Rolnicy zapowiadają: Nie oddamy groszowych emerytur

autor: Bożena Wiktorowska23.02.2017, 07:11; Aktualizacja: 23.02.2017, 08:42
Ministerstwo twierdzi, że kwestia wpłaconych składek emerytalnych na obecnym etapie nie została przesądzona.

Ministerstwo twierdzi, że kwestia wpłaconych składek emerytalnych na obecnym etapie nie została przesądzona.źródło: ShutterStock

Związkowcy nie zgodzą się na zabranie rolnikom emerytur wypłacanych przez ZUS za składki od umów-zleceń. Chcą zachowania prawa do dwóch świadczeń bez względu na wysokość wypłaty.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (37)

  • franc(2017-02-23 11:18) Zgłoś naruszenie 182

    Zastaw się a postaw się ! wszystko bez ładu i składu !

    Odpowiedz
  • Zawieszona(2017-02-23 12:03) Zgłoś naruszenie 256

    PIS wszystkim coś daje rolnikom po dwie emerytury, emerytom którzy przepracowali kilka lat 1000 zł, bogatym dzieciom 500+, a kobiety ur. w 1953 r dalej mają zawieszone powszechne emerytury. Przepracowałyśmy często ponad 35 lat i mamy wymagany wiek, nie należałyśmy do żadnego II czy III filara ani OFE ani żadnej organizacji ZOMO, MO PZPR a nasze emerytury są zawieszone DLACZEGO, ZA CO??? Wierzyłyśmy władzom RP, W 2008 r urzędnicy ZUSu obiecywali nam, że po osiągnięciu wieku przejdziemy na wyższe powszechne emerytury i co??? Ustawa wprowadzona 1.01.2013 r bez okresu przejściowego dla najsłabszych kobiet53 (mundurowi dostali 12 lat okres przejściowy) działa wstecz do 2008r . Wszyscy prawnicy od lewa do prawa twierdzą, że w Polsce ustawa nie może działać wstecz. Kobiety53 w 2012 r nie mogły się wyzbyć wycofać czy zrezygnować z nabytej w dobrej wierze emerytury, w 2008 r to nie był przywilej dla kobiet53 - takie było prawo dla wszystkich również dla kobiet wcześniej urodzonym 1952, 1951. KIEDY PIS NAPRAWI ART. 25 UST.1B NIE CHCEMY BYĆ DŁUŻEJ DYSKRYMINOWANE USTAWA NIE MOŻE DZIAŁAĆ WSTECZ DO 2008 R ????

    Odpowiedz
  • budzetowiec(2017-02-23 13:44) Zgłoś naruszenie 597

    Emerytury rolników w zestawieniu ze składkami to jedno wielkie nieporozumienie.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • wjw(2017-02-23 15:14) Zgłoś naruszenie 506

    Niech rolnicy zaczną płacić składki jak inni to będą mieli emerytury jak inni a nie jak święte krowy. Przedsiębiorcy nikt nie pyta czy ma skąd ma wziąć na składki a chytry rolnik musi mieć skąd...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan(2017-02-23 16:23) Zgłoś naruszenie 610

    Ten artykuł, to jedna wielka bzdura

    Odpowiedz
  • Dziwny ten świat.(2017-02-23 16:24) Zgłoś naruszenie 517

    Biedny bezpański "pies" siedzi pod murem i żebra ,nie ma nic i co --musi płacić holendarny ZUS a tu Panisko ,jedna maszyna warta tyle co miastowych mieszkanie i państwo funduje mu leczenie ,emeryture i inne KRUSowskie ubezpieczenia.

    Odpowiedz
  • Max(2017-02-23 17:23) Zgłoś naruszenie 414

    Niech wreszcie połączą KRUS i ZUS i ujednolicą składki. Małe firmy to jak małe gospodarstwa , a jaka różnica wpłaconych składkach. Rolnik nie ma z czego płacić? a drobny przedsiębiorca płaci, bo ZUS nie pyta czy ma czy nie ma, tylko żąda składki....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jasiek(2017-02-23 18:59) Zgłoś naruszenie 324

    Jak sie placi skladke emerytalna do dwu ubezpieczalni to sie odbiera dwie emerytury. Niby logiczne. Ale dlaczego jedno ze swiadczen, to KRUS-owskie musi byc fundowane w 90% przez podatnikow?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Grześ(2017-02-24 01:28) Zgłoś naruszenie 149

    Drobni rolnicy np do 5 czy 10 ha powinni być w KRUS. To często starzy schorowani ludzie żyjący z ciekiem fizycznej pracy . Większe gospodarstwa powinny rozliczać się na zasadach ogólnych bo to już jest przedsiębiorstwo rolne . Znam ludzi którzy mają po 300 ha i płacą KRUS . To absurd . Nie można wszystkich wrzucić do jednego kosza bo ci drobni spbie nie pradzą a zdrowie i wiek często typowo rolnicze wykształcenie nie pozwoli im na znależienie rzadnej innej pracy .

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • pokrzywdzone wdowy (2017-02-24 15:51) Zgłoś naruszenie 134

    Mąż przepracował 35 lat i umarł nie doczekał się emerytury ,ja w wieku 50 lat otrzymałam po nim rente rodzinną 85% ,jak równierz wypracowałam swoją emeryturę płaconc niemałe składki ,zus nie wypłaca mojej emerytury tylko miałam prawo wyboru wyższej ,więc nie rozumiem gdzie jest problem rolników,a swoją drogą wszystkie państwa wypłacają chociaz 50% tzw emerytury wdowiej

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • nina(2017-02-25 15:53) Zgłoś naruszenie 34

    co z pieniędzmi z ofe może byście tak zmusili poprzednią ekipę do oddania tych pieniędzy a przynajmniej żeby wróciły do zusu stwórzcie takie prawo żeby rządzące ekipy nie okradały polaków przestańcie stwarzać tematy zastępcze niech ktoś z rządzących się wypowie uczciwie czy akty notarialne i księgi wieczyste wydane po wojnie są ważne bo to jest istotne

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • OSZUKANA EMERYTKA(2017-02-25 17:33) Zgłoś naruszenie 225

    Przepracowałam 35 lat w tym 15 lat prowadziłam DZG odprowadzając składki 950zł do ZUS i przechodząc na emeryturę dostałam 1100zł.a kułaki płacąc 88zł miesiecznie dostaną 1000zł.To jest chore złodziejskie państwo.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Warsz1417(2017-02-27 18:49) Zgłoś naruszenie 62

    Jeżeli 1000 zł emerytury za 88 zł składki jest groszowe, to jak nazwać składki? PODgroszowe, to jeszcze za dużo! Otrzymuje ponad 11 razy więcej niż wpłaca i jeszcze narzeka?! Ja płaciłem takie składki, że obecnie mam emeryturę na poziomie ostatnich swoich wypłat wynagrodzenia! Czy ten rolnik płacił ostatnie składki w wysokości równej obecnej emeryturze, czyli 1000 zł?!

    Odpowiedz
  • rolniczka(2017-08-11 22:15) Zgłoś naruszenie 41

    Takich bogatych rolników jest kilku w gminie, reszta bieduje

    Odpowiedz