PPK pozwolą zarabiać lepiej niż na lokatach?

autor: Bartek Godusławski18.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 18.07.2018, 07:42
emerytura

Jednym z istotniejszych zapisów opublikowanej wczoraj wersji projektu ustawy o PPK jest pojawienie się w nim polityki inwestycyjnej.źródło: ShutterStock

Firmy zarządzające pracowniczymi planami kapitałowymi będą musiały zarobić dla oszczędzających więcej, niż gdyby kupili oni pięcioletnie obligacje skarbowe. Tylko w takim wypadku otrzymają specjalną premię. Takie rozwiązania mają się znaleźć w ostatecznej wersji projektu ustawy o PPK.

Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych przewiduje, że instytucje je prowadzące mogą pobierać opłaty do wysokości 0,5 proc. wartości aktywów. Jest jednak także mechanizm wzrostu tej opłaty do 0,6 proc. Ma to być możliwe, jeśli stopa zwrotu funduszu inwestycyjnego, emerytalnego czy subfunduszu za dany rok będzie dodatnia i nie niższa niż stopa referencyjna. Jak wynika z projektu ustawy, stopę ma określać w rozporządzeniu minister finansów. W obecnej wersji projektu rozporządzenia figuruje ona jako trzymiesięczny wskaźnik WIBID (referencyjna wysokość oprocentowania lokat na polskim rynku międzybankowym) podzielony przez rentowność pięcioletnich obligacji.

Ale to tylko propozycja. Jak się dowiadujemy, docelowo będzie to sama stopa oprocentowania pięciolatek. Obecnie wynosi ona ok. 3 proc., choć autorzy projektu liczą, że w długim terminie będzie ona bliższa 5,5 proc. Jak tłumaczy jeden z nich, stopa zwrotu pięcioletnich obligacji jest zawsze powyżej inflacji i depozytów bankowych, czyli oszczędności powinny w długim terminie realnie przyrastać. Mechanizm ma być korzystny dla oszczędzających, gdyż instytucje finansowe zarobią dodatkowe 0,1 proc. wartości aktywów tylko wtedy, jeśli oszczędności pracownika będą przyrastały.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • asdf(2018-07-18 14:35) Zgłoś naruszenie 51

  Mamią, będzie lepiej jak na lokatach za to mniej dla emerytów. Popierajcie PPK- zarobią znajomi p. Mateuszka i inni maklerzy, co to będą rządzić się waszą forsą, a dla was 2 zł więcej niż z ZUS-u.

  Odpowiedz
 • ribik(2018-07-18 15:02) Zgłoś naruszenie 51

  A co z OFE, czy odzyskamy pieniądze które nam ukradziono?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • pracz klamcy(2018-07-18 16:37) Zgłoś naruszenie 62

  już nas w OFE wyrąbali, oszusty, kłamcy, precz

  Odpowiedz
 • Aleks(2018-07-18 16:55) Zgłoś naruszenie 30

  Che che replay z OFE - jak rozumiem ZUS dopłacić niepracujacym matkom tyle żeby miały 1 tys zł co m-c? Oplata za zarządzanie powinna być tylko wówczas jak ppk osiągnie zysk i % powinien być od zysków a nie od całości aktywów.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-07-18 17:36) Zgłoś naruszenie 241

  Ciekawe Który glupek w to uwierzy. Na pewno się jakiś znajdzie. Byli tacy co wierzyli że Polska zarobi na EURO 2012 ale akcji narodowego nie chcieli kupować .I choćby przyszło tysiąc Atletów i choćby zjedli PO tysiąc kotletów ja dopóki Tuska za słowa o dziedziczonych składkach z II filaru " udowodnijcie mi że ta kasa jest Wasza" - nie zobaczę zaobrączkowanego i za wiek emerytalny dla tych co długoletnio pracowali od najmłodszych lat ,w szkodliwych i nieb warunkach jak promieniowanie ,rtęć, halas ,pyły i gazy wybuchowe i substancje trujące , nieb napięcia ,bardzo wysok temp i ciśnienia, nie zobacze zasuwającego w dożywotnim obozie pracy ,nie uwierze w jakikolwiek system emerytalny tworzony przez Kogo-- kolwiek czy to ZUS czy nawet PiS. To jest zwykłe okradanie dalsze obywateli.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • expert emeryt(2018-07-18 21:51) Zgłoś naruszenie 93

  1. Pieniedzy z OFE nikt wam nie ukradł. Po pierwsze, nie były Wasze. Do ZUS płaciliście 19,52% z wynagrodzenia, tak jak przed OFE. I część z tych pieniedzy ZUS lokował w OFE, nie Wy. Lokował, zamiast wypłacać na bieżąco emerytom. Ale to sprawa ZUS, emerytury wypłacano jak należy. Po drugie, zapisy z OFE przeniesiono do ZUS a nie ukradziono. Zobaczcie też, ile zarobiły OFE w 2017r a ile wynosi waloryzacja subkonta w ZUS za 2017r, na którym te kwoty są zapisane. W ZUS jesteście zdecydowanie NA PLUS. 2. PPK to zupełnie coś innego. Pieniądze będą Wasze, bo wpłacane OPRÓCZ składki z 19,52% wynagrodzenia do ZUS. To podstawowa różnica w stosunku do OFE.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane