statystyki

Samorządy: Najwyższy czas zlikwidować bałagan z nadgodzinami nauczycieli

autor: Artur Radwan17.08.2016, 17:00
nauczyciel, szkoła dzieci

Przepisy oświatowe nie regulują kwestii ustalenia wysokości wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.źródło: ShutterStock

Samorządy mają problem z rozliczaniem godzin ponadwymiarowych w szkołach. Rząd powinien jak najszybciej uregulować tę kwestię - mówi w rozmowie z DGP Tadeusz Kołacz, zastępca burmistrza Chrzanowa i wieloletni naczelnik wydziału edukacji urzędu miasta.

Szefowa resortu edukacji nawołuje osoby związane z oświatą do zgłaszania propozycji zmian w Karcie nauczyciela. Skorzysta pan z tej okazji?

Tak. Od kilku lat samorządy mają bowiem problem wynikający z braku podstawy prawnej służącej ustaleniu wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe nauczycieli. Chodzi o tygodnie, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia.

Ale w czym konkretnie jest problem?

Chodzi o art. 35 ust. 2 ustawy – Karta nauczyciela. Stwierdzono w nim, że „przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych”. Z kolei kodeks pracy posługuje się pojęciem godzin nadliczbowych. Stanowią one czas przepracowany ponad normy czasu pracy. W odróżnieniu od nich godziny ponadwymiarowe nauczyciel realizuje ponad obowiązujący go tygodniowy wymiar zajęć. Są więc zupełnie inaczej rozliczane niż godziny nadliczbowe z kodeksu pracy. Nie są one też związane z jego czasem pracy określonym w art. 42 Karty nauczyciela. Z kolei Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła, że o tym, czy przysługuje wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, decyduje regulamin wynagradzania ustalony przez organ prowadzący placówkę oświatową zgodnie z art. 30 ust. 6 Karty nauczyciela. W efekcie jeżeli w regulaminie brakuje odpowiednich postanowień, nauczycielowi nie należy się wynagrodzenie za nieprzepracowane godziny ponadwymiarowe.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • nn(2016-08-17 22:47) Zgłoś naruszenie 192

  Prawniku, zaproponuj aktorom granie 40h tygodniowo na scenie. I zaliczaj im do tego tylko czas faktycznie na niej spędzony, tego za kurtyna już nie. No i oczywiście próby też się nie liczą.

  Odpowiedz
 • z(2016-08-18 16:03) Zgłoś naruszenie 142

  Prawniku może zajmij się przywilejami sędziów i prawników . Mają nienormowany czas pracy ,znacznie wyższe pensje , jak dostają podwyżki to kilkaset zł jednorazowo i urlop zdrowotny płatny tak jak nauczycieli tylko niewielu wie , ze taki posiadają. Praca w ciszy. Potem zastanów się nad warunkami w jakich Sam pracujesz.dopiero potem zabieraj głos w sprawie pracy nauczycieli.

  Odpowiedz
 • N(2016-08-19 00:17) Zgłoś naruszenie 91

  Oczywiście najwięcej do powiedzenia nt.pracy nauczycieli i godzin spędzonych w szkole, i nad błędami w zeszytach, i organizowaniu atrakcji dla uczniów itp., mają ci, którzy mieli do szkoły pod górkę! A wystarczyło się tylko uczyć za młodu i też zostać nauczycielem - mielibyście też tak CUDNIE i DUŻO kasy.

  Odpowiedz
 • MJ12(2016-08-18 12:23) Zgłoś naruszenie 60

  Prawniku, wykaż się profesjonalizmem i przytocz ten zapis z ustawy, na który się powołujesz. I od razu mówię, że nie proszę, byś cytował zapis mówiący, iż nauczyciel nie pracuje więcej niż 40h tygodniowo.

  Odpowiedz
 • Prawnik(2016-08-17 19:12) Zgłoś naruszenie 331

  Jest zapis w Karciie nauczyciela, ze powinni pracować do 40 h tygodniowo, więc niech tak pracują "święte krowy", a jak im sie nie pdoba, mogą zmienić zawód.

  Odpowiedz
 • sssss(2016-08-18 07:37) Zgłoś naruszenie 125

  a gdzie nauczyciele mają "próby?" chyba na wieczorkach integracyjnycjh za nasze pieniądze....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane