Wydłużenie wieku emerytalnego będzie się odbywać kwartalnie od 2013 roku
Rząd chce wydłużenia minimalnego wieku emerytalnego uprawniającego kobiety do otrzymania najniższego świadczenia. Od 2014 roku będzie on systematycznie rósł.
Rząd chce wydłużenia minimalnego wieku emerytalnego uprawniającego kobiety do otrzymania najniższego świadczenia. Od 2014 roku będzie on systematycznie rósł.
Zgodnie z rządowymi planami docelowo kobiety i mężczyźni będą musieli udowodnić posiadanie do najmniej 25 lat składkowych i nieskładkowych, aby otrzymać minimalną emeryturę. Obecnie w przypadku pań jest to 20 lat.
O ile jednak podwyższanie wieku emerytalnego będzie odbywać się kwartalnie, o tyle w przypadku najniższej emerytury gwarantowanej przez państwo ten proces będzie przebiegać szybciej.
Tylko kobiety przechodzące na emeryturę w 2013 roku będą mogły otrzymać świadczenie, mając potwierdzone 20 lat składkowych i nieskładkowych (czyli na obecnych zasadach).
Ale już w 2014 roku i 2015 roku minimalny staż zostanie wydłużony o rok. Od 1 stycznia 2016 r. przez kolejne dwa lata będzie trzeba udowodnić 22 lata, żeby uzyskać najniższą emeryturę. W 2018 roku i 2019 roku będzie to już 23 lata, a w kolejnych dwóch – 24 lata stażu pracy.
W praktyce oznacza to, że od 2022 roku kobiety będą musiały mieć 25-letni staż, aby otrzymać minimalne świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Czyli tyle samo, co obecnie mężczyźni.
– Zmiany te są konieczne, w ten sposób zrównujemy bowiem zasady przechodzenia na emerytury osób mających niski staż. Utrzymanie obecnego, niższego wieku dla kobiet byłoby nieuzasadnione – mówi Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej.
Związkowcy są natomiast oburzeni propozycją rządu.
– Oznacza ona zerwanie umowy społecznej zawartej w 1998 roku. To wówczas partnerzy społeczni ustalili, że kobieta mająca 20 lat składkowych i nieskładkowych ma prawo do minimalnej emerytury – mówi Jan Guz, przewodniczący OPZZ.
Zdaniem Józefa Solicha, eksperta ubezpieczeniowego Związku Zawodowego Górników w Polsce, taka propozycja w praktyce będzie oznaczać ograniczenie praw do świadczeń kobiet, które przez kilka lat zajmowały się wychowaniem dzieci i w efekcie opóźniło to ich powrót do pracy.
Obecnie ZUS wypłaca 190 tys. najniższych emerytur. Od 1 marca tego roku wysokość tego świadczenia będzie wynosić 799,18 zł miesięcznie. W praktyce oznacza to, że ZUS każdego miesiąca na ich wypłatę przeznacza około 160 mln zł.
Etap legislacyjny
Projekt w konsultacjach
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama