statystyki

Świadczenie kompensacyjne: Poradnia to nie szkoła, uprawnienia są inne

autor: Michał Culepa13.04.2017, 07:25; Aktualizacja: 13.04.2017, 07:55
Praca nauczyciela obecnie nie jest uznawana za pracę w szczególnych warunkach, poza wyjątkowymi wypadkami.

Praca nauczyciela obecnie nie jest uznawana za pracę w szczególnych warunkach, poza wyjątkowymi wypadkami.źródło: ShutterStock

Okres pracy w poradni pedagogiczno-psychologicznej nie może być zaliczony do stażu pracy w jednostkach oświatowych, od którego zależy prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Sprawa dotyczyła wniosku, jaki Bożena S., psycholog szkolny, złożyła do ZUS o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Otrzymała jednak decyzję odmowną, gdyż zakład uznał, że legitymuje się jedynie niewiele ponad 19,5-rocznym stażem pracy w szkolnictwie. Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, aby nauczyciel lub pracownik pedagogiczny otrzymał to świadczenie, musi wykazać – poza wiekiem i rozwiązaniem stosunku pracy – także minimum 30-letni okres składkowy albo nieskładkowy ustalony zgodnie z przepisami o emeryturach i rentach z FUS. Przy czym w ramach tego okresu musi wskazać co najmniej 20 lat pracy w jednostkach oświatowych, określonych w art. 2 pkt 1 tej ustawy w wymiarze nie mniejszym niż 1/2 etatu.

Bożenie S. ZUS zakwestionował blisko 17-letni okres zatrudnienia w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Psychologowie, pedagodzy czy rehabilitanci tam pracujący mieli bowiem status analogiczny do nauczycieli i podlegali regulacjom Karty Nauczyciela. Jednak ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych przewiduje, że o świadczenie to mogą się starać wyłącznie nauczyciele, wychowawcy i pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkołach, przedszkolach, publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego, a także w różnego typu ośrodkach wychowawczych, socjoterapeutycznych itp. wskazanych w art. 2 Prawa oświatowego. Nie ma tam wymienionych publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mural(2017-04-13 09:01) Zgłoś naruszenie 220

    Praca nauczyciela obecnie nie jest uznawana za pracę w szczególnych warunkach//. I to zabrano nam wstecz! Bzdura, bo nigdy jak teraz ta praca nie była tak trudna. Różne jednostki chorobowe uczniów, brak wychowania w rodzinach i ciągłe zmiany w prawie tzw.reformy o podłożu politycznym. Dzieci chore w szkołach bez klas integracyjnych, a więc nie ma podstaw do zatrudniania specjalistów! Tanio!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane