statystyki

Czyste powietrze: Gaz wspomoże w walce ze smogiem

autor: Jakub Pawłowski15.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 15.10.2018, 07:23
Eksperci i samorządowcy jako jedną z największych barier wymieniają względy proceduralne.

Eksperci i samorządowcy jako jedną z największych barier wymieniają względy proceduralne.źródło: ShutterStock

Branża ciepłownicza będzie mogła liczyć na wsparcie legislacyjne i finansowe, by jak najwięcej budynków wielorodzinnych mogło być ogrzewanych gazem, a nie węglem – zapowiedział pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, Piotr Woźny.

To nowy pomysł rządu na redukcję zanieczyszczeń powietrza, który w centrum zainteresowania stawia nie pojedyncze gospodarstwa domowe, a bloki. Do tej pory instrumenty wsparcia skupiały się bowiem głównie na tych pierwszych. Zarówno programy termo modernizacyjne, jak i dopłaty do wymiany źródeł ciepła są skrojone przede wszystkim pod budownictwo jednorodzinne.

Tymczasem, na co zwracał uwagę Piotr Woźny, wciąż w wielu gminach – zwłaszcza na Śląsku – stoi kilkadziesiąt tysięcy starych bloków, które dalej są ogrzewane węglem. – O takich nieruchomościach nie można zapominać – przekonuje Woźny. Dodaje też, że jednym z jego priorytetów na najbliższe pół roku będzie stworzenie mechanizmu wspierającego podłączanie do sieci ciepłowniczej, w tym budynków komunalnych. Celem będzie usprawnienie budowy przyłączy i uruchomienie funduszy, które mogłyby zachęcić firmy z branży ciepłowniczej do takich inwestycji.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie