Emerytura z automatu nie dla wszystkich. ZUS dzieli emerytów pomostówkami

autor: Bożena Wiktorowska20.04.2017, 07:46; Aktualizacja: 20.04.2017, 07:53
Utrudnienie dla pobierających pomostówki czy świadczenia kompensacyjne nie podoba się związkowcom

Utrudnienie dla pobierających pomostówki czy świadczenia kompensacyjne nie podoba się związkowcomźródło: ShutterStock

Emerytura w obniżonym wieku nie dla wszystkich będzie automatyczna. Wnioski będą musieli składać m.in. niektórzy nauczyciele. Prezydencka ustawa obniżająca wiek emerytalny podzieliła świadczeniobiorców.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • jan(2019-06-21 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    System emerytalny jest upolityczniony, liczą się wyborcy z klucza. Co z emeryturami po 35 i 40 latach pracy? Ano nic bo my z tej grupy jesteśmy: od pracować i nie dyskutować:????????????????

    Odpowiedz
  • SUZ(2017-04-22 20:35) Zgłoś naruszenie 80

    Ludzie czytajcie to ze zrozumieniem, ZUS przyzna świadczenia 60 latkom i 65 latkom po złożeniu przez nich specjalnego wniosku. Koniec kropka.

    Odpowiedz
  • kaban(2017-04-21 12:30) Zgłoś naruszenie 70

    Artykuł , jak artykuł , jego treść dla wielu interesująca .Jednak wnioski z niego wynikające , to zupełnie inna sprawa. Przerażające jest to ,że ciągle coś , albo ktoś , dosiada się na OŚ .

    Odpowiedz
  • krysia(2017-04-21 11:54) Zgłoś naruszenie 110

    ja im nie wierzę jak możesz iść na emeryturę to odchodz zmienią w nocy przepisy i figa z makiem

    Odpowiedz
  • Stanisław(2017-04-20 22:45) Zgłoś naruszenie 292

    P. Rafalska: "Każdy rok to wzrost emerytury o 8 proc." Bzdury Pani opowiada. Emerytura to stan konta podzielony przez liczbę miesięcy do przeżycia w UE przy których zawsze "dłubie " ZUS . Przy okazji sprawy sądowej dot mojego świadczenia kompensacyjnego Sędzia skwitował , że składki emerytalne - tutaj uwaga - są daniną społeczną . Państwo zaś ma tylko konstytucyjny obowiązek dać najwyżej najniższą teraz bodajże 1000 zł. Cieszcie się życiem Szanowni Państwo i nie słuchajcie bełkotu polityków. . Każdy kolejny rok w pracy poza wiek emerytalny to jeszcze jeden gwóźdź do naszej trumny .

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Stanisław(2017-04-20 20:15) Zgłoś naruszenie 81

    Jestem na świadczeniu kompensacyjnym dla nauczycieli . W październiku 2017 r kończę 66 lat (1951 r urodzenia) Duda mnie "wydudał" o 1 rok bowiem zakładane przejście miało być w wieku 65 lat Nie jest to żadną łaską wobec ustawy pójście na emeryturę z "urzędu" bez kruczków prawnych w takiej sytuacji Może się mylę ale czy ZUS kolejny raz nie "przerabia " nas z emeryturami? Czy Redakcja lub Sz, Państwo mają inne zdanie?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ZUSKA(2017-04-20 18:26) Zgłoś naruszenie 82

    Świadczenia przedemerytalne są przyznawane w kwocie ryczałtowej - od 1.03.2017 r. 1040 zł miesięcznie i nie zależą od składek, bo są to świadczenia dla bezrobotnych, którzy maja długi staż pracy i zostali zwolnieni prze pracodawcę. Faktycznie wiedza jest kiepska u ciebie, skoro nie odróżniasz świadczenia przedemerytalnego od emerytury pomostowej lub wcześniejszej emerytury z art. 184 ustawy o FUS. Polecam lekturę przepisów , a nie googla

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ZUSKA(2017-04-20 14:27) Zgłoś naruszenie 1016

    Czyli nie chodzi o to, aby przejść na emeryturę i odpocząć, ale aby móc zarabiać dalej ( " biedni bezrobotni nauczyciele i pobierający świadczenia przedemerytalne") tylko już bez ograniczeń do 130% przeciętnego wynagrodzenia?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ja(2017-04-20 13:18) Zgłoś naruszenie 2714

    JESTEM ZA LIKWIDACJĄ ZUS-U. Ci urzędnicy przejadają nasze pieniądze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Oszukana(2017-04-20 12:15) Zgłoś naruszenie 268

    A gdzie są związkowcy jeżeli chodzi o art. 25 ust.1b który dyskryminuje część emerytów szczególnie kobiety urodzone w 1953 r. ??? Jak długo ustawa będzie działać wstecz ??? Czy PIS i Pan Prezydent w końcu naprawią ten błąd legislacyjny ???

    Odpowiedz
  • ale jest 500+(2017-04-20 11:47) Zgłoś naruszenie 654

    Obawiam się ,że 500+ rozdano kosztem ludzi spracowanych od 15r zycia, że rozdano kosztem tych co pracowali także dodatkowo w soboty i święta ponad-ustawowo jak to praktykowano za komuny oraz w szkodliwych i nieb warunkach pracy ukradzionych wstecznie Ustawą POmostową . Ci pracownicy zamiast po 40 latach pracy iść na emerytury jak obiecał Piotr Duda mają obecnie wydłużony wiek pracy z 60 na 65 r zycia i zamiennie obiecano Im kompensaty ale jeżeli dożyją! Podstawa prawna:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656 z póz zmianami.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Do Premier i Rządu PiS(2017-04-20 11:46) Zgłoś naruszenie 736

    --------Szanowna Pani Premier, Szanowne PiS POsłanki .. Czy zgadzacie się i na to aby mężczyźni którzy utracili prace mając co najmniej 40 –może nawet z 47 letnim stażem pracy chodzili po śmietnikach tylko dlatego, że nie mają jeszcze 65r życia gdy kobieta z 25 latami pracy może odchodzić na emeryturę w wieku 60 lat patrząc jak ten starszy wiekiem i stażem pracy " bidula" grzebie na coś do picia?... Czy wiek emerytalny kobiety i mężczyzny nie powinien być co najmniej równy.? ......gdzie tu jest sprawiedliwość? bo prawo już dawno to absurd.! .....Odpisała Pani rękami Naczelnik Magdaleny Ch.. że taka jest ustawa i nikt z rządu nie zamierza jej zmienić. Otóż pamięta pani ,kiedyś też ktoś uchwalił Ustawy (Norymberskie)... pozwalały zabijać także pracą innych ludzi,! Czy takie prawo niezgodne z Konstytucja RP i bezduszne można równie szanować? Co Pani na to? Czy uczciwiej jest rozdawać 500+ ,czy sprawiedliwiej jest może najpierw spłacić najdłużej zatrudnianych którzy niewątpliwie na te pieniądze zapracowali?--Obywatele

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy -- agdzie jest teraz Solidarnosć?(2017-04-20 11:43) Zgłoś naruszenie 444

    10 przykładów w jednej tylko Ustawie PO--mostowej złamania Konstytucji RP, oraz jak to działanie usprawiedliwił Sędzia TK i następnie Tusk . -Dlaczego tego nie chcieli widzieć w Trybunale Rzeplinskiego jak orzekali?: ............Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:........... 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1999, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na rok 1999 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne co to??(2017-04-20 11:30) Zgłoś naruszenie 5435

    "nauczycielskie świadczenia kompensacyjne" -co to jest ?? Ludzie gdzie my żyjemy?? Komuna sie dawno skończyła więc z jakiej racji nielicznym gupom jak nauczyciele pozostawiono przywilej rodem z komuny podczas kiedy wiekszość zwykłych śmiertelników musi zapierniczać w prywatnych firmach po 12 godzin i nie ma rzadnych świadczeń kompesacyjnych rocznych nauczycielskich w pełni płatnych urlopów na poratowanie zdrowia!! Gdzie my żyjemy?? Powiedzcie z jakiej racji pracownica bilblioteki w szkole ma pełny etat 6 godzin podczas kiedy inne bibliotekarki pracuja normalnie po 8 godzin i to za mniejsze pieniądze. Wszyscy śmiejemy się z Misiewicza tylko nie dostrzegamy ,że takich ukrytych misiewiczów są setki tysiecy w różnych pracach z postkomunistycznymi prawami.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Karol(2017-04-20 11:29) Zgłoś naruszenie 404

    To jest osaczanie i szczucie ludzi! Nie dość, że pomysły rządu zmieniają się z godziny na godzinę, to nic jasno nie sprecyzowane. To może niech wykończą wszystkich tuż przed emeryturą. A filmie "Ucieczka Logana" wykańczali w 30-te urodziny. Nasi kochający nas od poczęcia do śmierci pewno to skopiują ale najpierw musimy się pomęczyć.

    Odpowiedz
  • starszy-65(2017-04-20 09:59) Zgłoś naruszenie 2019

    Przecież nikt z polityków PIS nigdy nie mówił, że wszyscy w odpowiednim wieku będą traktowani równo (ja nie słyszałem) natomiast kler twierdzi, że wszyscy równo dostaną w niebie bo w piekle też są podziały na równych i równiejszych więc nie wiem o co te rozdzieranie szat?

    Odpowiedz
  • świadoma(2017-04-20 09:52) Zgłoś naruszenie 263

    "Ci, którzy po 1 października ukończą nowy wiek emerytalny, będą mogli od razu przejść na emeryturę powszechną" .... będą mogli , jeśli złoża wniosek o emeryturę... to samo dotyczy pobierających inne świadczenia i zawsze tak było. "Z urzędu" kiedyś jednorazowo zamieniono "starych" rencistów (wiek) na emerytów... W pozostałych przypadkach zawsze należało składać wniosek do ZUS i tak jest do dziś. Po jątrzyć i dezinformować ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz