statystyki

Waloryzacja świadczeń: Emeryci i renciści w marcu dostaną grosze

autor: Bożena Wiktorowska24.01.2017, 07:53; Aktualizacja: 24.01.2017, 08:33
1886,79 zł to kwota graniczna, poniżej której świadczeniobiorcy zostaną objęci gwarantowaną minimalną podwyżką

1886,79 zł to kwota graniczna, poniżej której świadczeniobiorcy zostaną objęci gwarantowaną minimalną podwyżkąźródło: ShutterStock

Emeryci i renciści nie mają powodów do zadowolenia. Z pierwszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wysokość marcowej waloryzacji może być niższa o 0,2 proc., niż zakładał rząd.

– Pierwsze dane podawane przez GUS nie napawają optymizmem. Emeryci i renciści 1 marca dostaną grosze – ostrzega Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy.

Faktycznie. Prezes GUS już wydał komunikat w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2016 r. Okazuje się, że w porównaniu do 2015 r. wyniósł on 99,6 proc. To zaś oznacza, że rzeczywisty wskaźnik inflacji, który zostanie przyjęty do obliczenia wskaźnika waloryzacji świadczeń, będzie o 0,2 niższy od tego założonego w budżecie państwa na 2017 r. Co więcej, gdyby przy wyliczeniu marcowej waloryzacji przyjąć prognozowany wskaźnik realnego wzrostu wynagrodzeń na poziomie 4,63 proc. (taka wartość została wpisana do uzasadnienia rządowego projektu waloryzacji emerytur w 2017 r.), to wówczas wskaźnik waloryzacji ukształtowałby się na poziomie 100,53 proc. Czyli emerytury i renty zamiast wzrosnąć o 0,73 proc., mogą być zwiększone o zaledwie 0,53 proc.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uspokaja. Tłumaczy, że rzeczywisty realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2016 r. zostanie podany przez GUS do 9 lutego. I dopiero wówczas znana będzie faktyczna wielkość wskaźnika waloryzacji świadczeń w 2017 r.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (136)

  • x(2017-01-24 10:18) Zgłoś naruszenie 21977

    Po co ten płacz? PiS zostało wybrane głownie głosami starszych osób słuchających proboszcza. Wybraliscie to nie płaczcie.

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • Bruno(2017-01-24 09:41) Zgłoś naruszenie 1817

    Tylko rząd, sejm i senat nie mają problemów z podwyżkami płac i podwyżkami czego tylko się dla dla reszty "wyborców".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tobi(2017-01-24 14:09) Zgłoś naruszenie 17618

    W ubiegłym roku tłumaczyli ,że tak niskie podwyżki zaplanował w budżecie na 2016 r. rząd Kopacz. Teraz sami szastają pieniędzmi/np. wielokrotne odszkodowania dla wdów smoleńskich/ a emerytom dadzą ochłapy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emeryt(2017-01-24 09:10) Zgłoś naruszenie 16423

    Ja w 2016 roku dostałem podwyżki emerytury 2 złote i 36 groszy za 47 lat pracy. Z tego wynika,że w 2017 roku mogę dostać poniżej 2 złote.Toż na jedną bułeczkę wystarczy a na chleb już braknie.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • XXYYZZ(2017-01-24 09:39) Zgłoś naruszenie 16017

    Postanawiam moją "podwyżkę" emerytury przesyłać - jako zlecenie stałe - panu Ministrowi Finansów. Obejdę się bez tej szalonej kwoty, a Ministerstwo na pewno jakąś dziurę budżetową załata!

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Eutanazji ciąg dalszy ...(2017-01-24 13:34) Zgłoś naruszenie 15719

    ... my emeryci IV RP serdecznie dziękujemy panowi prezesowi i jego PiSiakowej zgrai, że nie zapomnieli o nas emerytach i groszem (dosłownie: groszem) nam sypnęli !

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • EM62(2017-01-24 10:09) Zgłoś naruszenie 1558

    Który poseł wnioskował w sejmie o kilkutysięczne podwyżki dla parlamentarzystów i członków rządu? Prześlę mu swoją "podwyżkę" emerytury.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zzzzzz(2017-01-24 18:00) Zgłoś naruszenie 13612

    Po 500 zł dla nierobów, a po 50 gr. dla tych ludzi którzy ciężko pracowali 40 lat i więcej. No ale cóż oni są już schorowani, starzy i słabi więc najłatwiej takim ludziom zabrać.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • toja(2017-01-24 18:03) Zgłoś naruszenie 12317

    EMERYCI nie ma co biadolić proponuję na wiosnę ruszyć pod Biały Dom do Warszawy, i wykrzyczeć swoje racje bo i p. Duda i p.Kaczyński i pozostała reszta; studiowali i pieli się po szczeblach dzięki temu że my pracowaliśmy, odprowadzaliśmy podatki, składki i. t. d. A na dzisiejszych stołkach też siedzą dzięki nam ale i zlecieć z nich też mogą przez nas.KTO powiedział że to ma trwać cztery lata.Razem możemy tego dokonać i wybrać taki Rząd co nie będzie dzieci (500+)stawiał wyżej od ludzi którzy wypracowali sobie i nam się należy bez łaski.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Andrzej 5419(2017-01-24 10:00) Zgłoś naruszenie 11518

    Duda z Górnikami dostanie kosztem emerytów - człowiek prywatnie upada nikt mu ręki nie poda a górnicy padają i pieniążki mają tylko niech nikt nie mówi że kiedykolwiek było inaczej toć to inny naród a wyngiel nosz drogi jak piorun

    Odpowiedz
  • EMERYTKA (2017-01-24 12:26) Zgłoś naruszenie 1127

    Dane GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO są wyliczane z SUFITU były nie raz podważane .Wskażniki cen i usług brane są z PROMOCJI .Płace pracujących rosną,od nowego roku zawsze są podwyżki opłat za mieszkanie ,lekarstwa , wizyty prywatne u lekarzy bo na NFZ nie ma co liczyć takie sztuczne kolejki,artykuły spożywcze ,przemysłowe więc jak to jest możliwe takie wyliczenie!!! Dlaczego emeryci w POLSCE mają tak niskie emerytury żeby przeżyć coraz częściej muszą brać kredyty i tu statystyki też wyliczają że Polscy emeryci są bardzo zadłużeni.Może ktoś weżmie jak najszybciej ten problem pod uwage.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emeryt 68(2017-01-24 10:12) Zgłoś naruszenie 10215

    Szkoda słów, a żal tych co tak bezgranicznie zaufali. Napisałem dużo ale wykasowałem.

    Odpowiedz
  • Plemiel brocha(2017-01-24 17:45) Zgłoś naruszenie 8611

    Przykro mi Państwo Starsi 500+ kosztuje ale na eutanazję naszej zgody nie będzie musicie jakoś dychać może za rok coś skapnie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rysiek(2017-01-24 09:24) Zgłoś naruszenie 8611

    gus ma jakis wybitnych statystyków bo średnio inflacja 0,9% + 20% z 4% realnego wzrostu to =1,7%

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emeryt(2017-01-24 15:09) Zgłoś naruszenie 8414

    I co na to wszyscy obrońcy prawa i "demokracji" (wg Konstytucji wszyscy równi wobec prawa, a dostają jedni emerytury i pensje oraz od 1 maja 2015r moga podwyższyć emerytury nawet o kilkaset zl i wiecej ) I tak wygląda w skrócie wasza "demokracja"(fałsz i obłuda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • brak słów(2017-01-24 17:02) Zgłoś naruszenie 635

    Faktycznie. Prezes GUS już wydał komunikat w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2016 r -TEN KOMUNIKAT TO CHYBA POCHODZI OD LUDZI SPECJALNEJ TROSKI.BO TYLKO ONI MOGLI ROZRÓŻNIAĆ ŚREDNIOROCZNY WSKAŻNIK CEN TOWARÓW I USŁUG KONSUMPCYJNYCH DLA GOSPODAESTW EMERYTÓW OD TEGO SAMEGO WSKAŻNIKA DLA NIE EMERYTÓW.DO JAKIEGO WSKAZNIKA CI WSPANIALI FACHOWCY ZALICZĄ PRACUJĄCEGO EMERYTA? TAKI8 DEBILIZM MOŻE BYĆ TYLKO W POLSCE!

    Odpowiedz
  • piszcie jak jest(2017-01-24 16:01) Zgłoś naruszenie 6032

    Najniższa emerytura wzrośnie do 1000 zł a socjalna prawie o 100 zł więc całe to info to brednie bo najmniejsza podwyżka nie może wynieść mniej niż 10 zł

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz