statystyki

„Czyste powietrze” już działa. I niestety przysparza sporo kłopotów

autor: Zofia Jóźwiak10.10.2018, 08:15; Aktualizacja: 10.10.2018, 08:23
Na zwrot części kosztów może zaś liczyć właściciel nieruchomości, który w 2018 r. wymienił piec na spełniający wyśrubowane antysmogowe normy.

Na zwrot części kosztów może zaś liczyć właściciel nieruchomości, który w 2018 r. wymienił piec na spełniający wyśrubowane antysmogowe normy.źródło: ShutterStock

Rządowy program jest adresowany bezpośrednio do właścicieli domów jednorodzinnych. Nie znaczy to jednak, że wszyscy i na podobnych zasadach takie wsparcie uzyskają. Trzeba się też przygotować na żmudne procedury.

Sąd zdecyduje o losach sporu między częścią mieszkańców a gminą o dotacje za wymianę starych kopciuchów. Skuszeni taką obietnicą wsparcia wymienili piece, ale pieniędzy nie dostali. Jak twierdzą, wszystko dlatego, że gmina nie dochowała staranności przy wykonaniu uchwały w tym zakresie, a mówiąc wprost – spóźniła się z wnioskiem o dofinansowanie do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Ale lokalne władze nie czują się winne. Więcej, same czują się oszukane. Twierdzą, że program z regionalnego NFOŚ został nagle – bez zapowiedzi – wygaszony. Z takim przedstawieniem sprawy nie zgadza się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zwraca uwagę, że pula środków była ograniczona i te gminy, które chciały, zdążyły z tych środków skorzystać.

Jednak nie wszystko jeszcze stracone. Dla niektórych lwówczan sprawy mogą bowiem przyjąć korzystny obrót. Ale niekoniecznie z powodu orzeczenia sądowego, a dlatego, że od października 2018 r. funkcjonuje rządowy program „Czyste powietrze”. Wśród nich mogą się nawet znaleźć osoby, które zyskają więcej, bo program uzależnia wysokość przyznawanej dotacji od dochodu liczonego na członka rodziny. I może on sięgnąć nawet 90 proc.

Tymczasem zgodnie z lutową uchwałą rady gminy Lwówka Śląskiego w sprawie dofinansowania kosztów inwestycji związanych z ograniczeniem niskiej emisji mieszkańcy mieli uzyskać dotację do 50 proc. kosztów kwalifikowanych wymiany pieca – dla domu jednorodzinnego miało to być do 10 tys. zł, a dla lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym – do 7 tys. zł. Przy czym zgodnie z gminną uchwałą warunkiem skorzystania z tej pomocy było wcześniejsze zrealizowanie inwestycji. Widać więc, że „Czyste powietrze” może być korzystne. Ale nie dla wszystkich. Krajowy program nie jest bowiem przewidziany dla domów wielorodzinnych, a gmina taką dotację przewidywała. Więcej – problemy może mieć także część właścicieli budynków jednorodzinnych. Zwłaszcza tych, którzy rozpoczęli budowę po 2002 r.

Kto może uzyskać wsparcie z nowego rządowego programu, a kto nie ma na nie szans

Zanim ktoś zacznie się ubiegać o pomoc, musi sprawdzić, czy jego budynek spełnia warunki definicji domu jednorodzinnego z prawa budowlanego. A zgodnie z ustawą z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.) jest to dom wolnostojący albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego mieszkania i lokalu użytkowego nieprzekraczającego 30 proc. powierzchni całkowitej budynku. Jeśli ktoś liczył więc na możliwość docieplenia czy wymianę pieca nawet w niewielkiej kamienicy – z tego programu nie skorzysta.

Kosztów starych inwestycji się nie pokryje

Szans na refundację dotychczas wydanych środków nie mają też osoby, które wymieniły ogrzewanie na ekologiczne czy ociepliły budynek przed rokiem 2018, nawet jeśli nie korzystały z żadnego wsparcia. W ramach „Czystego powietrza” można bowiem rozliczać tylko te nakłady, które zostały poniesione od początku tego roku.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie