SN: ZUS wyliczy emerytowanemu żołnierzowi dodatkową cywilną emeryturę

autor: Bożena Wiktorowska24.01.2019, 14:23; Aktualizacja: 24.01.2019, 14:31
Polski żołnierz

Polski żołnierzźródło: ShutterStock


1800 zł – o tyle walczy emerytowany żołnierz, którzy przez 23 lata po zakończeniu służby opłacał składki do ZUS. I z tego tytułu zakład nie chce mu wypłacić nawet złotówki. Ale wkrótce może się to zmienić.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (37)

  • EDA 28 11 2019(2019-11-28 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO WSZYSCY NIE SĄ TRAKTOWANI RÓWNO ROLNIKOM OPLACAJĄCYM 25.LAT KRUS A 10 L ZUS NALEŻĄ SIĘ 2 EMERYTURY

    Odpowiedz
  • Marek(2019-08-26 00:31) Zgłoś naruszenie 20

    Powinien być rozliczony cały okres pracy ,a nie tylko połowa Czyli 2 emerytury za pracę w wojsku i cywilu .W ten sposób każdy system realizuje swoje zobowiazania. Można to nazwać dywersyfikacją. Powinny obowiązywać takie same zasady jak w prywatnych systemach emerytalnych,gdzie można dowolnie ubezpieczyć się u kilku ubezpieczycieli i w ten sposób zabezpieczyć swoją przyszłość.

    Odpowiedz
  • Emeryt z ZUS(2019-04-28 17:08) Zgłoś naruszenie 20

    A co z tymi, którzy zamienili(bo inaczej nie można było) emeryturę z MON na ZUS(bo jest korzystniejsza). Czy oni mają szansę na przywrócenie emerytury z MON tzn pobierać dwie emerytury

    Odpowiedz
  • robol(2019-01-29 11:30) Zgłoś naruszenie 32

    To co: będzie kolejny podział na równych i równiejszych? Na lepszych i gorszych? Będzie dalszy ciąg zwierzęcej zemsty na tych, których jedyną winą jest to, że wypełniali swoje obowiązki służbowe w wojsku w czasach stanu wojennego?

    Odpowiedz
  • Chytry Trep(2019-01-28 04:07) Zgłoś naruszenie 722

    PRZECIEŻ MOŻE BRAĆ EMERYTURĘ Z ZUSU. NIECH NIE BĘDZIE TAKI PAZERNY I ZAWIESI TĄ Z ZUSU. CO 10 EMERYTUR CHCE POBIERAĆ TEN TREP????????????

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • były emeryt z MON(2019-01-27 14:42) Zgłoś naruszenie 163

    Ale ten Pan mógł pobierać emeryturę z ZUS jeśli zawiesi emeryturę z MON

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ja wiem(2019-01-27 14:35) Zgłoś naruszenie 95

    Chory system emerytalny,jednych preferuje,drugich dołuje.Od przemian ustrojowych minęło 29 lat,majątek narodowy rozgrabili,a sprawiedliwego systemu emerytalnego nie chcą wprowadzić.Nie głosować na oszustów z pod znaku PO i PiS.

    Odpowiedz
  • no tak(2019-01-27 10:45) Zgłoś naruszenie 18

    Ktoś się z wujem na łby zamienił?

    Odpowiedz
  • Marek(2019-01-26 17:23) Zgłoś naruszenie 1044

    Jest oczywiste ,że respektując zasadę równości wobec prawa wszyscy mundurowi powinni podlegać jednakowym zasadom emerytalnym. Jedną z zasad obliczania emerytury jest proporcjonalność świadczenia do wkładu pracy.Ta zasada została rażąco naruszona.Jeżeli skarżący wpłacił do ZUS 350 000zł. składek za które otrzymuje de facto 0zł emerytury to pojawia sie pytanie ile trzeba wpłacić by otrzymać choćby najniższą emeryturę 1000zł. Okazuje się ,że nie ma takiej kwoty.Żadna kwota wpłacona na konto ZUS nie wpłynie na wysokośc świadczenia emerytalnego dla żołnierzy ,którzy wstąpili do służby przed 01.01.1999 w przeciwieństwie do żołnierzy którzy wstapili do wojska po tej dacie.i ich składki pracują na drugą emeryturę. W ten sposób brak realizacji zasady proporcjonalności dla wszystkich mundurowych jednakowo narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.Naruszenie Konstytucji polega równiez na tym ,że dyskryminowana grupa ,która nie ma żadnych uprawnień za wpłacone składki jest nazwana ubezpieczonymi .Nie istnieje pojęcie ubezpieczenia bez gwarancji jakichkolwiek świadczeń.Podstawa prawna pobierania składek jest w ten sposób dotknięta błedem naruszenia określoności prawa gdyż nie były to faktycznie składki ubezpieczeniowe tylko danina emerytalna ,co nie zostało w precyzyjny sposób wskazane w przepisach ZUS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2019-01-25 11:43) Zgłoś naruszenie 198

    A co z górnikami którzy po przejściu na emeryturę, pracują dalej i odprowadzają składki?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • janek(2019-01-25 08:01) Zgłoś naruszenie 36

    mam zapytanie jestem na drugiej grupie inwalidzkiej z tytulu wady wrodzonej od urodzenia otrzymuje rente minimalna do dzis po trudach zaknczylem szkole zawodowa i po zakonczeniu zaczlem pracowac w zakladzie dla inwalidow gdzie otrzymuje caly czas wraz ze zmianami minimalne wynagrodzenie od ktorego zusotrzymuje skladki juz 30 lat moje pytanie jak dozyje do 65 lat to jak mi policza emeryture moze by p. WIKTOROSKA PODJLA TEN TEMAT o czekuje odpowiedzi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przedsiębiorca(2019-01-24 22:09) Zgłoś naruszenie 219

    Nóż się w kieszeni otwiera...

    Odpowiedz
  • Seba(2019-01-24 20:26) Zgłoś naruszenie 1611

    Dwie emerytury dla wojskowych - korzystny wyrok SN dla mundurowych emerytów Mateusz Rzemek Mundurowi sprzed 1999 r. po przejściu do cywila płacą składki do ZUS bez prawa do świadczenia. Może się to zmienić. Sąd Najwyższy wydał w czwartek wyrok, który może być długo wyczekiwaną rewolucją dla dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy emerytowanych żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy innych służb państwowych, którzy na wspólnych zasadach mają wyliczane emerytury. Problem w tym, że wszyscy ci, którzy zaczęli służbę przed 1999 r., po odejściu do cywila mają prawo tylko do jednej emerytury, nawet gdy po zdjęciu munduru zatrudnili się już jako pracownicy i latami opłacali składki do ZUS. SN stwierdził, że mogą oni być nierówno traktowani w stosunku do mundurowych, którzy służbę zaczęli 1 stycznia 1999 r. Młodsze roczniki po odejściu ze służby mogą bowiem wypracować drugą emeryturę z ZUS i pobierać oba świadczenia równolegle. – Jeżeli Sąd Najwyższy uważa, że prawo powinno być jednakowe dla wszystkich, to jesteśmy jak najbardziej za tym – mówi komandor Wiesław Banaszewski, przewodniczący konwentu dziekanów korpusu oficerów zawodowych. /.../

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Chory system !(2019-01-24 20:19) Zgłoś naruszenie 29

    ~W tym tkwi problem.

    Odpowiedz
  • Zenon(2019-01-24 20:06) Zgłoś naruszenie 5614

    Pracował,odprowadzał składki na ZUS.Należy mu sie jak psu zupa,a nie jak patologicznym matkom co urodziły po pijaku czwórkę bachorów i należy im się emeryturka 1100 zeta.Niech te bachory ja teraz utrzymują!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Sygnatariusz(2019-01-24 20:05) Zgłoś naruszenie 2043

    Wykazane problemy służb którymto rzekomo przysługują inne prawa niż pozostałej części społeczeństwa to brednie w części powstałe w wyniku stalinowsko-leninowskiej polityki tworzenia zasłużonych kast lepszych towarzyszy w celu wyrwania przywilejów w okresie transformacji ustrojowej w latach 90. Dopóki system emerytalny oparty będzie o publicznie głoszone kłamstwa, łamiące zasady konstytucyjnej równości Polaków po przez milionowe grupy niepłacące do systemu składek, chorych przywilejów emerytalnych dla następnych setek tysięcy lepszych towarzyszy, dopóty nie będzie narzędziem zapewnienia Polakom godnych emerytur ani racjonalnego finansowania służby zdrowia. Tylko całkowita zmiana tego systemu na jeden sprawiedliwy wyrwany z łap politycznego koniunkturalizmu zmieni ten absurd. Proponuję autorski program reformy ZUS dostosowany do współczesnych warunków społeczno-gospodarczych w Polsce, który może zmienić dzisiejszą patologie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • J.....(2019-01-24 16:15) Zgłoś naruszenie 7512

    Ale,skoro pracował,odprowadzał składki,to czemu nie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zdzicho(2019-01-24 15:46) Zgłoś naruszenie 1827

    No to emeryty wojskowe na stolkach w urzędach zacierają rączki...Beda mieli drugą emeryturke min.1000 zł.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz