statystyki

Podwyżka minimalnych emerytur kosztowna dla ZUS

autor: Marek Chądzyński27.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 27.11.2018, 07:48
Nie ma jednak pewności, czy pieniądze trafią tylko do tych, do których powinny.

Nie ma jednak pewności, czy pieniądze trafią tylko do tych, do których powinny.źródło: ShutterStock

Podwyższenie w 2019 r. najniższych świadczeń to wzrost zobowiązań ZUS w latach następnych.

Model, w którym w przyszłym roku emerytury zostają podwyższone o ustawowy wskaźnik (niespełna 3,3 proc. według aktualnych prognoz), ale nie mniej niż o 70 zł, został już zaakceptowany przez Komitet Społeczny Rady Ministrów. W praktyce oznacza on, że waloryzacja najniższych świadczeń będzie relatywnie większa niż przeciętnych. Gdyby emerytura minimalna miała się zwiększyć tylko o wskaźnik, wzrosłaby do niespełna 1061 zł z 1027 zł obecnie. A według rekomendacji KSRM w przyszłym roku miałaby wynieść 1100 zł.

Argument za to szybszy wzrost dochodów osób najniżej uposażonych. W rządzie od dawna trwały rozważania, jak wesprzeć grupy, które nie załapały się ani na rządowe programy w rodzaju „Rodzina 500 plus” (bo nie mają małoletnich dzieci), ani na hossę na rynku pracy (bo już nie pracują). Wśród rozpatrywanych wariantów było 500 plus dla emerytów, czyli pomysł wypłaty jednorazowego dodatku. Ostatnie decyzje KSRM wskazują, że większe szanse ma model waloryzacji mieszanej.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (18)

  • emerytka(2018-11-27 09:55) Zgłoś naruszenie 362

    Podwyżka nie pokryje inflacji.Wszystko zdrożało i drożeje.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2018-11-27 09:55) Zgłoś naruszenie 280

    Każda klika polityczna rządząca oszukuje emerytów. Poczekajcie do wyborów oszustom z POPiS już dziękujemy. Widać jak tchórzowstwo wzięło górę nad utratą koryta.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inka(2018-11-27 10:07) Zgłoś naruszenie 252

    Jednym emerytom , można zabrać , aby dać najbiedniejszym, to dlaczego nie można zabrać najbogatszym 500+ i przekierować te pieniądze na podwyżki dla ubogich i samotnych emerytów??? Pieniądze idą na te cele z naszych podatków i podatnicy powinni miec coś do powiedzenia. Wolę wspomóc starszą i schorowaną osobę , a nie dzieci bogatych ludzi, aby zakładali lokaty dla dzieci.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • emeryT(2018-11-27 09:14) Zgłoś naruszenie 192

    Waloryzacja kwotowa bo sami nie wierzą w oficjalny wskaźnik inflacji. Wszystko zależy od tego jak policzą/zaniżą inflację...

    Odpowiedz
  • W...(2018-11-27 13:37) Zgłoś naruszenie 154

    Pani Inka ma racje. Bogatsi emeryci funduja wyzsza waloryzacje biedniejszym. ----- Wedlug mnie wszyscy emeryci powinni dostac 3,26%, a biedniejszym powinno sie dofinansowac waloryzacje z budzetu z panstwa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • W...(2018-11-27 12:23) Zgłoś naruszenie 130

    W Polsce gwarantowana emerytura minimalna ksztaltuje sia na poziomie ponizej okolo 40% progu ubostwa i wykluczenia spolecznego wg Eurostatu. W ostatnich latach prog ubostwa i wykluczenia spolecznego wzrastal o okolo 7% rocznie. Dlatego uwazam, ze podwyzszenie minimalnej emerytury o 7% czyli o 70 zl jest zasadne.

    Odpowiedz
  • ciotka Anastazja(2018-11-27 17:32) Zgłoś naruszenie 100

    A na rozdawanie majatku narodowego Guzowatym,Kulczyków ,Czarneckiemu to było przyzwolenie.Teraz oni bawią się na całego,nawet ich wnuki nie muszą pracować.I na to było stać panstwo.Ale na podwyżki Emerytur dla najbiedniejszych to już nie.Matłoch jest matłoch i niech gnije w runsztokach.SZlachta bawi się kosztem biednych..Oni Emerytury mają w *****

    Odpowiedz
  • Inspektor Inspektorów(2018-11-27 11:21) Zgłoś naruszenie 105

    ........Nie powinno się podnosić zadnych min emereytur ,chyba że o stopien rzeczywistej inflacjii..Pracowałeś to masz ,nie pracowales --nie masz...masz za to tam gdzie byleś....Nie dziwie się tym Głupcom z PO którzy nie potrafią uzasadnić dlaczego np...500+ w obecnym stanie to zło i głupota.......Nie dziwie się gdyż to są głupcy i głównie polityczni złodzieje... --a ja się zastanawiam do nadal ile i czy w PiSie jest jeszcze SPRAWIEDLIWOŚĆ?...dlaczego? otóż na dzieci Kulczyków jest , na dziadki pana Włodka z pod budki z piwem też, na kobiety rodzące a nie pracujące także—chociaż mają mężów , ale na robotników mających po 45 lat składek pracy nie –na Ich emerytury bez względu na wiek , już nie. Często zostają przed wiekiem emerytalnym na ulicy.. To Oni wypracowali te środki. To Oni zostali zdradzeni...Obecnie Rząd jest jak pracodawca który oświadczył swoim pracownikom "nie mam dla Was na wypłaty (czyli emerytury na które zapracowaliście-bo wszystko rozdałem "biednym"). Problem w tym że Ci biedni to nie tacy często biedni, że rozdaje sie często patologi a nie dzieciom, że od pomagania nie jest rząd a pomoc Społeczna która w każdym miejscu zna lepiej sytuacje, że pieniądze jeżeli już to powinny trafiać do dzieci i to One zamiennie powinny mieć zobowiązania zamienne wobec państwa .Teraz tak jak kształcimy tych co wyjeżdzają do Innych pracować ,tak chowamy tych co innym będą płacić podatki...a swoich spraowanych robotników mamy gdzie?

    Odpowiedz
  • Zyta(2018-11-28 21:47) Zgłoś naruszenie 90

    Żeby poprawić życie emerytów potrzeba wprowadzić emerytury bez podatku, renty wdowie tak jak jest w krajach Unii Europejskiej.. Waloryzacje na tym poziomie niewiele zmienią

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy (2018-11-27 11:01) Zgłoś naruszenie 83

    Nie dziwie się tym Głupcom z PO którzy nie potrafia uzasadnić dlaczego 500+ w obecnym stanie to zło i głupota...Nie dziwie się gdyz to są głupcy.. --a ja się zastanawiam nadal ile i czy w PiSie jest jeszcze SPRAWIEDLIWOŚĆ?...dlaczego? otóż na dzieci Kulczyków jest , na dziadki pana Włodka z pod budki z piwem też, na kobiety rodzące a nie pracujące także ,ale na robotników mającym po 45 lat składek pracy ,nie na emerytury bez względu na wiek , już nie. Często zostają przed wiekiem emerytalnym na ulicy.. To Oni wypracowali te środki. To Oni zostali zdradzeni Obecnie Rzad jest jak pracodawca który oswiadczył swoim pracownikom"nie mam dla was na wypłaty (emerytury na które zapracowaliscie-bo wszystko rozdalem "biednym". Problem w tym że Ci biedni to nie tacy często biedni, że rozdaje sie czesto patologi a nie dzieciom, że od pomaania nie jest rząd a pomoc Społeczna która w kazdym miejscu zna lepiej sytuacje, że pieniądze jezeli juz to powinny trafiać do dzieci i to One zamiennie powinny mieć zobowiazania wobec państwa ,że wiele innych.

    Odpowiedz
  • EWA(2018-11-28 08:54) Zgłoś naruszenie 70

    Przecież ta cała "podwyżka" emerytur w 2019 r. została już zjedzona w tym roku w wyniku wzrostu cen podstawowych artykułów! Podwyżka ( bo nie waloryzacja!!!!!!!) w 2019 r. nie zapewni utrzymania poziomu wartości nabywczej emerytur. Poza tym - dlaczego podwyżką mają być objęte emerytury z KRUS, skoro KRUS rządzi się innymi prawami w sprawie składek ? Ile "naskładali", niech tyle mają i nie wyciągają łap po cudze składki.

    Odpowiedz
  • ciotka Anastazja(2018-11-27 17:29) Zgłoś naruszenie 20

    A na rozdawanie majatku narodowego Guzowatym,Kulczyków ,Czarneckiemu to było przyzwolenie.Teraz oni bawią się na całego,nawet ich wnuki nie muszą pracować.I na to było stać panstwo.Ale na podwyżki Emerytur dla najbiedniejszych to już nie.Matłoch jest matłoch i niech gnije w runsztokach.SZlachta bawi się kosztem biednych..

    Odpowiedz