Emerytki z rocznika 1953 straciły tysiące złotych. A ustawy nie ma

autor: Bożena Wiktorowska25.07.2019, 07:10; Aktualizacja: 25.07.2019, 07:17
Z najnowszych danych ZUS wynika, że większość kobiet z rocznika 1953, którym udało się przeliczyć emeryturę po emeryturze, zyskało finansowo

Z najnowszych danych ZUS wynika, że większość kobiet z rocznika 1953, którym udało się przeliczyć emeryturę po emeryturze, zyskało finansowoźródło: ShutterStock

Aż 2,7 tys. zł miesięcznie więcej otrzymała rekordzistka z Częstochowy, której ZUS przeliczył emeryturę po emeryturze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Średnia krajowa to 245 zł – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (141)

  • emeryt(2019-07-25 10:17) Zgłoś naruszenie 671

    Nie rozumiem jak państwo polskie mogło wprowadzić przepisy nie zgodne z TK który okrada emerytów.A tak się chwalą że Polska jest państwem prawa.

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • suweren 51(2019-08-09 06:59) Zgłoś naruszenie 631

    Pytanie retoryczne????? dlaczego????? Jeżeli art. 25 pkt.1b jest niezgodny z Konstytucją dla rocznika 1953, to dlaczego dla wczeniejszych roczników jest zgodny, m.in. [praca w warunkach szczególnych; chociaż byliśmy na wcześniejszej emeryturze. Jestem rocznik 1951; przedział czasowy 1949-1968r, To jest wszystko chore , postawione na głowie. Brak słów!/ najlepiej dopieśćic wszystkich tych którzy nie dołożyli do systemu NIC, czyli zero włożyli. mojego głosu na wyborach już nie zobaczy żadna opcja POlityczna.

    Odpowiedz
  • suweren51(2019-08-09 06:52) Zgłoś naruszenie 581

    Jeżeli art. 25 pkt.1b jest niezgodny z Konstytucją dla rocznika 1953, to dlaczego dla wczeniejszych roczników jest zgodny, m.in. [praca w warunkach szczególnych; chociaż byliśmy na wcześniejszej emeryturze. Jestem rocznik 1951; przedział czasowy 1949-1968r, To jest wszystko chore , postawione na głowie. Brak słów!/ najlepiej dopieśćic wszystkich tych którzy nie dołożyli do systemu NIC, czyli zero włożyli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • suweren51(2019-08-09 06:57) Zgłoś naruszenie 572

    Jeżeli art. 25 pkt.1b jest niezgodny z Konstytucją dla rocznika 1953, to dlaczego dla wczeniejszych roczników jest zgodny, m.in. [praca w warunkach szczególnych; chociaż byliśmy na wcześniejszej emeryturze. Jestem rocznik 1951; przedział czasowy 1949-1968r, To jest wszystko chore , postawione na głowie. Brak słów!/ najlepiej dopieśćic wszystkich tych którzy nie dołożyli do systemu NIC, czyli zero włożyli. mojego głosu na wyborach już nie zobaczy żadna opcja POlityczna.

    Odpowiedz
  • Emerytka53(2019-07-25 14:01) Zgłoś naruszenie 472

    Wystarczyło na decyzji zamieścić informacje, że nawet jeżeli na jej podstawie nie jest wypłacana emerytura, to po uprawomocnieniu powoduje zaprzestanie waloryzacji kapitału i składek i aby do tego nie dopuścić należy wycofać wniosek w ciągu 30 dni. Nie byłoby wówczas przedawnionych i nieprzedawnionych. Byłyby tylko pierwszorazowe. Niestety tych informacji zabrakło w wydawanych przez ZUS decyzjach. W decyzji znalazło się pouczenie o możliwości odwołania się do sądu. Według mnie brak informacji o możliwości wycofania wniosku w przypadku niekorzystnej decyzji było mylące i nasuwa podejrzenie o celowym wprowadzaniu w błąd emerytek. Tym bardziej, że w oddziałach informowali, że nic nie tracimy, bo będzie nam wypłacana emerytura wyższa. Droga sądowa przez emerytów jest bardzo niechętnie wybierana z racji nieznajomości prawa i wysokich kosztów sądowych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emeryt(2019-07-25 10:48) Zgłoś naruszenie 472

    Uważam, że emerytki ’53, tak jak wiele innych emerytek wcześniejszych, zostały skrzywdzone i ich krzywdy powinny być naprawione. Nie powinno się jednak stosować różnych zasad przeliczania emerytur dla wcześniejszych w zależności od terminu złożenia przez nich odpowiedniego wniosku, ponieważ w ten sposób zostaje naruszone konstytucyjne prawo do równego traktowania. W zaistniałej sytuacji problem może zostać rozwiązany tylko przez zmiany w ustawie prowadzące po zrównania w prawie wszystkich wcześniejszych emerytek. Wysyłanie ich do sądów w celu dochodzenia przysługującego im prawa jest, w mojej ocenie, nieetyczne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • szyderca(2019-08-14 08:18) Zgłoś naruszenie 433

    wszystkiemu winna jest opcja bolszewickoliberalna z miedzianozłotym leptosomatykiem co stała u steru władzy w roku 2012/ 2013

    Odpowiedz
  • Wcześniejsza Emerytka(2019-07-25 12:07) Zgłoś naruszenie 434

    Ponad 200 uwag w ramach konsultacji projektu senackiego dotyczyło unieważnienia niekonstytucyjnych decyzji i przeliczenia wszystkich emerytek jednakowo, a więc jak pierwszorazowe. I tyle i aż tyle. Gdyby na decyzjach bylo pouczenie, że decyzje można wycofac, bo po uprawomocnieniu spowoduja zaprzestanie waloryzacji kapitału i składek oraz nie możność zastosowania korzystnych tablic dalszego dożycia, dziś nie byłoby przedawnionych i nieprzedawnionych. Byłyby tylko pierwszorazowe. Na decyzjach była tylko informacja o drodze sądowej. Była to ewidentna wina ZUS, któremu zaufały emerytki. Zus jest instytucją panstwowa, więc wina leży po stronie państwa i naprawa również.

    Odpowiedz
  • Ala(2019-07-25 14:32) Zgłoś naruszenie 422

    Dwie koleżanki z pracy o podobnym stażu i zarobkach. Różnica w wysokości emerytury wynosiła 30 złotych. Po wyroku różnica wynosi 1300 złotych, bo jedna wystąpiła o emeryturę powszechna, a druga nie. A nie wystąpiła, bo ta pierwsza poinformowała ja, że nie warto bo wychodzi mniej.. Co więcej dodać? Kto do tego doprowadził? Jak można tak traktować emerytów? Kto na to pozwala? Jak mamy żyć normalnie? Nie można mówić, że nieznajomość prawa szkodzi, bo emeryt nie jest w stanie śledzić przepisów i czytać paragrafy, których nie rozumie. Emeryt swoje przeprsciwal i ma ZUS, który powinien dbać o jego interesy. ZUS POWINIEN GO INFORMOWAĆ CO JEST DLA NIEGO KORZYSTNE, A CO NIE.. Emerytiow w Polsce nie stać na orawnikow.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Kasia(2019-07-25 12:18) Zgłoś naruszenie 420

    Emerytki z roku 1953 bez analiz zus w 2013 zostaly okradzione a obecnie analizy sa niezbedne a wystarczy uchylic zla ustawe

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zgroza(2019-07-25 12:15) Zgłoś naruszenie 415

    tak państwo robi w h ..... ludzi pracy, a młodym za leżenie do góry fają daje za darmo po 500 zł od zrobienia jednego bachora

    Odpowiedz
  • Helena(2019-07-25 14:41) Zgłoś naruszenie 414

    Z powodu tego, że ZUS nie poinformował nas o możliwości wycofania wniosku po niekorzystnym przeliczeniu emerytury powszechnej mamy teraz niższe emerytury. Tylko ten jeden czynnik powoduje, że tracimy pieniądze. Za brak tej informacji odpowiedzialny jest ZUS. ZUS jest instytucja państwowa, a więc winne jest Państwo Polskie. Co z tym robi? Kieruje biednych emerytów do sądów, bo się szybciej wykoncza, bo swoje zrobili. Są juznieprzydatni. Bo staniwia balast, lepiej zadbać o interesy innych grup.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ja(2019-07-25 15:37) Zgłoś naruszenie 404

    Halo szanowne emerytki! ZAPAMIĘTAJCIE DATĘ WYBORÓW DO PARLAMENTU . Pamiętajcie z całymi swoimi rodzinami

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Xxx(2019-07-25 11:14) Zgłoś naruszenie 391

    Podawane przez ZUS średnie podwyżki zniekształcają rzeczywistą skalę problemu, gdyż wynikają z wyliczeń emerytur dla kobiet, które w 2019r złożyły wnioski o emeryturę powszechną po raz pierwszy (ok. 8 tys. osób) i im zwaloryzowano kapitał i składki do 2019r. Pozostałym kobietom, które wnioski złożyły w 2013 lub 2014r(ok. 70 tys.osób), kapitał jest waloryzowany tylko do 2013r i dostaną podwyżki po klika w najlepszym przypadku kilkadziesiąt zł, najczęściej jednak w ogóle nie dostaną nic. Należy obiektywnie przedstawić cały problem. Tak nas zróżnicowano po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Proszę przeczytać opinie emerytek w pisanych do senatu petycjach na temat

    Odpowiedz
  • czytelnik(2019-07-26 00:58) Zgłoś naruszenie 382

    Ustawa emerytalna jest nieczytelna nie tylko dla obywatela ale i dla pracowników ZUS. Swiadczy to o tym ,że do kazdej prawie ustawy Prezes ZUS wydaje Wytyczne, które dla gros urzędników są podstawą prawną. Proszę spojrzeć na problem emerytur kobiet z rocznika 1953 jak równiez na problem emerytur czerwcowych. Już w setkach tysięcy można liczyć emerytów , którzy dzięki wspaniałym przepisom i interpretacją ZUS otrzymałyniższe emerytury. Coś z tym trzeba zrobić i to pilnie. . Kazda instytucja państwowa powinna budować zaufanie petentów do organów, niestety w wielu przypadkach zasada ta została złamana. Możę autor artykułu dowie się w ministerstwie, ZUS czy w Sejmie jakie konkretne kroki zostana podjętę w tym roku by naprawić tak kuriozalne i krzywdzące przepisy i kiedy emerytom poszkodowanym zostanie wyliczona ponownie, wyższa emerytura.

    Odpowiedz
  • Ob.(2019-07-25 10:23) Zgłoś naruszenie 340

    Dlaczego ZUS nie realizuje praw do korzystnego przeliczania emerytur dla roczników spoźnionych 1949-1952 choć TK w swoim postanowieniu z 03.11.2015r sygn.P 11/14 przyznał , że dla tych roczników obowiązuja przepisy z 2012r. Brak wniosku do końca 2012r nie oznacza utratę praw nabytych.Dlaczego my emeryci niektorzy już 70+ musimy odwoływać sie do sądów powołując się na , to postanowienie . Czy ZUS stoi ponad prawem TK ? Przecież postanowienie TK pisali najmądrzejsi z najmądrzejszych prawników. Nie wysyłajcie do sądów emerytów często schorowanych,aby walczyli o to co jest w postanowieniu TK oczywiste.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kasia(2019-07-25 14:00) Zgłoś naruszenie 335

    Propozycja zmiany ustawy o rentach i emeryturach, która poszła do sejmu jest niesprawiedliwa i dzieli emerytki z 1953 roku. Niektóre zyskają na niej bardzo dużo, tylko z tego powodu że składają wniosek o przeliczenie po raz pierwszy teraz, a inne grosze lub wcale. Jeżeli taki bubel ma uchwalić sejm, to ja jestem stanowczo temu przeciwna.

    Odpowiedz
  • aaa(2019-07-25 08:40) Zgłoś naruszenie 335

    Szanowna Pani Redaktor, może warto pisać artykuły, w których czarno na białym wyjaśnione byłoby -jaki pomysł w ustawie maja senator we i posłowie na naprawę tej sytuacji i realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Otóż też chcą zastosować cezurę czasową, która ograniczy części kobiet możliwość sprawiedliwego traktowania kobiet w kwestii wypracowanych przez nie emerytur. dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że i owszem ZUS przelicza co niektórym Paniom świadczenia, ale każdy oddział organu rentowego robi to po swojemu: np. stosując wskaźniki dożycia dla Pań będących dziś w wieku 65+ z 2013 roku (253 m-ce), co jest kolejną oczywistą bzdurą....warto to podkreślać i uświadamiać czytelnikom - może znajdzie się wśród nich jakiś senator albo poseł pracujący nad ustawą....

    Odpowiedz
  • Kaśka(2019-07-26 11:49) Zgłoś naruszenie 321

    Piszą wszędzie, że wg ZUS większość emerytek zyskało ale nie piszą, że większość jeszcze czeka na zmianę przepisów bo jest przedawniona. Według przygotowanych przepisów nie zyskają nic albo grosze. Dlaczego nie piszą prawdy, tylko wybiórczo ? To jest propaganda. Nagłaśniają jednostkowe zyski, a nie mówią o drugim biegunie. Większość nie zyskuje nic albo grosze, bo oszukują przy przeliczeniu nie waloryzujące kapitału i składek i 9dmlarzajac nas o 6 lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Xxx(2019-07-25 11:14) Zgłoś naruszenie 313

    Podawane przez ZUS średnie podwyżki zniekształcają rzeczywistą skalę problemu, gdyż wynikają z wyliczeń emerytur dla kobiet, które w 2019r złożyły wnioski o emeryturę powszechną po raz pierwszy (ok. 8 tys. osób) i im zwaloryzowano kapitał i składki do 2019r. Pozostałym kobietom, które wnioski złożyły w 2013 lub 2014r(ok. 70 tys.osób), kapitał jest waloryzowany tylko do 2013r i dostaną podwyżki po klika w najlepszym przypadku kilkadziesiąt zł, najczęściej jednak w ogóle nie dostaną nic. Należy obiektywnie przedstawić cały problem. Tak nas zróżnicowano po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Proszę przeczytać opinie emerytek w pisanych do senatu petycjach na temat

    Odpowiedz