statystyki

ZUS nie może ograniczać prawa nauczycieli do świadczenia kompensacyjnego

autor: Bożena Wiktorowska13.10.2016, 16:00
nauczyciel, szkoła dzieci

Sąd pierwszej instancji zgodził się z argumentami ZUS, który dowodził, że zainteresowana sama się nie zwolniła z pracy.źródło: ShutterStock

Pedagog może skorzystać z prawa do świadczenia kompensacyjnego także wówczas, gdy zakończył pracę ze względu na rozwiązanie się umowy terminowej.

Tak orzekł Sąd Najwyższy, uznając kasację nauczycielki za zasadną. Kobiecie nie udało się przejść w 2009 r. na wcześniejszą emeryturę na podstawie Karty nauczyciela, bowiem ZUS odliczył od stażu ubezpieczeniowego okres urlopu wychowawczego. Zainteresowana musiała więc wrócić do pracy zawodowej.

Ubezpieczona zawarła z publiczną szkołą podstawową dwie kolejne umowy na czas określony, które zakończyły się w sierpniu 2012 r. We wrześniu 2012 r. wpłynął do ZUS jej wniosek o przyznanie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. ZUS jednak odmówił, twierdząc, że stosunek pracy ustał z upływem czasu, na jaki umowa okresowa została zawarta, a nie na wniosek ubezpieczonej. Tym samym kobieta nie spełniła wszystkich warunków do otrzymania wypłaty na podstawie ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. z 2009 r. nr 97, poz. 800 ze zm.).

Zgodnie z tym aktem ten rodzaj świadczenia przysługuje osobom, które łącznie spełniły warunki wiekowe (zróżnicowane w zależności od daty urodzenia), stażowe wynoszące 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy przy tablicy. Sąd pierwszej instancji zgodził się z argumentami ZUS, który dowodził, że zainteresowana sama się nie zwolniła z pracy. W 2014 r. także sąd apelacyjny oddalił apelację wnioskodawczyni od niekorzystnego dla niej wyroku sądu pierwszej instancji. Sędziowie zgodzili się z ZUS, że skoro stosunek pracy ustał z upływem czasu, nie można mówić o tym, że doszło do rozwiązania stosunku pracy przez nauczyciela. A tego – zdaniem sądu apelacyjnego – domagał się ustawodawca.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane