Świadczenie kompensacyjne tylko po osiągnięciu wieku i stażu

autor: Bożena Wiktorowska29.06.2017, 07:28; Aktualizacja: 29.06.2017, 08:40
nauczycielka

Sędziowie uznali, że prawo do świadczenia mają nauczyciele, którzy rozwiązali stosunek pracy z placówkami oświatowymi, a nie jakimikolwiek innymi.źródło: ShutterStock

Ubiegający się o nie nauczyciel musi ukończyć wymagany dla jego rocznika wiek oraz spełnić wymogi stażowe. Praca po odejściu ze szkoły nie ma wpływu na prawo do takiej wcześniejszej emerytury – uznał SN.

Powodem zajęcia się sprawą był wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Z dokumentów wynikało, że zainteresowana urodzona w 1959 r. miała na swoim koncie prawie 32 lata składkowe i nieskładkowe, w tym ponad 26 lat pracy nauczycielskiej. Od 2011 r. kobieta była zarejestrowana jako bezrobotna. Zatrudnienie znalazła dopiero w czerwcu 2013 r., (przez dwa miesiące pracowała jako opiekunka osoby niepełnosprawnej, na podstawie umowa-zlecenia). I właśnie owa umowa na wykonanie prac na rzecz spółki spowodowała, że ZUS odmówił przyznania wcześniejszego świadczenia.

Zainteresowana skierowała sprawę do sądu, który przyznał jej rację. Sędziowie uznali, że nauczycielka, składając wniosek w 2014 r., miała ukończone wymagane przez ustawodawcę 55 lat oraz legitymowała się stażem pracy uprawniającym do świadczenia kompensacyjnego. Wskazali także, że zatrudnienie na stanowisku nauczyciela w jednostkach oświaty bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie nie jest wymagane. ZUS nie zgodził się z takim stanowiskiem. Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego, który jednak oddalił jego skargę.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • qwerty(2017-06-29 17:04) Zgłoś naruszenie 80

    Świadczenie kompensacyjne to nie jest żadna "taka wczesniejsza emerytura" ! Nic z emeryturą nie ma wspólnego ! Przebywając na swiadczeniu, po pierwsze nalezy złozyć wniosek o emeryturę po ukończeniu wieku emerytalnego. NIC Z AUTOMATU ! Po drugie - nie będzie zaliczenia do kapitału początkowego lat pracy w warunkach uciążliwych. Żadnych uproszczeń w opisywaniu przepisów prawnych ani żadnego używania popularnych okresleń i popularnego języka ! To wypacza sens !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane