statystyki

Trzeba jeszcze poczekać na doktoraty przemysłowe

autor: Urszula Mirowsak-Łoskot07.09.2016, 07:17; Aktualizacja: 07.09.2016, 08:17
nauka-technologie-laboratorium

Resort nauki potwierdził, że chce wprowadzić doktoraty przemysłowe.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie zamierza na razie umożliwić uzyskania stopni naukowych za wynalazki. Taka opcja pojawi się najwcześniej za dwa lata. Tak wynika z odpowiedzi na pytanie posła PO Pawła Olszewskiego.

– W programie wyborczym PiS znajduje się obietnica umożliwienia zdobywania doktoratów przemysłowych. Chodzi o możliwość uzyskania stopnia naukowego w oparciu o pracę naukowo-badawczą realizowaną w konkretnym przedsiębiorstwie. To miał być element budowy innowacyjnej gospodarki polegającej na tworzeniu powiązań nauki i biznesu – wskazał w piśmie przesłanym do resortu nauki. I pyta, kiedy będzie taka możliwość.

Resort nauki potwierdził, że chce wprowadzić doktoraty przemysłowe, które od kilkudziesięciu lat z powodzeniem są nadawane m.in. w Danii i we Francji. – Program doktoratu wdrożeniowego koncentrowałby się na rozwiązaniu konkretnego problemu technologicznego przez doktoranta. Doktorant byłby pracownikiem przedsiębiorstwa, którego dotyczy dany problem technologiczny, a jednocześnie – pełnoprawnym uczestnikiem studiów doktoranckich. Pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić doktorantowi możliwość realizacji programu studiów doktoranckich – wyjaśnia Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane