statystyki

Świadczenie kompensacyjne: Poradnia to nie szkoła, uprawnienia są inne

autor: Michał Culepa13.04.2017, 07:25; Aktualizacja: 13.04.2017, 07:55
Praca nauczyciela obecnie nie jest uznawana za pracę w szczególnych warunkach, poza wyjątkowymi wypadkami.

Praca nauczyciela obecnie nie jest uznawana za pracę w szczególnych warunkach, poza wyjątkowymi wypadkami.źródło: ShutterStock

Okres pracy w poradni pedagogiczno-psychologicznej nie może być zaliczony do stażu pracy w jednostkach oświatowych, od którego zależy prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Sprawa dotyczyła wniosku, jaki Bożena S., psycholog szkolny, złożyła do ZUS o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Otrzymała jednak decyzję odmowną, gdyż zakład uznał, że legitymuje się jedynie niewiele ponad 19,5-rocznym stażem pracy w szkolnictwie. Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, aby nauczyciel lub pracownik pedagogiczny otrzymał to świadczenie, musi wykazać – poza wiekiem i rozwiązaniem stosunku pracy – także minimum 30-letni okres składkowy albo nieskładkowy ustalony zgodnie z przepisami o emeryturach i rentach z FUS. Przy czym w ramach tego okresu musi wskazać co najmniej 20 lat pracy w jednostkach oświatowych, określonych w art. 2 pkt 1 tej ustawy w wymiarze nie mniejszym niż 1/2 etatu.

Bożenie S. ZUS zakwestionował blisko 17-letni okres zatrudnienia w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Psychologowie, pedagodzy czy rehabilitanci tam pracujący mieli bowiem status analogiczny do nauczycieli i podlegali regulacjom Karty Nauczyciela. Jednak ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych przewiduje, że o świadczenie to mogą się starać wyłącznie nauczyciele, wychowawcy i pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkołach, przedszkolach, publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego, a także w różnego typu ośrodkach wychowawczych, socjoterapeutycznych itp. wskazanych w art. 2 Prawa oświatowego. Nie ma tam wymienionych publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mural(2017-04-13 09:01) Zgłoś naruszenie 220

    Praca nauczyciela obecnie nie jest uznawana za pracę w szczególnych warunkach//. I to zabrano nam wstecz! Bzdura, bo nigdy jak teraz ta praca nie była tak trudna. Różne jednostki chorobowe uczniów, brak wychowania w rodzinach i ciągłe zmiany w prawie tzw.reformy o podłożu politycznym. Dzieci chore w szkołach bez klas integracyjnych, a więc nie ma podstaw do zatrudniania specjalistów! Tanio!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane