Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu zadań oświatowych, która nowelizuje miedzy innymi Kartę Nauczyciela. Oznacza to spore zmiany dla pedagogów już od 2018 roku.
.
1
Awans zawodowy nauczyciela
Trudniej będzie też o awans zawodowy nauczyciela. Przede wszystkim wydłużony zostanie staż na stopień nauczyciela kontraktowego – z 9 miesięcy do 1 roku i 9 miesięcy.
Ponadto zwiększą się okresy pracy w szkole niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. I tak z 2 do 3 lat wydłuży się okres pracy niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego. Natomiast nie rok, ale cztery lata potrzeba będzie, aby rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego.
W ten sposób ścieżka awansu zawodowego wydłuży się z 10 do 15 lat, ale okres ten będzie można skrócić. Jeżeli nauczyciel kontraktowy lub mianowany uzyska wyróżniającą oceną pracy, będzie mógł rozpocząć staż wcześniej – już po 2 latach od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli mają wejść w życie 1 września 2018 r.
ShutterStock
2
Dodatki dla nauczycieli
Nauczyciel dyplomowany, który przepracuje w szkole co najmniej 3 lata i wykaże się wyróżniającą oceną pracy otrzyma dodatek za wyróżniającą pracę w wysokości 16 proc. kwoty bazowej.
Dodatek został dopiero teraz wprowadzony do Karty Nauczyciela, a przyznany ma być po raz pierwszy od 1 września 2020 r. i najpierw ma wynosić:
- w okresie od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. – 3 proc.
- w okresie od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. – 6 proc.
Prawo do dodatku nauczyciel będzie nabywał: z dniem 1 stycznia – jeśli uzyska ocenę wyróżniającą w okresie od 1 lipca do 31 grudnia roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy, lub z dniem 1 września – jeśli uzyska ocenę wyróżniającą w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca danego roku kalendarzowego.
Nauczyciele będą mogli jeszcze otrzymać dodatek wiejski, bowiem pozostałe dodatki socjalne zostaną zlikwidowane od 1 stycznia 2018 r. Nie będzie już więc wypłacany dodatek mieszkaniowy, dodatek do lokalu mieszkaniowego, dodatek do działki gruntu do użytkowania i dodatek do mieszkań w budynkach szkolnych. Od 1 września 2018 r. zniknie też zasiłek na zagospodarowanie. Utrzymany zostanie jednak dodatek w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela zatrudnionego na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców.
ShutterStock
3
Pensum nauczyciela
Od 1 września 2018 r. pensum specjalistów oraz obliczanie tzw. pensum łączonego nie będzie już należało do organu prowadzącego szkołę, ale będzie wynikało z Karty Nauczyciela.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa i doradcy zawodowego, a także terapeuty pedagogicznego, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradni psychologiczno-pedagogicznej wyniesie 22 godziny.
Natomiast 20 godzin tygodniowo wyniesie pensum dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Z kolei tzw. pensum łączone będzie teraz ustalane jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć.
Ponadto dyrektor i wicedyrektor szkoły oraz inni nauczyciele pełniący funkcje kierownicze w szkole nie powinni mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych, chyba że jest to niezbędne do realizacji ramowego planu nauczania w szkole.
ShutterStock
4
Urlop wypoczynkowy nauczyciela
Od 1 stycznia 2018 roku osoby na stanowiskach kierowniczych w szkole nie będą korzystać z urlopu wypoczynkowego na takich samych zasadach, jak pozostali nauczyciele.
Dyrektor szkoły, wicedyrektor szkoły nauczyciel pełniący inne stanowisko kierownicze w szkole oraz nauczyciel, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze - wszystkie te osoby będą mieć prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Ponadto o wymiarze urlopu wypoczynkowego nauczyciela, który pracuje w placówce feryjnej, jak i nieferyjnej, będzie decydować większa ilość godzin pensum w jedne ze szkół. Jeśli liczba godzin jest równa w obydwu placówkach, pedagog otrzyma urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii szkolnych i w czasie ich trwania.
ShutterStock
5
Urlop zdrowotny nauczyciela
Od 1 stycznia 2018 r. nauczyciel będzie mógł otrzymać urlop zdrowotny po 7 latach pracy w szkole bezpośrednio przed rozpoczęciem urlopu dla poratowania zdrowia, w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć. Pedagog nie musi więc przez całe 7 lat pracować w pełnym wymiarze zajęć - wystarczy co najmniej połowa pensum, o ile w dniu rozpoczęcia urlopu będzie zatrudniony już w pełnym wymiarze zajęć.
Urlop dla poratowania zdrowia będzie udzielany nauczycielowi tylko w celu leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę. O udzieleniu urlopu będzie decydował już nie lekarz pierwszego kontaktu, ale lekarz medycyny pracy.
Ponadto urlop dla poratowania zdrowa będzie mógł być przyznany w celu przeprowadzenia leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej.
W przypadku, gdy urlop zdrowotny przypadnie w okresie ferii letnich i zimowych, nauczyciel zyska prawo do urlopu uzupełniającego.
ShutterStock
6
Uprawnienia nauczyciela rodzica
Zmiany nastąpiły także w zakresie prawa do zwolnienia od pracy nauczyciela z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14. Od nowego roku nauczyciel będzie miał 2 dni do wykorzystania na opiekę na dzieckiem - bez możliwości ich wykorzystania w wymiarze godzinowym.
Ponadto, aby uniknąć konieczności zatrudniania nowego nauczyciela w ciągu roku szkolnego, zmieniono sposób obniżania wymiaru czasu pracy nauczyciela uprawnionego do urlopu wychowawczego.
ShutterStock
7
Bez asystenta nauczyciela
Z Karty Nauczyciela znika asystent nauczyciela, ale osoby już pracujące jako asystenci będą mogły być nadal zatrudnione na tym stanowisku na dotychczasowych zasadach, jednak nie dłużej niż do 31 sierpnia 2020 r.
Organ prowadzący szkołę nie będzie już mógł także przenieść nauczyciela do innej placówki bez jego zgody na okres nie dłuższy niż 3 lata. Natomiast do Karty został wprowadzony przepis, zgodnie z którym dyrektor szkoły będzie miał obowiązek w pierwszej kolejności zwiększyć wymiar zatrudnienia nauczycielowi, któremu wcześniej je ograniczono.
Ponadto, nauczyciele publicznych innych form wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne oraz niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego, zostaną objęci przepisami Karty Nauczyciela w takim samym zakresie jak nauczyciele niepublicznych przedszkoli.
Co więcej, od 1 września 2018 r. nauczyciele:
- publicznych przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
- przedszkoli niepublicznych, niepublicznych placówek, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela, oraz szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
- publicznych innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego
mają być obowiązkowo zatrudniani na podstawie umowy o pracę.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję