Waloryzacja socjalna w 2019 roku: Minimum 70 złotych podwyżki świadczenia dla emerytów i rencistów w 2019 roku

autor: Grzegorz Osiecki08.10.2018, 07:14; Aktualizacja: 08.10.2018, 09:49
Nowy wzór ma kosztować więcej niż 7 mld zł, choć dokładnej kwoty nie znamy

Nowy wzór ma kosztować więcej niż 7 mld zł, choć dokładnej kwoty nie znamyźródło: ShutterStock

Rząd rozważa nowy mechanizm waloryzacji emerytur i rent. Jest już gotowy projekt ustawy. - Przewiduje on, że emeryci i renciści dostaną w przyszłym roku minimum 70 zł podwyżki – powiedział DGP jeden z ministrów. Na więcej mogą liczyć, ci którym większa podwyżka będzie wynikała ze wskaźnika inflacji. 

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (95)

  • emerytka(2019-09-22 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Niech pis sam sobie weźmie tę 70 zł na brutto....przecież to pomsta do Boga...

    Odpowiedz
  • ela ela(2019-03-31 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    p rafalska gdzie te obiecane 70 zl ja dostalam do emerytoty 25 ale mam to gdzie beda wybory ludzie wam tego klamstwa nie zapomnom

    Odpowiedz
  • Teresa(2019-01-07 06:39) Zgłoś naruszenie 00

    Zerowa waloryzacja dla emerytur wojskowych stary portfel niewyrownany patologia w emeryturach wojskowych straszne zroznicowanie doszlo do paranoi ci co latali maja polowe nizsza emeryture od technikow ktorzy sprzet sprawdzaku i przygotowywali ale kogo to obchodzi mon bezradny.........

    Odpowiedz
  • Anty ryzemu(2018-12-13 17:32) Zgłoś naruszenie 11

    Emeryci okradł nas Tusk i jego banda Po nigdy więcej tej bandy złodzieju.

    Odpowiedz
  • pad(2018-11-15 15:36) Zgłoś naruszenie 11

    po co Wam najubożsi emeryci wybić do nogi po co was wychowaliśmy -żeby teraz liczyć każdy grosik a Wy kradniecie ile można w imię prawa.

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-11-06 10:21) Zgłoś naruszenie 31

    nieważne czy rządzi PO, .N czy PIS, czy jakaś inna partia - emerytom zależy jedynie na tym, żeby ich emerytura była waloryzowana uczciwie - tj. wg inflacji + 50% realnego wzrostu płac przy pracy pow. 40 latach - i to powinno być zagwarantowane - a nie co roku kombinować jakby tu oszukać emerytów poprzez manipulowanie koszykiem inflacji czy waloryzacją po janosikowemu, jednym zabierać a drugim dawać(przeważnie kombinatorom)

    Odpowiedz
  • Zyta(2018-11-05 19:20) Zgłoś naruszenie 40

    Emerytury bez podatku to dobra droga do polepszenia bytu emerytów.

    Odpowiedz
  • emerytka 1600zł(2018-10-26 07:44) Zgłoś naruszenie 14

    Oj ludzie,wy jeszcze nic na ten temat nie wiecie a już powiesiliście cygana.Nikt nie straci i nie siejcie paniki chyba,że robicie to celowo.

    Odpowiedz
  • Kuba(2018-10-24 13:33) Zgłoś naruszenie 21

    I po PIS-ie przy wyborach! Emeryci, renciście, niepełnosprawni, frankowicze - wszyscy z rodzinami nie zagłosują za PIS=-em. Niech dalej tak rządzą,że najbiedniejsi utrzymują POLSKĘ, a zamożny się śmieje.

    Odpowiedz
  • Oficer(2018-10-24 12:18) Zgłoś naruszenie 10

    ....Policji (inwalida I grupy) ma aktualnie 878zł12gr emerytury. Rentę inwalidzką zabrali mu funkcjonariusze IPN, ministrowie MSWiA, parlamentarzyści PiS i prezydent RP decyzją administracyjną bez komisji lekarskiej.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2018-10-18 11:18) Zgłoś naruszenie 41

    Złodziejski plan !!! Strzał w twarz dla uczciwie pracujących i płacących składki. Skorzystają KrUSOWCY, bogaci artyści ( Rodowicz, Cugowski...), obiboki i inni niepłacący składek ZUS.

    Odpowiedz
  • nie cierpię PO,obłudnicy trudniący jątrzeniem ...(2018-10-18 09:09) Zgłoś naruszenie 44

    aby dostać się do władzy.

    Odpowiedz
  • jw,,,zy ------oo(2018-10-18 00:16) Zgłoś naruszenie 213

    niech rzad da emerytom 300 zl tym emerytom co na rekie maja 723 zl i nie moga wykupic lekow a po drugie w roku 2017 i2018 mialo byc wyrownianie emeryt do 1000 zl i do dzis nie ma niech rzad zajnie sie tom sprawa albo caly rzad na bezrobocie za 578 zl to by bylo sprawiedliwie a na wybory emerycie ni pojda bo itak nic ztego albo caly rzad do wymiany do wymiany i po sprawie

    Odpowiedz
  • Grzeg60(2018-10-13 21:06) Zgłoś naruszenie 132

    Zgodnie z tą zasadą jedni emeryci dostaną emerytury powiększone o inflację w portfelu emeryckim + 20 % realnego wzrostu wynagrodzeń + dodatkową premię, natomiast pozostali tylko o inflację. To jest równe traktowanie emerytów? Mój głos i mojej rodziny tez się liczy więc na PIS nie zagłosujemy w przyszłym roku. Dosyć oszukiwania uczciwych.

    Odpowiedz
  • Złodzieje.(2018-10-13 16:02) Zgłoś naruszenie 132

    I czy to nie dranie. Nie będę na nich głosował a tylko przeciwko we wszystkich wyborach

    Odpowiedz
  • emerytka(2018-10-12 10:56) Zgłoś naruszenie 222

    Dlaczego nie zagłosuję na PIS Na PIS ja i moja rodzina głosowałam „od zawsze”. Namawiałam także znajomych aby głosowali na tę partię - straciłam przez to wielu znajomych, którzy mieli inne poglądy ale naprawdę głęboko wierzyłam, że tylko PIS może dużo zmienić w Polsce „na lepiej”. Cieszyłam się, że skończyły się kłamstwa Tuska i Komorowskiego (np. cyt. „nie ma mowy o podwyższeniu wieku emerytalnego, o urzędnikach dobrze zarabiających” a później 9 lat zamrożone płace itd.). Nawet rozumiałam, że zapowiadany przez PIS powrót do wieku emerytalnego 60 K i 65 M przeciąga się …i niestety musiałam dodatkowo przepracować 14 miesięcy - łącznie przepracowałam 41 lat. Niestety, po liceum, nie mogłam sobie pozwolić na studia dzienne i zmuszona byłam podjąć pracę (aby odciążyć rodziców) co oznacza, że studia magisterskie oraz dwie podyplomówki robiłam pracując w pełnym wymiarze czasu pracy, prowadząc dom, wychowując dziecko (niestety nie czworo). Nikogo nie interesowało, że dopiero po wszystkich obowiązkach domowych (sprawdzeniu odrobionych lekcji, sprzątaniu, praniu, prasowaniu, przygotowaniu obiadu na dzień następny mogłam usiąść do nauki co oznaczało, że spać najczęściej chodziłam o 1-2 a nawet 3 w nocy, a także oznaczało to permanentne przemęczenie (nie miałam urlopu szkoleniowego). Teraz gdy od kilkunastu miesięcy jestem na emeryturze okazuje się, że zaliczam się do „bogatych emerytów” i nie mogę liczyć na zgodną z obowiązującymi obecnie przepisami waloryzację, bo wprowadza się nowe zasady waloryzacji – oczywiście dla mnie niekorzystne. A przecież waloryzacja „po staremu” także powodowała spadek siły nabywczej emerytury – i nigdy nie wyrównywała inflacji tj. wzrostu kosztów utrzymania. Teraz gdy permanentne wieloletnie zmęczenie oraz liczne choroby dają się we znaki (miesięczne wydatki na leki to ok 400 zł) okazuje się, że moja emerytura 3 tyś z hakiem BRUTTO to wysoka emerytura i należy moim kosztem (i innych „bogatych” emerytów) sfinansować większe podwyżki emerytom, którzy przepracowali 20 lat albo nie pracowali wcale (dla matek z czworgiem dzieci, które nigdy nie pracowały) KRUSOWCOM, którzy płacili groszowe składki i ich emerytury wyliczone na podstawie zgromadzonych składek powinny wynosić nie więcej niż 800 zł/m-c brutto. Widzę, że PIS rozdaje podwyżki tym grupom zawodowym (lekarzom, pielęgniarkom, urzędnikom, mundurowym, nauczycielom), którzy potrafią się o nie upomnieć. A emeryci ….. starzy, chorzy ludzie nie mają sił i zdrowia aby wyjść na ulice więc można im zabrać te należne im grosze. Z przerażeniem obserwuję brak reakcji PIS-u na krzywdzące ludzi przepisy (art. 25 ustawy o emeryturach kapitałowych na podstawie którego obniżono mi emeryturę …. ponieważ przepracowałam 1 dzień roboczy dłużej niż wynikało to z prawa do nabycia emerytury), inną waloryzację (znacznie niższą) składek zgromadzonych na subkontach niż na kontach FUS co stoi w sprzeczności z ówczesnymi zapewnieniami premiera, prezydenta, ministrów, Balcerowicza, Góry, Buzka, którzy zapewniali „nikt nie może stracić na OFE, można tylko zyskać” - gdybym nie należała do OFE miałabym wyższą emeryturę o kilkaset zł /m-c. Z prawdziwa goryczą muszę przyznać, że nie miałam racji i bardzo ale to bardzo zawiodłam się na PIS.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Barbara(2018-10-11 22:26) Zgłoś naruszenie 252

    w czyjej głowie zrodził sie tak absurdalny pomysł takiej waloryzacji aby okraść jednych emerytów (długo pracujących) i dać obibokom? My na swoja troche wyższa emeryturę pracowaliśmy ponad 40 lat. Też prowadziłyśmy dom, wychowywałyśmy dzieci, studiowałyśmy..... Nikt nam nie współczł, gdy chodziśmy spać o godz. 1 czy 2 w nocy. A teraz gdy mamy troche wyższą emeryturę chcecie zmienić zasady waloryzacji, która i tak była duża za mała i powodowała, że siła nabywcza naszych emerytur z roku na rok była coraz mniejsza. Dajecie podwyżki na prawo i lewo (lekarze, pielęgniarki po 1200 zł/m-c, mundurowi, urzędnicy, nauczyciele itd.) a chcecie te grosze zabrać starym i chorym ludziom, którzy nie mają zdrowia i sił aby wyjść na ulice? Zawiodłam sie na PIS

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2018-10-11 22:20) Zgłoś naruszenie 222

    emeryci mający co najmniej 35 lat pracy wyjdźmy na ulicę i walczmy o swoje godne życie, bo szydłowa chce od stycznia wprowadzić emeryturę dla matek które urodziły co najmniej 4 dzieci bez pracy kosztem emerytów, którzy przepracowali kupę lat. DO WALKI O GODNE ŻYCIE ZA SWOJĄ WIELOLETNIĄ PRACĘ BO I TAK NAS ZAGŁODZĄ.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ABC(2018-10-11 21:40) Zgłoś naruszenie 221

    taki sposób waloryzacji jest absolutnie nie do przyjęcia. Przepracowałam 41 lat, wychowywałam dzieci, studiowałam 5 lat + 2 podyplomówki prez ostatnie 9 lat płace miałam "zamrożoną" a właściwie to były obniżki (zabrano dodatek specjalny) a teraz jak przeszłam na emeryturę to chcecie moją emeryturę zrównać z tymi co pracowali 20-25 lat albo pracowali na czarno???? Jeżeli PIS wprowadzi taką waloryzację to już nigdy na nich nie zagłosuję i moja rodzina też.

    Odpowiedz
  • bena(2018-10-09 20:20) Zgłoś naruszenie 529

    brawo PIS trzymać tak dalej

    Odpowiedz