych warunkach.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane