Na pensję nauczyciela, poza wynagrodzeniem zasadniczym, składają się także dodatki. Cześć z nich została jednak zlikwidowana od 2018 roku.
.
1
Dodatek motywacyjny
Dodatek motywacyjny otrzyma nauczyciel, który między innymi:
- posiada udokumentowane osiągnięcia edukacyjne uczniów;
- skutecznie rozwiązuje problemy wychowawcze uczniów, działa na rzecz uczniów potrzebujących opieki i skutecznie przeciwdziała agresji, patologiom i uzależnieniom;
- skuteczne kieruje rozwojem uczniów szczególnie uzdolnionych;
- inicjuje i organizuje imprezy i uroczystości szkolne oraz nadobowiązkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne;
- opiekuje się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi w szkole;
Dodatek motywacyjny jest przyznawany się na czas określony, nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy niż 6 miesięcy, w wysokości nie wyższej niż 50 proc. otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego. Zasady ustalania dodatku motywacyjnego i jego wysokość określa organ prowadzący szkolę w regulaminie.
ShutterStock
2
Dodatek za pracę w trudnych lub uciążliwych warunkach
Nauczyciel może także otrzymać dodatek za wykonywanie pracy w trudnych warunkach, jako rekompensata za ryzyko, że tego typu praca może obniżać sprawność fizyczną i psychiczną pracownika lub wywołać chorobę zawodową.
Lista osób, które mogą liczyć na ten dodatek jest długa, a przykładowo zostanie przyznany za prowadzenie przez nauczyciela:
- praktycznej nauki zawodu szkół górniczych - zajęć praktycznych pod ziemią;
- praktycznej nauki zawodu szkół leśnych - zajęć w lesie;
- praktycznej nauki zawodu szkół rolniczych - zajęć praktycznych w terenie z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej i mechanizacji rolnictwa;
- praktycznej nauki zawodu szkół medycznych - zajęć w pomieszczeniach zakładów opieki zdrowotnej i jednostek organizacyjnych pomocy społecznej;
- praktycznej nauki zawodu - zajęć w szkołach specjalnych oraz w szkołach w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
- zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych;
- zajęć dydaktycznych w języku obcym w szkołach z obcym językiem wykładowym.
Wysokość dodatku może wynosić maksymalnie 50 proc. otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego. Dokładne warunki przyznawania i wysokość dodatku określa w regulaminie wynagradzania dla nauczycieli organ prowadzący szkołę.
ShutterStock
3
Co z innymi dodatkami?
Nauczycielom przysługuje także szereg dodatków socjalnych, jednak część z nich zostaje zlikwidowana od 2018 roku.
Zachowany zostanie dodatek wiejski, przysługujący nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Jednak likwidacji uległ od 1 stycznia 2018 r. dodatek mieszkaniowy, przysługujący do do 31 grudnia 2017 r. osobom pracującym w małych miejscowościach. Tylko nauczyciel będący emerytem, rencistą lub nauczycielem pobierającym nauczycielskie świadczenie, zachowuje prawo do dodatku do końca okresu, na jaki zostały mu one przyznane.
Od 2018 roku nauczyciele stracili także prawo do lokalu mieszkalnego i prawo do działki gruntu szkolnego, a od 1 września 2018 r. znika również prawo do zasiłku na zagospodarowanie. Do tej pory zasiłek na zagospodarowanie przysługiwał, o ile nauczyciel podjął pierwszą pracę zawodową w życiu w szkole i w ciągu dwóch lat uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego oraz był zatrudniony w wymiarze co najmniej pół etatu.
ShutterStock
4
Nowy dodatek dla nauczyciela
Natomiast teraz nauczyciele będą mogli otrzymać nowy dodatek – za wyróżniającą pracę. Będzie on przysługiwał jednak tylko nauczycielowi dyplomowanemu, który przepracował co najmniej trzy lata w szkole od dnia nadania tego stopnia oraz legitymuje się wyróżniającą oceną pracy.
Dodatek za wyróżniającą pracę nauczyciele będą mogli otrzymać po raz pierwszy od 1 września 2020 r. Jego wysokość będzie wynosić w pierwszym roku - 3 proc. kwoty bazowej dla nauczycieli, od 1 września 2021 r. - 6 proc. kwoty bazowej, od 1 września 2022 r. – 16 proc. kwoty bazowej.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję