statystyki

Naukowiec z doktoratem obronionym sprzed komputera. Resort nauki wprowadza ułatwienia

autor: Anna Wittenberg03.08.2016, 07:53; Aktualizacja: 03.08.2016, 08:59
Polska Komisja Akredytacyjna będzie koncentrowała się na badaniu kwestii merytorycznych związanych z jakością kształcenia w jednostce.

Polska Komisja Akredytacyjna będzie koncentrowała się na badaniu kwestii merytorycznych związanych z jakością kształcenia w jednostce.źródło: ShutterStock

Niższe opłaty rekrutacyjne na studia oraz możliwość prowadzenia wideokonferencji podczas obrony pracy doktorskiej i mniej formalności potrzebnych przy niej ze strony uczelni – to ułatwienia, które właśnie zaproponował resort nauki.

Zniesienie limitu podopiecznych przypadających na jednego promotora i zmniejszenie biurokratycznych procedur obciążających uczelnię – to główne założenia rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodzie doktorskim, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora, które Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego właśnie przekazało do konsultacji publicznych.

Zmiana ma polegać głównie na uproszczeniu obowiązujących przepisów. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie w kształcie, który opublikowano, minister nie będzie musiał już publikować informacji o tytułach naukowych nadanych w poprzednim roku kalendarzowym. Doktoranci nie będą więc musieli czekać na publiczne ogłoszenie. Co w zamian? Dane o przyznanych tytułach będą w terminie 30 dni przekazywane do Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on, skąd każdy zainteresowany może pozyskać dotyczące tego obszaru dane.

Projekt przewiduje też zniesienie wymogu przekazywania przez przewodniczącego rady jednostki organizacyjnej przeprowadzającej postępowanie habilitacyjne szczegółowych informacji o składzie komisji habilitacyjnej, która podjęła uchwałę zawierającą opinię w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia doktora habilitowanego. Zamiast tego dostarczana będzie kopia uchwały podjętej przez tę komisję. Pozwoli to ograniczyć przepływ dokumentów – te dane obecnie przekazywane są Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów dwukrotnie.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane