Nowe zasady obliczania kapitału początkowego. Wyższe emerytury już w tym roku

autor: Bożena Wiktorowska06.03.2015, 07:33; Aktualizacja: 06.03.2015, 08:32
Przeliczenie emerytury nastąpi na wniosek osoby zainteresowanej

Przeliczenie emerytury nastąpi na wniosek osoby zainteresowanejźródło: ShutterStock

Sejm poprawił zasadę obliczania kapitału początkowego. Skorzystają na tym absolwenci szkół wyższych, kobiety zajmujące się dziećmi oraz osoby już dzisiaj pobierające świadczenia emerytalne z ZUS

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (49)

  • gosc(2015-03-06 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo ładnie.
    Ale posłowie i senatorowie nie zauważyli, że :
    dalsze trwanie życia przy obliczaniu kapitału początkowego ZNACZNIE różni się o dalszego trwania życia przy obliczaniu emerytury.
    Oczywiście na NIEKORZYŚĆ przyszłego emeryta.
    W moim przypadku przy obliczaniu kapitału przyjęto 209 m-cy a już Prezes GUS w 2012r. podał, że dalsze trwanie życia wynosi 239,5 m-ca a ten wiek się wydłuża.
    Oznacza to, że już teraz państwo zaniżyło mój kapitał o 30,5 m-ca !!!

    Odpowiedz
  • do gościa(2015-03-06 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Kapitał jest w złotych, a nie w miesiącach, dlatego nie można go nigdy zaniżyć.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-03-06 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz są pokrzywdzone matki na emeryturach niekapitałowych, które nadal mają 0,7 za urlop wychowawczy. Dlaczego są gorsze ?
    Podobnie osoby, którym ścięto wwpw do 250% i z racji tego, że na emeryturze nie pracowały ZOSTAWIAJAC MIEJSCE PRACY MŁODYM, nie będą mogły przeliczyć emerytur z faktycznym wwpw. Przeliczą za to tym, którzy chociaż 1 rok z pracy podczas emerytury wskażą do 10 lat przeliczeniowych... I tu mamy "lepszych" i "gorszych"...

    Odpowiedz
  • zenek(2015-03-06 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Bezpośredni wpływ na kwotę wypłaty ma jednak średnie dalsze trwanie życia.A jaki komunikat GUS stwierdza że mężczyzna żyje średnio 80 lat ,bo tyle ma obliczane.Dobrzy że 90 lat im nie wyszło,choć i to możliwe

    Odpowiedz
  • Młodzieniec(2015-03-06 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Co za idiota,doszedł do średniej życia 80 lat mężczyzn ,wystarczy poczytać nekrologi ,lud przejść się na najbliższy cmentarz,mam 63 lata,a ponad połowa kolegów z podstawówki,już przeszło do wieczności.Ale jak to u nas łajdactwo i oszustwo wyziera wszędzie.

    Odpowiedz
  • Max(2015-03-06 11:33) Zgłoś naruszenie 22

    To co się dzieje ostatnio ze zmianami w emeryturach to istna karuzela. Wystarczy prześledzić działalność podkomisji w czasie transmisji na stronach w internecie

    Odpowiedz
  • TYLKO PYTAM ?(2015-03-06 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    BRAWO !!! Kto pokryje te dopisane składki ?

    Odpowiedz
  • (!)(2015-03-06 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkie to nowelizacje zwiększą przeciętną emeryturę o np. 0,23 zł - stąd te zadowolenie osób na fotografii !!

    Odpowiedz
  • do 2(2015-03-06 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ale mozna zmienić zasady waloryzacji !

    Odpowiedz
  • xxx(2015-03-06 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Kobiety , rówieśniczki mężczyzn z konkretnych roczników z uwagi na wcześniejsze odchodzenie na emerytury mają korzystniej obliczane wysokości świadczeń ( tabele z krótszymi/ korzystniejszymi - z uwagi na wysokość świadczenia - okresami dalszego trwania życia ). Ponadto statystycznie kobiety żyją o kilka lat dłużej od mężczyzn ( niektóre źródła podają nawet 8 lat ) a wyliczenia wysokości świadczen o dla kobiet i mężczyzn odbywają się wg tych samych tabel ( średniej długości dożycia dla kobiet i mężczyzn ) - co jest oczywistym przykładem kolejnego uprzywilejowania kobiet względem mężczyzn .

    Odpowiedz
  • ams(2015-03-06 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    Z tabeli zycia wynika że gdyby 85 latek przechodził na emeryturę to miałby jeszcze 70 miesięcy życia.Nie wiem jak to jest w UE.Może tan zją dłuzej.

    Odpowiedz
  • do xxx(2015-03-06 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    RPO (kobieta) uwaza, że to nie przywilej, tylko rekompensata za wychowywanie dzieci, czy coś takiego... Pisałem - tak mi odpowiedziała...

    Odpowiedz
  • Jadwiga(2015-03-06 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    W miesiącu listopad 1988 r. otrzymałam zasiłek przedemerytalny (30 lat zatrudnienia wraz z urlopem wychowawczy z lat 1981 - 1985) w oparciu o przepisy zawarte w ustawach, aktach wykonawczych tj:. od 1 stycznia 1983 r. obowiązywała ustawa z 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, która zaliczyła ten urlop do okresów równorzędnych z zatrudnieniem. A obowiązująca od 15 listopada 1991 r. ustawa z 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent zaliczyła urlop wychowawczy do stażu ubezpieczeniowego, ale uznała go za okres nieskładkowy. W 2008 r. odmówiono mi emerytury pomimo, że miałam 30 lat zatrudnienia z urlopem wychowawczym przed rokiem 1999. W 2012 r. wystąpiłam ponownie o przyznanie emerytury i mi przyznano. W tym okresie przepisy prawa nie zmieniły. Należy zapytać dlaczego prawa nabyte zagwarantowane Konstytucją są łamane. Konsekwencje finansowe ponoszą matki (4 lat pozbawiono emerytury), a nie ci co łamią przepisy zawarte w Konstytucji.

    Odpowiedz
  • BK.(2015-03-06 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Do autora : proszę przeczytać art.110a nowelizacji ustawy,który mówi " wysokość emerytury oblicza się ponownie od podstawy ustalonej w sposób określony w art.15,z uwzględnieniem art.110 ust.3,jeżeli do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego przypadającą w całości lub części po przyznaniu świadczenia,a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru przed zastosowaniem ograniczenia,o którym mowa w art.15 ust.5, jest wyższy niż 250% "
    Tak więc prawo do przeliczenia będą mieli pracujący emeryci,którzy do 1998 roku płacili więcej niż 250% średniej krajowej.
    Natomiast prawa nie będą mieli niepracujący emeryci mimo,że w okresie do 1998 roku płacili składki ponad 250%. Czy to jest zgodne z Konstytucją RP ?.

    Odpowiedz
  • do BK(2015-03-06 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Natychmiast po wejściu w życie te nowelizacji napiszę do RPO o zbadanie zgodności z Konstytucją tego, o czym piszesz. To jest dyskryminacja

    Odpowiedz
  • Anka(2015-03-06 19:54) Zgłoś naruszenie 64

    Jestem merytka od 8 lat,w latach 80-tych przebywałam na urlopie wychowawczym i był to okres zaliczony jako nieskładkowy.To niech mi ktos powie czy ZUS obliczy mi 3 lata jako składkowe czy nie,bo juz nic z tego nie rozumiem.

    Odpowiedz
  • kobieta 1953(2015-03-06 21:52) Zgłoś naruszenie 05

    a ja jestem na wcześniejszej emeryturze i tak juz zostanie,takie kuriozum w PO lsce

    Odpowiedz
  • sas(2015-03-07 08:01) Zgłoś naruszenie 11

    A teraz wiekszość płaci minimum a reszte chowa w szarej strefi a na starość jako większość wykrzyczą sobie tez

    Odpowiedz
  • l(2015-03-07 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    A konkretnie proszę o wyjaśnienie czy wszyscy "byli studenci" np: studiujący w latach 70-tych?) -nawet ci pobierający już "nową emeryturę" będą mogli ponownie przeliczyć kapitał początkowy i zyskać na tym?

    Odpowiedz
  • kiełbasa wyborcza-jest od dawna atrybutem tej.....(2015-03-07 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    niszczącej polskiego emeryta władzy absolutnej tzn.prezydent,TK,wym.sprawiedliwy mają za sobą nie patrząc na to jak okradają ludzi z wypracowanymi warunkami tuż przed osiągnięciem emerytury i tak nazywają to reformą emerytalną.A to przecież zwykłe złodziejstwo,które wypędziło ludzi po 60 roku życia na śmietniki.Zasiewają niesprawiedliwość społeczną,zakłócają równość kobiet i mężczyzn.Przyzwolenie UE też posiadają.Pytam więc,gdzie my żyjemy???---gorzej niż w trzecim świecie według statystyk.

    Odpowiedz