Emerytury stażowe to temat, który budzi obecnie duże zainteresowanie. Zostały zgłoszone dwa projekty ustaw dotyczące emerytur stażowych. Kiedy wejdą w życie zmiany? Kto może liczyć na wcześniejsze świadczenia emerytalne?

Emerytury stażowe 2023. Projekty ustaw

Emerytury stażowe to temat, który budzi obecnie duże zainteresowanie. W obecnym stanie prawnym można przejść na emeryturę w wieku 60 lat (dla kobiet) i 65 lat (dla mężczyzn), przy czym staż pracy ma wpływ na wysokość świadczenia emerytalnego. Jednakże, w odpowiedzi na zmieniającą się sytuację na rynku pracy, przez prezydenta Andrzeja Dudę i NSZZ Solidarność zostały zgłoszone dwa projekty ustaw dotyczące emerytur stażowych. Kiedy wejdą w życie zmiany? Kto może liczyć na wcześniejsze świadczenia emerytalne?

Emerytury stażowe. Czy ustawa wejdzie w życie w 2023 roku

Jeśli projekty ustaw przegłosuje Sejm i Senat, rozwiązanie może wejść w życie jeszcze w 2023. Pod koniec 2022 r. premier Mateusz Morawiecki mówił o planowanej komisji ds. emerytur stażowych, z kolei 13 marca 2023 roku miało miejsce spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotrem Ostrowskim. Jednym z tematów spotkania była emerytura stażowa. Natomiast po spotkaniu z „Solidarnością 7 czerwca 2023 prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że "droga do emerytur stażowych została otwarta".

Emerytury stażowe. Kto zostanie objęty zmianami

Według projektów nowe zasady miałyby dotyczyć wyłącznie osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Co ważne, emerytura stażowa byłaby dobrowolna. Oznacza to, że każdy pracownik, który chciałby pracować dłużej, mógłby nadal powiększać swój kapitał w ZUS-ie.

Emerytury stażowe. Bez czekania na osiągnięcie wieku emerytalnego

Projekty ustaw zakładają brak konieczności czekania na osiągnięcie wieku emerytalnego. W przypadku wyboru emerytury stażowej liczyłby się wyłącznie staż pracy.

Emerytury stażowe. Projekt NSZZ Solidarność

Projekt zaproponowany przez NSZZ Solidarność przewiduje, że:

  • kobiety mogłyby przejść na emeryturę stażową po przepracowaniu 35 lat,
  • mężczyźni mogliby przejść na emeryturę stażową po przepracowaniu 40 lat.

Projekt zakłada także wymóg zebrania odpowiedniego kapitału emerytalnego o wartości minimalnej emerytury obowiązującej w danym roku.

Emerytury stażowe. Projekt prezydencki

Projekt prezydencki przewiduje, że:

  • kobiety mogłyby przejść na emeryturę stażową po przepracowaniu 39 lat,
  • mężczyźni mogliby przejść na emeryturę stażową po przepracowaniu 44 lat.

Projekt przewiduje także włączenie do systemu emerytur stażowych rolników.