Kobiety z rocznika 1953 czekają wyższe emerytury

autor: Bożena Wiktorowska15.07.2019, 08:51; Aktualizacja: 15.07.2019, 08:51
Sześć miesięcy będą miały kobiety urodzone w 1953 r., pobierające tzw. emerytury po emeryturze, na złożenie do ZUS wniosku o przeliczenie świadczenia bez odliczenia wcześniej pobranych wypłat.

Sześć miesięcy będą miały kobiety urodzone w 1953 r., pobierające tzw. emerytury po emeryturze, na złożenie do ZUS wniosku o przeliczenie świadczenia bez odliczenia wcześniej pobranych wypłat.źródło: ShutterStock

Sześć miesięcy będą miały kobiety urodzone w 1953 r., pobierające tzw. emerytury po emeryturze, na złożenie do ZUS wniosku o przeliczenie świadczenia bez odliczenia wcześniej pobranych wypłat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (83)

 • Janka(2019-07-15 22:51) Zgłoś naruszenie 386

  Po wyroku TK podzielono emerytki z rocznika 1953 i część przeliczonobardzo korzystnie a pozostałe oszukano zanizajac przeliczenie i skazujac na sądy. Tak się postepuje z emerytami w kraju rządzonym przez PRAWO I SPRAWIEDLIWOSC. Dzieje się bezprawie i niesprawiedliwość.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • emerytka z rocznika 1953(2019-07-15 14:22) Zgłoś naruszenie 331

  Ustawa ,,naprawcza,, to następny ,,bubel,, legislacyjny. Wydane w 2013/2014 roku e.kapitałowe (powszechne) z naruszeniem prawa, ZUS powinien z urzędu umorzyć i po wyroku TK z 6 marca 2019 roku na podstawie złożonych wniosków na druku ERPO i ponownie przeliczyć e.kapitałową z zastosowaniem najkorzystniejszego wskaźnika ,,dożycia,, zgodnego z wiekiem kobiere53 tj. 65+ i 66+ oraz ponownego przeliczenia kapitału początkowego po wprowadzonych zmianach, do jego ustalenia. Na podstawie takiego przeliczenia, każda z poszkodowanych emerytek z rocznika 1953, dostałaby wyższą e.kapitałową o 200, 300zł i wypłaconą od dnia złożenia wniosku w roku 2019 bez wyrównania. Dlaczego ustawa ,,naprawcza,,cofa się do lat 2013/2014 i zmienia prawo o f.u.s, które mówi,że wypłata e.kapitałowej wypłacana jest na dzień złożenia wniosku z ustaleniem obecnego wielu emeryta? Dlaczego ZUS wprowadza w błąd i przedstawia nieprawdziwe dane, które nie dotyczą zawieszonych i niezawieszonych emerytek z rocznika 1953? Jak można cofać się do wieku 60 lat, jeżeli obecny wiek emerytek z rocznika 1953 wynosi 65+ i 66+? Oglądałyśmy przebieg Komisji Senackiej i teraz wiemy, w jaki sposób uchwalane są ustawy. Nie było zainteresowania i najważniejszą rzeczą dla niektórych członków Komisji Senackiej był tablet i telefon.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Krystyna(2019-07-20 22:35) Zgłoś naruszenie 291

  . Dlatego do pełnego wdrożenia postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. koniecznym jest zapewnienie wszystkim poszkodowanym: 1. uchylenia decyzji o przyznaniu emerytury osobom, wobec których zastosowano niezgodny z Konstytucją RP przepis art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej, nakazujący pomniejszanie podstawy obliczania emerytury powszechnej o sumę kwot pobranych 2. umożliwienie wycofania wniosków o emeryturę powszechną, złożonych przed ogłoszeniem wyroku w sprawie P 20/16 oraz możliwości ponownego złożenia wniosku po wejściu w życie obecnie procedowanej ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych 3. wydania nowych decyzji osobom posiadającym obecnie status „przedawnionych” ( z art. 146 kpa) i „nieprzedawnionych” ( z art. 145 kpa) z uwzględnieniem: - zwaloryzowanych na 2019 r.: kwot składek emerytalnych i kapitału początkowego - oraz wskaźnika długości życia adekwatnego do obecnego wieku emerytek (65+/66+), jak również faktycznego terminu wypłaty ENP. Umożliwienie przeliczenia wysokości emerytur ENP w sposób polegający jedynie na nieodejmowaniu kwot pobranych emerytur wcześniejszych jest niewystarczające i niesprawiedliwe, ponieważ do obliczeń ZUS przyjmuje zamrożone od 5-6 lat zgromadzone składki i kapitał początkowy oraz wskaźnik dalszego trwania życia dla wieku 60+, a nie dla 65+/66+. Pragniemy zwrócić uwagę, że w praktyce sytuacja osób „ przedawnionych” i „nieprzedawnionych” niczym nie różni się od sytuacji osób pozostających na wcześniejszej emeryturze, które po wyroku składają wniosek o emeryturę powszechną po raz pierwszy. Dlatego wszyscy powinni być jednakowo potraktowani. Na podkreślenie zasługuje fakt, że nie posiadaliśmy obiektywnej wiedzy, iż pobierane emerytury wcześniejsze zostaną nam odliczone po przyznaniu emerytury powszechnej, nie wiedzieliśmy, że złożony wniosek zamrozi zgromadzone składki oraz kapitał początkowy. Skala problemu wskazuje na głębsze źródło problemu, w postaci braku rzetelnej i pełnej informacji ze strony ZUS. W przeciwnym razie nie mielibyśmy dziś pokrzywdzonych, a jedynie same tzw. pierwszaki. Należy bardzo mocno podkreślić, że niejednokrotnie przejście na emeryturę wcześniejszą w ówczesnej sytuacji na rynku pracy, było przysłowiową ostatnią deską ratunku i szansą na jakiekolwiek środki do życia. Biorąc pod uwagę w/w argumenty , my kobiety z rocznika 1953 prosimy o dogłębne przeanalizowanie senackiego projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Druk 1175 S i Druk 1175 X, który nie realizuje postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczących jednolitego s traktowania kobiet -emerytek z rocznika 1953. Prosimy gorąco o zanegowanie tego projektu ustawy aby kolejny raz nie popełniono błędu legislacyjnego niezgodnego z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Maria(2019-07-21 01:17) Zgłoś naruszenie 285

  Po wyroku TK bardzo zróżnicowano jednakowe dotychczas emerytury w związku z niejednakowym przeliczaniem emerytkom z jednego rocznika. Budzi to rozgoryczenie, frustrację i niewiarę w instytucje państwowe. Nawet „uszczęśliwieni” korzystnym przeliczeniem nie będą mieć szacunku do Państwa, bo przecież w kolejnej sprawie mogą być w odwrotnej sytuacji. Tak się nie postępuje w stosunku do emerytów, którzy przepracowali po kilkadziesiąt lat. Rozdaje się pieniądze kobietom, które nie odprowadzały wcale składek do ZUS, a nie ma pieniędzy dla tych, które łączyły pracę z wychowywaniem dzieci. To jest karygodne. Nigdy się z tym nie pogodzimy. Nie chcemy rekompensat chcemy jednakowego przeliczenia emerytur.

  Odpowiedz
 • Malutka(2019-07-20 22:31) Zgłoś naruszenie 262

  Po raz kolejny będziemy oszukane jeżeli zostanie przegłosowany projekt ustawy Senackiej Komisji Ustawodawczej Druk 1175 S i 1175 X o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych . . W senacie zlekceważono ponad 200 opinii obywatelskich i różnych instytucji społecznych. W dniu 11.07.2019r. po drugim czytaniu projektu ustawy jesteśmy bardzo zawiedzione i zdruzgotane. Dla osób , które składały wnioski o emeryturę powszechną w roku 2013 lub 2014 proponuje się rekompensatę finansową a nie przeliczenie emerytury jak osobom, które po raz pierwszy składają wnioski o emeryturę powszechną .Przecież była ona naliczona tylko na papierze a faktycznie nie była nigdy pobierana. Większość z nas nic nie skorzysta , bo mimo nie odjęcia pobranych wcześniej emerytur nadal pozostaniemy przy wskaźnikach z roku 2013 tzn. wskaźniku dalszego trwania życia oraz kapitale początkowym i składkach , których waloryzacja zatrzymała się na roku 2013.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • korka(2019-07-18 19:40) Zgłoś naruszenie 242

  śledząc wiadomości dot. emerytek rocznika 1953 niestety nic nie otrzymam bo moja emerytura powszechna z 2013 nawet po pominięciu wartości wcześniejszej bedzie nizsza od wcześniejszej emerytury . Gdyby teraz przeliczono to byłoby dużo więcej , cóż niedobrego mógł narobić papierek o pow. emeryturze który w tamtym czasie nic nie wskórał a teraz przeszkodził w naliczeniu Pozdrawiam . Pozdrawiam

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Elena(2019-07-21 00:07) Zgłoś naruszenie 242

  Aby było jednolicie i sprawiedliwie : Wyliczenie emerytury dla osób, które złożyły wnioski i posiadają decyzję o naliczeniu emerytury ale jej nigdy nie pobierali, naliczyć ponownie tak jakby nigdy nie składały o nią wniosków, tzn zwaloryzować kapitał i składki .To moim zdaniem byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji i wszyscy byliby zadowoleni. Byłoby to pewnego rodzaju zadośćuczynieniem za błędy ustawodawcy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mała(2019-07-15 15:31) Zgłoś naruszenie 244

  To kolejny bubel prawny, a nie ustawa naprawcza. TK nie mógł w wyroku ująć innych pokrzywdzonych roczników, bo musiał odpowiedzieć na pytanie Sądu w Szczecinie dot. konkretnej sprawy osoby ur. w 1953r. Jednocześnie w uzasadnieniu tego wyroku ewidentnie wskazał, że art. 25/1b nest niekonstytucyjny także dla innych roczników wcześniejszych emerytów. TK wydał wyrok, zalecając wprowadzenie jednolitych zasad jego wykonania dla r.53. A co z tego wychodzi? Wygląda na to, że TK działa "sobie i muzom"., bo to co ma uchwalić Sejm, nijak się ma do wyroku TK. Faktycznie poszerzono krąg osób uprawnionych z r.53, ale większość , szczególnie kobiety, które "walczyły" o te zmiany - nic lub niewiele zyskają. Z drugiej strony: oglądałam transmisje z posiedzeń stosownych Komisji Senatu w tej sprawie - jeśli faktycznie tak wygląda stanowienie prawa w naszym kraju- to trudno się dziwić , że powstają kolejne byle jakie ustawy - senatorowie nie byli przygotowani do dyskusji, brak im było podstawowych wiadomości, ale przede wszystkim nie byli zainteresowani - i to było ewidentnie widać! Trochę więcej informacji znał tylko senator Borowski i senator Rulewski, najwięcej minister Zieleniecki, który jednak miał zupełnie odwrotne zadanie - bronić pieniędzy przed emerytami. I udało się - przejąl od Senatu przygotowanie poprawek. Przepisy , które będą obowiązywać ZUS, powstały tak naprawdę w MRPiP, będącym jednostką nadrzędną dla ZUS, a w dodatku, co pewnie też nie wszyscy wiedzą - pan minister Zieleniecki jest członkiem Rady Nadzorczej w tej instytucji. Co nam zostało? Emeryt to brzmi dumnie, ale niestety nadal biednie...

  Odpowiedz
 • Henia(2019-07-21 16:42) Zgłoś naruszenie 211

  To jest wielka niesprawiedliwość , takie traktowanie emerytów. Rządzący sumienia nie mają. Rozdają coraz nowym grupom nowe plusy, a nie mogą załatwić uczciwie zaległych krzywd i przeliczyć wszystkim jednakowo. Przecież to emeryci, wiele im tego życia nie zostało.

  Odpowiedz
 • Emerytka (2019-07-21 01:25) Zgłoś naruszenie 192

  Podawane przez ZUS średnie podwyżki zniekształcają rzeczywistą skalę problemu, gdyż wynikają z wyliczeń emerytur dla kobiet ,które w 2019r złożył wnioski o emeryturę powszechną po raz pierwszy (ok. 8tyś, osób) i im zwaloryzowano kapitał i składki do 2019r. Pozostałym kobietom, które wnioski złożyły w 2013 lub 2014r(ok. 70tyś.osób), kapitał jest waloryzowany tylko do 2013r i dostaną podwyżki po klika w najlepszym przypadku kilkadziesiąt zł, najczęściej jednak w ogóle nie dostaną nic. Należy obiektywnie przedstawić cały problem. Tak nas zroznicowano po wyroku Trybunału konstytucyjnego. Prosze przeczytać opinie emerytek w pisanych do senatu petycjach na ten temat lub np. na blogu

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • barbra(2019-07-21 06:34) Zgłoś naruszenie 192

  TK zwrócił uwagę, że ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacja w celu zagwarantowania jednolitych zasad zwrotu świadczeń należnych uprawnionym. Moim zdaniem jednolite to: przeliczenie na dzień wyroku TK lub przeliczenie na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego dla wszystkich. Nowy projekt ustawy nr 1175 bardzo dzieli emerytki rocznik 1953. Żądamy jednakowego przeliczenia emerytur.

  Odpowiedz
 • korka(2019-07-15 17:36) Zgłoś naruszenie 190

  niestety większość emerytek z 1953r które przeszły na powszechną w 2013 obejdą się smakiem, ja na swoim przykładzie jeżeli zus sie cofnie do przeliczenia z 2013 nic nie otrzymam bo kasując odjecie wartości emerytury wcześniejszej wyjdzie trochę mniej jak wczesniejsza czyli zero. zus powinien anulować te nasze powszechne emerytury i ponownie ustalić na dzień złożenia wniosku bo w tym przypadku duże podwyżki otrzymuja osoby które teraz składają wnioski o powszechną . jest to bardzo niesprawiedliwe dla nas.Nadmieniam że pracuje do dnia dzisiejszego i pracy mam 46 lat za 1700zł

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • gość(2019-07-16 01:31) Zgłoś naruszenie 193

  A dlaczego Sejm i Senat nie zajął się w tej ustawi również czerwcowymi emeryturami.? To kuriozalna sytuacja w polskim prawie by czerwcowa emerytura była wyliczana inaczej niż w pozostałych 11 miesiecy. Czerwcowych emerytów jest ok. 100 tysięcy i ich emerytura jest niższa o ok. 10 % !!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Emeryt(2019-07-22 22:26) Zgłoś naruszenie 182

  Na decyzji nie było informacji, że powoduje zaprzestanie waloryzacji nawet jeżeli emerytura nie jest wypłacana i o tym, że można wycofać wniosek aby tego uniknąć. Obok informacji o sądzie, właśnie ta informacja powinna znaleźć się w pouczeniu na decyzji. Większość emerytów nie jest w stanie przeczytać i zrozumieć całą wielokrotnie zmienianą ustawę.

  Odpowiedz
 • Wanda(2019-07-21 14:16) Zgłoś naruszenie 170

  Emerytki wcześniejsze, które nie wiedząc o możliwości wycofania wniosku tak samo pobierały emerytury wcześniejsze jak te które wycofały wnioski. Dlaczego jednym liczy się niekorzystnie, a drugim korzystnie. Mają po tyle samo lat i tak samo pobierały emerytury. ZUS wydał decyzje z błędem i bez informacji o możliwości ich wycofania. Dlatego powinny być anulowane i przeliczenie powinno być jednakowe dla wszystkich. Nie można tak niesprawiedliwe traktować emerytów. Pracując przez kilkadziesiąt lat zasługują na szacunek a nie tułaczkę po sądach.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • gracja(2019-07-15 14:02) Zgłoś naruszenie 155

  Tylko rocznik 53, został uwzględniony w ustawie, a przecież rocznik 54,55,56 też zostali zaskoczeni ustawą 25 1b i też nie mogą przeliczyć emerytury wcześniejszej na powszechną bez odbierania pieniędzy..

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Emerytki 53(2019-07-24 03:48) Zgłoś naruszenie 130

  Tysiące spraw sądowych już wniesionych, tysiące rozpraw, tysiące oczekiwanych spraw apelacyjnych, tysiące zaangażowanych osób w sprawy sądowe, tysiące urzędników zajmujących się wnioskami emerytów, tysiące ton papieru w urzędach, sądach a także tysiące pism do senatorów, posłów, ministrów, wysyłanych przez emerytów, tysiące złotych wydane na debaty o projekcie ustawy emerytalnej – to wszystko z powodu braku profesjonalnego podejścia do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16. Czy i kiedy zakończy się to marnotrawienie czasu, energii i pieniędzy? Czy tak trudno naprawić błędne decyzje ZUS, wydane z naruszeniem prawa, niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej? Czy emerytki, które przez wiele lat pracowały na swoje emerytury, musza dochodzić swoich praw w sądzie? Może wystarczy zastosować się do sentencji wyroku TK: „W celu zagwarantowania jednolitych zasad zawrotu świadczeń należnych uprawnionym ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w tym zakresie.”

  Odpowiedz
 • Ob.(2019-07-15 12:24) Zgłoś naruszenie 102

  Ile czasu miała emerytka z XII 1952 , nawet nie miesiąc.. Ustawa powinna objąć też spóźnione roczniki, bo dopiero w dniu 01.01.2013r dowidziały się , że pobrane wcześniejsze emerytury będa im odliczane i wniosek o emeryturę powszechną mogly zlozyć spokojnie w 2013r. Prawa nabyte powinny być respektowane zgodnie z KONSTYTUCJĄ zarówno dla kobiet jak i mężczyzn,a nie wybiórczo. TK wydał wyrok tylko dla pań z rocznika 1953 nie dlatego, że nie widział krzywdy spóźnionych roczników ,ale pytanie sądu w Szczecinie było pod odwołanie się emerytki z rocznika 1953 w swojej sprawie i nie dotyczylo innego rocznika, co oznacza ,że spóźnione są w podobnej sytuacji.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • EMERYTKA(2019-07-15 13:59) Zgłoś naruszenie 94

  POZOSTAŁE ROCZNIKI 1954,1955.1956 TEŻ ZOSTAŁY ZASKOCZONE,PONIEWAŻ PRZESZŁY NA EMERYTURĘ WCZEŚNIEJSZĄ W 2010,2011R.,MUSIAŁY ZWOLNIĆ SIĘ Z PRACY I PO WPROWADZENIU ART.25 UST.1B NIE MIELI MOŻLIWOŚCI REAKCJI.SENAT PROCEDOWAŁ USTAWĘ NIEODLICZANIA POBRANYCH EMERYTUR WCZEŚNIEJSZYCH OD POWSZECHNYCH ROZSZERZAJĄC KRĄG EMERYTÓW DLA WSZYSTKICH KTÓRZY EMERYTURY WCZEŚNIEJSZE POBRALI DO 6.06.2012R.NATOMIAST SPRAWOZDAWCA SENATOR MAREK BOROWSKI WPROWADZIŁ W TRZECIM CZYTANIU POPRAWKĘ ,DOTYCZĄCĄ TYLKO ROCZNIKA 1953.,CO JEST NIEKONSTYTUCYJNE Z UWAGI NA FAWORYZOWANIE JEDNEGO ROCZNIKA 1953.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Ob.(2019-07-15 12:49) Zgłoś naruszenie 81

  Jakie podwyżki w zwiazku z przejsciem na emeryturę powszechna według starych zasad miał np,rocznik 1952, Jesli przeciętnie zysk był w granicach 200zł, to teraz zwaloryzować tę kwotę do 2019r według waloryacji z dnia 01.03 danego roku do 2019r i okolo 300zł wypłacic wszystkim wcześniejzym emerytom / którzy nie pracowali na emeryturze wczesniejszej./ .Proste i sprawiedliwe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane