Emeryci w całej Polsce mogą zakładać darmowe konta w wybranych bankach. ZUS chce, żeby za kilka lat miał je prawie każdy emeryt.
Coraz więcej świadczeniobiorców ZUS otrzymuje emeryturę lub rentę na swoje konto. Na koniec I kwartału 2012 r. 60,8 proc. z nich, czyli 5,2 miliona osób, korzystało z usług banków. Jeszcze w 2005 r. było to 44,51 proc.
Banki zachęcają seniorów do zakładania konta na preferencyjnych zasadach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce, aby takich osób wciąż przybywało. Obecnie współpracuje z Bankiem Pocztowym i Pekao SA. Akcja daje dobre wyniki. Formalnie trwa od połowy lutego bieżącego roku, ale realnie, jak podkreśla Bartosz Trzciński, kierownik public relations w Banku Pocztowym, zaczęła się od maja.
– Dzięki współpracy z ZUS założyliśmy ponad 20 tysięcy pocztowych kont nestor – dodaje.
Podkreśla, że konto jest bezpłatne (na stałe), a każdy klient może zamówić dostarczenie przez listonosza gotówki z konta do domu (dowolną liczbę razy w miesiącu). Emeryt może zażądać, aby listonosz dostarczył mu pieniądze na przykład w trzech ratach.
– Klienci mogą także wypłacać środki ze swojego konta na poczcie, na przykład kiedy płacą rachunki – mówi Bartosz Trzciński.
Z kolei Pekao SA dla seniorów przygotował specjalną ofertę Eurokonta Aktywnego. Konto i karta są przez pierwsze dwa lata bezpłatne. Ponadto jak podkreśla Justyna Rysiak z centrali tego banku, rozbudowano też pakiet ubezpieczeń assistance. Senior bezpłatnie może skorzystać m.in. z transportu do przychodni czy szpitala, pomocy lekarza i pielęgniarki albo możliwości dostarczenia leków, jeśli zachoruje.
Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS, podkreśla, iż zakład nigdy nie namawiał do założenia przez świadczeniobiorców konta w banku, chce natomiast, aby ich klienci pozyskali szeroką wiedzę na temat zalet takiego rozwiązania.
– I to właśnie dzieje się w tej chwili – dodaje.
To nie pierwsza tego typu akcja. Pod koniec 2010 roku zorganizowano lokalny pilotaż. Wtedy założenie atrakcyjnych dla świadczeniobiorców ZUS rachunków oferował na terenie Łodzi Bank Pocztowy, a w Trójmieście – City Handlowy.