Wysokie emerytury już były. Młodzi popierają niższy wiek emerytalny, ale będą żałować

autor: Andrzej Andrysiak12.02.2017, 09:00; Aktualizacja: 12.02.2017, 13:06
emerytury, młodzi, starzy, praca

Młody człowiek, który nie wszedł na rynek pracy i popiera obniżenie wieku emerytalnego, popełnia błąd. Bo on na tym nie skorzysta. Z pewnością będzie pracował do 67. roku życia, jeśli nie dłużej. A skutek dzisiejszego obniżenia wieku będzie taki, że on ze swoich dochodów będzie musiał oddać więcej na konsumpcję dziadkówźródło: ShutterStock

- Nie mam wątpliwości co do jednego: skończyły się czasy hojnego, administrowanego przez państwo systemu emerytalnego. Zaczynam coraz bardziej wierzyć, że państwo zdecyduje się na emeryturę obywatelską. Każdy dostanie tyle samo, ale mało. W naszych warunkach pewnie byłoby to ok. 1000 zł - uważa dr hab. Filip Chybalski Katedra Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Specjalizuje się w analizie systemów emerytalnych.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

  • Laura(2018-02-07 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy tylko mówią o obniżaniu i podnoszeniu wieku emerytalnego a nikt nie widzi innego rozwiązania. Czy nie prościej byloby zreformować pracę i finanse? Chodzi mi o to, żebyśmy mieli stabilną i za godne pieniądze pracę to i emerytura będzie godna nawet jak się przejdzie na nią w wieku 60 i 65 lat. Takie jest moje zdanie.

    Odpowiedz
  • grodzki(2017-02-19 18:24) Zgłoś naruszenie 00

    Matematyka u dok hab.na bakier ,policz Pan ilu emerytów jest uprawnionych do wcześniejszej emerytury urodzonych w 1,12,1948 do 1,12,2008r. opowiadam: Ani jeden ,chyba że obetnie sobie j..a proszę nie mataczyć i nie poniźać reszty profesorów.

    Odpowiedz
  • Marek(2017-02-19 18:03) Zgłoś naruszenie 00

    Chwalmy Pana PISa swego bo możemy mieć FAJTŁAPE GORSZEGO.Chcieliście mieć KOŚCIÓŁ POLSKĘ TO SIĘ MÓDLCIE.

    Odpowiedz
  • opoz(2017-02-13 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    A gdzie jest mowa o stażu pracy o tych którzy pracują od 15 roku życia i rzetelnie odprowadzają składki do ZUS a że po ukończeniu 65lat ich staż pracy wyniesie 50lat to też emerytura obywatelska kogoś tu chyba pogięło.Emerytura powinna być uzależniona od stażu pracy ile odłożył tyle i naliczyć.

    Odpowiedz
  • staryśrup(2017-02-13 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Ciemny lud nie rozumie prostych zasad. Ktoś na te emerytury musi zarobić - Prezio im nic nie da. Mam 68 lat i zastanawiam się kiedy iść na emeryturę. Uważam, że do 70 mógłbym pracować, chyba, że mnie pracodawca w...wi.

    Odpowiedz
  • Smutek(2017-02-13 12:40) Zgłoś naruszenie 51

    Przede wszystkim odebrać emerytury takim autorytetom jak ten pancio...nie widział jak nas okradano ?

    Odpowiedz
  • Na wzor kanadyjski(2017-02-13 06:54) Zgłoś naruszenie 10

    W Kanadzie emerytura obywatelska/socjalna, wyplacana z budzetu panstwa seniorom w zaleznosci od dochodu, stanowi jeden z podsystemow emerytury publicznej. Drugi czlon emerytury publicznej w Kanadzie stanowi emerytura pochodzaca ze skladek zdrowotnych naliczana tak jak w Polsce wedlug skladki zdefiniowanej. ------ W Polsce nalezy jak najszybciej wprowadzic emeryture socjalna obok swiadczenia ubezpieczeniowego / ze skladki / na wzor kanadyjski.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • W....(2017-02-13 06:42) Zgłoś naruszenie 20

    W Polsce powinno sie wprowadzic jak najszybciej obok emerytury ubezpieczeniowej / ze skladek/ emeryture obywatelska czyli socjalna wyplacana z budzetu panstwa na wzor kanadyjski. Swiadczenie emerytalne naliczone wedlug skladki zdefiniowanej jest zbyt niskie i ponad 50% emerytow bedzie odrazu na wejsciu wpadac/wpada w strefe ubostwa dochodowego. ------ Prof. Jasin. Y. Lin twierdzi, ze nedza emerytalna nie grozi nam z powodu starzenia sie ludnosci, a postep technologiczny zrekompensuje ewentualny ubytek PKB spowodowany zmniejszona relacja pracownik-emeryt.

    Odpowiedz
  • Jasiek(2017-02-13 06:23) Zgłoś naruszenie 60

    A moze dla wszystkich STAN SPOCZYNKU? --- Niedawno czytalem, ze profesura domaga sie stanu spoczynku, - bo nie bedzie na stare lata zyla w ubostwie -.

    Odpowiedz
  • Logika i fakty(2017-02-12 22:27) Zgłoś naruszenie 143

    Co za brednie... Czyli jak ktoś pracował 40 lat i ZUS pobierał JEGO pieniadze to teraz by je otrzymać musi liczyć na kolejne pokolelnie i jego pracę do śmierci? A gdzie się podziały JEGO pieniądze? Sam je wypracował więc po co napuszczać na niego ( i odwrotnie) młodych pracujących skoro on od nich nic nie potrzebuje bo sam swoje już przez 40 lat wypracował!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • . zgroza(2017-02-12 17:27) Zgłoś naruszenie 101

    ja ******** 1 tys. dostanę po 40 latach pracy przy tym nie dostając 500+, ale ********* rząd od panowania cholernego wałęsy mnie oszukali. BOŻE POKARAJ TYCH CO OKRADLI NASZ UCZCIWIE PRACUJĄCYCH.

    Odpowiedz
  • maxim(2017-02-12 17:02) Zgłoś naruszenie 72

    Jeśli ktos w Polsce mówi o emeryturze obywatelskiej jest niepełnosprawny umysłowo. Nie ma co się oglądać na Kanadę i Australię, czy inne kraje bogate, od setek lat dobrze zarządzane, stabilne gospodarczo i co najważniejsze, wolne od wojny. W Polsce mamy co 25 lat zawirowanie gospodarcze, hiperinflację, złe rządy i co 60-70 lat wojnę. Nie ma co marzyć o odłożeniu na emeryturę przez obywatela, wszystko zje inflacja, ukradną kolejne chciwe i bezkarne rządy albo okupanci. Wystarczyłoby uzdrowić obecny system emerytalny, zrezygnować z przywilejów emerytalnych dla poszczególnych grup zawodowych, uświadomić ludziom, że im więcej składek odłożą, tym więcej dostaną na emeryturze.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-02-12 16:54) Zgłoś naruszenie 146

    Jak Ja czytam takiego habilitowanego POmylonego oszusta to mnie szlag trafia...... ..............Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o Emeryturach Pomostowych) często także mieli więcej niż 15 lat pracy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto już to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat * ..zostali wstecznie ,powtarzam wstecznie okradzieni ........ Pamiętacie że były już premier ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. .......... Kim jest ta Kopacz która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią! --i co z tego maja że pracowali dłużej -?-

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ktostam(2017-02-12 12:39) Zgłoś naruszenie 65

    Powyższy problem świetnie pokazuje wady demokracji. Rząd powinien myśleć o interesie Państwa jako całości a nie o interesie poszczególnych grup wyborców.

    Odpowiedz
  • qwerty(2017-02-12 12:37) Zgłoś naruszenie 245

    To, że żyjemy dluzej nie oznacza automatycznie, że możemy dłużej pracować. 95% nie ma takiej pracy jak dr Chybalski.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Niższy o zafajdane 2 lata...(2017-02-12 12:32) Zgłoś naruszenie 276

    We Francji wiek emerytalny 60/65, w Rosji 55/60 w Hiszpanii 60/65..... A Tu w Polsce wściekłe ujadanie o zafajdane 2 lata - gdy tymczasem 70 mld kradną z VAT przez całe 27 lat Demokracji .....i nikomu to nie szkodziło

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mural(2017-02-12 12:17) Zgłoś naruszenie 214

    Ja, rocznik 1959, kobieta. 32 lata pracy/ z przerwą na emigrację 3 lata, gdzie też pracowałam/. Wróciłam do wolnej nareszcie Polski. Podjęłam znowu pracę, byłam młoda około 30 lat. Cały czas płacę składki, ubezpieczyłam się 20 lat temu dodatkowo. I co? ciągłe zmiany w prawie emerytalnym. Jestem nauczycielem bibliotekarzem, zabrano nam stare prawa emerytalne od 1.01.2009 r. Zabrakło mi do nich 2,5 roku. Dodano mi 11 lat pracy, wg ustawy z 1.01.2013. Teraz znowu zmiana. W 2019 r. skończę 60 lat. Wg raportów ZUS znam przypuszczalną wysokość mojego świadczenia brutto. Nie powala. Niepokoi mnie z jednej strony straszenie, jak niskie będą emerytury- z drugiej programy rozdawnicze rządu z naszych składek. Daje się młodym, rodzicom dzieci, a to oni powinni zarabiać i składkować na takich ludzi jak ja. Nie ich jeszcze nie narodzone albo malutkie dzieci. Które jak wielu po latach rozdawnictwa mogą emigrować z kraju, i program demograficzny PIS padnie. A wraz z nimi starzy ludzie, którzy nie otrzymają wzajemności i solidarności, w jakiej teraz biorą udział. Urodzona 14 lat po wojnie, wiele lat za komuny, kończyłam studia w stanie wojennym. I teraz w moim obecnym wieku też nie mam spokoju. Kiedy zdecydowałam się na powrót do kraju z emigracji, mój boss powiedział dając mi ostatni czek: zastanów się, bo już na lotnisku będziesz żałować. Wtedy nie żałowałam. Teraz tak, ale jestem za stara na emigrację. Wraz z innymi zgaszę światło na Titanicu Poland?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Nn(2017-02-12 11:04) Zgłoś naruszenie 181

    Popierają, bo widzą jak wiele ludzi umiera ok 60-70. Średnia dłygość życia mężczyzny to 74 lata. To ile na tej emerytuże pożyje - od 67 to by było zaledwie 7 lat. 40 lat składek, żeby mieć o kilkadziesiąt czy ileśtam więcej na "aż" 7 lat emerytury jeśli dożyjesz. Poza tym wyższe emerytury przy wyższym wieku przejścia na nie gwarantuje także fakt, że więcej osób w ogóle ich nie dożyje i o tym ciągle się nie mówi choć analitycy wliczają ten fakt. Długość życia raczej się już kończy wydłużać ze względu na chemię w jedzeniu i zatrucie środowiska.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Warsz1417(2017-02-12 10:38) Zgłoś naruszenie 1116

    MŁODZI popierają, bo wiadomo że młody to głupi. "Zmądrzeje" gdy przyjdzie czas JEGO emerytury, ale wtedy będzie ZA PÓŹNO!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • paplanina na zamówienie ?????(2017-02-12 10:24) Zgłoś naruszenie 1112

    PIS-30 lat rządów nie pozwoli na oszukiwanie i okradanie ludzi pracy.

    Odpowiedz