Rafalska: Nie będzie emerytur za cztery grosze. Nie cofniemy się przed radykalnymi krokami [WYWIAD]

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki16.02.2017, 07:36; Aktualizacja: 16.02.2017, 08:00
Na pewno potrzebna jest szeroka akcja informacyjna, żeby ludzie – podejmując decyzję o przejściu na emeryturę – mieli pełną świadomość, jakie świadczenie dostaliby, pracując dłużej - podkreśla Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Na pewno potrzebna jest szeroka akcja informacyjna, żeby ludzie – podejmując decyzję o przejściu na emeryturę – mieli pełną świadomość, jakie świadczenie dostaliby, pracując dłużej - podkreśla Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznejźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Kuba Atys Agencja Gazeta

Minister pracy Elżbieta Rafalska nie wyklucza, że jeśli pracodawcy będą omijać minimalną stawkę godzinową, ozusowane mogą zostać także umowy o dzieło.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (70)

  • Obywatel(2017-02-16 14:05) Zgłoś naruszenie 173

    Arogancja wypowiedzi P. Rachwalskiej jako Ministra Pracy i Spraw Socjalnych mnie poraza.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mg(2017-02-16 15:10) Zgłoś naruszenie 20

    to wszystko było do przewidzenia , roczniki powojennego wyżu demograficznego przechodzą na emeryturę, ludzie którzy w w PRL i po ciężko pracowali są wyrzucani na margines , jest nas za dużo , wszystkie rządy wiedziały ,że to nastąpi , ale nic nie zrobiono , podwyższony wiek emerytalny to tylko chwilowa ucieczka przed problemami , a tak pięknie w latach 90 pokazywali polskiego emeryta pod palmami.

    Odpowiedz
  • J(2017-02-16 15:53) Zgłoś naruszenie 40

    Oby pieniadze wplacone przez tych co sklad. odprowadzali nie przepadly, i jesli niskie zostaly wyplacone chocby w formie jednorazowej w przeciwnym wypadku to bedzie zlodziejstwo.

    Odpowiedz
  • asdfgh(2017-02-16 16:07) Zgłoś naruszenie 40

    Pani minister, "głodowe emerytury" pobierają również bardzo bogate osoby, które w czasach PRL-u nie wpłacaly celowo na ZUS, oszukując na umowach o pracę, zarobkowały handlując walutą, własnym ciałem lub jeżdżąc na saksy. Odcinek emerytury czy renty nie jest dowodem zamożności, pomagając najbiedniejszym należy żądać oświadczeń majątkowych ! Dlaczego nie ma mozliwości odpisania od podatku pomocy materialnej świadczonej dzieciom swym własnym rodzicom, którzy pobieraja groszowe świadczenie ? Przykładem jest matka wielodzietna ! Można odpisać na zdychające konie, a na własną matkę nie można ? Dlaczego "karta rodziny wielodzietnej" nie jest wydawana dozywotnio dla rodziców (lub chociaż matki, ktora odchowała powyżej 4-5 dzieci i pobiera "głodową emeryturę"), co pozwoli jej na ulge na kolejach, transporcie, w kinie itp. Dlaczego od tych groszowych emerytur pobiera się podatek ??????

    Odpowiedz
  • gucia(2017-02-16 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    ta "minimalna" emerytura wcale nie jest powszechna i nie obejmuje wszystkich tylko bardzo waski margines emerytow. pozostali sa dale poza nawiasem, bo mieli za malo i beda mieli jeszcze mniej teraz wiec prosze nie bujac spoleczenstwa i tych co maja ponizej minimalnej dzis.

    Odpowiedz
  • ja(2017-02-16 20:47) Zgłoś naruszenie 130

    I w ten sposób zawsze będą zabierać pieniądze tym , co długo i ciężko pracowali , a rozdawać tym , którym nigdy nie chciało się pracować . To jest ta PIS-owska sprawiedliwość . Popieranie nierobów i pijaków .

    Odpowiedz
  • mark(2017-02-17 07:39) Zgłoś naruszenie 10

    Kiedy w końcu emerytury po 40 latach pracy,płaconych składkach.Dziś tacy ludzie w wieku 60 + ,ze stażem 40 letnim po działalności gospodarczej pozostają na zupełnym śmietniku.Musieli zrezygnować / zlikwidować / działalność w związku z sytuacja na rynku i pozostaja 5 lat bez żadnych środków do życia.Maja wypracowany kapitał ,który jawnie jest rozkradany przez tzw,Misiewiczów po 15/20 latach niby pracy.Tak wygląda prawo i sprawiedliwość w naszym kraju.W żadnym europejskim kraju ,tacy ludzie z takim stażem pracy nie chodzą po śmietnikach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • krystyna(2017-02-17 08:57) Zgłoś naruszenie 50

    W przyszłych latach o 10 zł. KPINA!!!!!A ja na nich głosowałam?

    Odpowiedz
  • emerytka nauczycielka(2017-02-17 13:10) Zgłoś naruszenie 40

    P. RAFALSKA obiecala / oklamala/ waloryzacje 0.73% ale w nastepnym dniu wydala rozporzadzenie 0.44% waloryzacji i nie o 4-5zl idzie ale o klamstwo i UTRATE ZAUFANIA , tego sie nie zapomina i sa gorsi od poprzednich rzadow ,a glosowalam na Was 27 lat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • psps(2017-02-17 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj wojewoda lub urząd pracy wydaje zgodę na zatrudnienie Ukraińca na umowę o dzieło. Taki "pracownik" zawsze będzie tańszy od ozusowanego zleceniobiorcy. Czy te osoby w tych urzędach to debile czy sabotażyści? Nie można kwestionować takiej umowy o dzieło, choć jest to co najmniej zlecenie z charakteru pracy. A Polaka na umowę o dzieło na budowie w każdym przypadku ZUS zakwalifikuje jako zlecenie. I gdzie tu dbałość o nasz kraj (czytaj emerytury).

    Odpowiedz
  • YOGI(2017-02-17 19:58) Zgłoś naruszenie 10

    Jedno mnie tylko martwi że mężczyzni urodzeni w 52r. przed 1 pażdziernika i kobiety urodzone w 57r. przed 1 pażdziernika będą przechodzić na emeryturę na dotychczasowych zasadach przykład ur. 1 lutego 1952 przechodzi na emeryturę 1 07 2018

    Odpowiedz
  • mark(2017-02-18 08:17) Zgłoś naruszenie 20

    Dobra zmiana dla kombinatorów.Człowiek po działalności gospodarczej w wieku 60+ ,z stażem 40 letnim i płaconych składkach przez ten okres ,pozostaje na zupełnym śmietniku przez 5 lat.Tak wygląda prawo i sprawiedliwość w tym kraju.Jedyny taki kraj w którym ludzie z takim stażem,karmią Misiewiczów ,niby emerytów po 15/20 latach pracy.Jest to jawne złodziejstwo .Ludzie w wieku 60+ ,przez 5 lat zostali skazani na śmietnik .

    Odpowiedz
  • boro(2017-02-18 11:49) Zgłoś naruszenie 10

    Wysokość rewaloryzacji dla mnie jako emeryta ODEŚLĘ tej babie do ministerstwa ! Nie sobie wsadzą to w d.....!Mają na komisje Smoleńskie, na ochronę Kaczogłowego i na wiele innych rzeczy a na emerytów NOWOŚĆ 5 + !!!!!!Banda złodziei i oszustów ! A miało być lepiej dla emerytów ,ale tylko w kampanii wyborczej ! CIEMNY LUD PiS co Wy na to ? Dobra zmiana już jest ale tylko dla siebie !

    Odpowiedz
  • kjk(2017-02-18 14:09) Zgłoś naruszenie 10

    tak jest, najlepiej to emerytów dobijcie i dajcie 1000+ niech się idioci rozmnażąją

    Odpowiedz
  • zdenek(2017-02-18 19:10) Zgłoś naruszenie 20

    Bo to dobra zmiana dla leni. Ci co nigdy nie pracowali i żyli zasiłków na dzieci mają teraz dodatkowo 1000+ Kombinatorom nie opłaca sie pracować skoro dostają tyle socjalu. Tylko ludzie którzy pracują dużo zostaną oskubani, gdyż nie tworzą proletariatu. Te wszystkie zasiłki to przekupstwo na przyszłe wybory.

    Odpowiedz
  • TYLE(2017-02-19 12:21) Zgłoś naruszenie 11

    ZA PEŁO ,PEŁO I PSL,PSL ODPROWADZALI 1,96 PL ZA MIESIAC PRACY UMOFA ZLECENIE OBY WAS ,,,,TRAFIŁ

    Odpowiedz
  • cd(2017-02-19 16:03) Zgłoś naruszenie 40

    Pani Minister pani doskonale już wie, że tzw. składki emerytalne, rentowe, zdrowotne są tylko DODATKOWYM PODATKIEM a Polacy mają prawo do korzystania z MAJATKU NARODOWEGO I DYWIDEND OD NIEGO. Tymczasem macherskie grupy rozkradające majątek narodowy wyciągają również łapy po ten wdowi grosz jakimi są obecne fundusze emerytalne, które powinny być zasilane dochodami z państwowych firm, podatków a nie okradane. Zamiast fikcyjnych składek emerytalnych należy wprowadzić konstytucyjny zapis zasilania funduszy emerytalnych z podatków i dochodów i dochodów określonych firm i Instytucji. Należy zakazać gry na giełdzie funduszami emerytalnymi i ubezpieczeniowymi. Obecne składki emerytalne -potraktować w znacznej części jako dobrowolny trzeci filar - to pozwoli na znaczne obniżenie podatków dla firm i obywateli. Aby to zrobić należy zmniejszyć liczbę urzędników i szczebli administracyjnych przejadających bezproduktywnie dochód narodowy a zdolnych i posiadających dużą wiedzę ludzi skierować do działów wytwórczych i przetwórczych wytwarzających wartości dodatkowe. Każdy przebywający w Polsce i płacący Polsce podatki ma prawo do emerytury i renty należy pamiętać, że podatki są zawarte w każdym towarze i usłudze i płaca je absolutnie wszyscy bez wyjątku.

    Odpowiedz
  • EMERYTURY.(2017-02-20 21:32) Zgłoś naruszenie 00

    A co z emeturami wdowymi.

    Odpowiedz
  • Wieloletni pracownik bez praw(2017-02-23 19:02) Zgłoś naruszenie 20

    Za cztery grosze nie będzie. Czy za czterdzieści lat pracy i więcej będzie?

    Odpowiedz
  • Matka polka50+(2017-02-24 13:22) Zgłoś naruszenie 10

    Płaca minimalna w Polsce B w małych miasteczkach i wioskach -13zl brutto na godzinę to FIKCJA.W sklepie pracuje ok 189 godzin oprócz niedzieli , w papierach jest jumowa zlecenie 900zl+ harmonogram godzin , w umowie jest przedstawiciel handlowy nie ekspedientka., a prywaciarz płaci 1450zl bez urlopu i mowi albo pracujesz albo na twoje miejsce mam kogoś innego co mam zrobić takich jak ja kobiet jest wiele a prywaciarze są bezkarni nadal .PAP odsyła na infolinię do której nie można się dodzwonić. Nadmieniam ze mój pracodawca jeździ luksusowym nie jednym samochodem.

    Odpowiedz