Od września nauczycieli i uczniów czeka sporo zmian. Do najważniejszych należy likwidacja godzin karcianych i sprawdzianu szóstoklasisty.
.
1
Od 31 maja 2016 zmiana w dyscyplinarkach nauczycieli
W MEN ma powstać rejestr orzeczeń dyscyplinarnych dotyczący nauczycieli, w którym będą gromadzone dane o nauczycielach prawomocnie ukaranych wydaleniem z zawodu nauczycielskiego lub zwolnieniem z pracy z zakazem pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania oraz o nauczycielach zawieszonych w pełnieniu obowiązków.
Ponadto wszyscy nauczyciele mają zostać objęci przepisami o odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz wymogiem niekaralności - odpowiednie zaświadczenie będą musieli obowiązkowo dostarczać pedagodzy zatrudnieni w placówkach publicznych, jak i prywatnych.
W nowelizacji ustawy został określony też szczegółowy tryb tworzenia komisji dyscyplinarnych, a także tryb ich działania. Zasadą ma być, że karalność przewinienia dyscyplinarnego ma ustać z upływem 5 lat od popełnienia czynu przez nauczyciela.>>
ShutterStock
2
Nagroda dla nauczyciela
Zmiany w Karcie Nauczyciela przewidują również możliwość wręczenia nauczycielowi, któremu minister edukacji przyzna tytuł honorowego profesora oświaty - jednorazowej nagrody w wysokości 18 tys. zł.
ShutterStock
3
Likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty
Zgodnie z nowelą od roku szkolnego 2016/2017 zlikwidowany zostanie ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klas VI szkół podstawowych. W miejsce sprawdzianu od roku szkolnego 2017/2018 Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać gimnazjom testy diagnostyczne, z których każda szkoła będzie mogła dobrowolnie skorzystać, aby dokonać wstępnej oceny wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w I klasie.
Ponieważ część gimnazjów (np. dwujęzycznych lub sportowych) w postępowaniu rekrutacyjnym uwzględniała wynik sprawdzianu, w noweli zapisano, że w zamian brane pod uwagę mają być oceny z języka polskiego, języka obcego i matematyki umieszczone na świadectwie szkolnym.>>
ShutterStock
4
Odwołanie od wyników matury
Od 2017 r. maturzyści będą mogli odwołać się od ustalonego przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Analogiczne prawo mają mieć też osoby przystępujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, jeśli chodzi o wynik z części pisemnej egzaminu.
Taka procedura potrwa około miesiąca. Tymczasem uczelnie pierwszą turę rekrutację na studia zamykają już w pierwszych tygodniach po ogłoszeniu wyników. W efekcie osoby, które po odwołaniu uzyskałyby lepszy wynik, mogłyby już nie dostać się na wymarzone kierunki – najbardziej oblegane i bezpłatne. Dlatego MEN chce, aby uczelnie w uchwałach o naborze uwzględniały możliwość przeprowadzenia rekrutacji uzupełniającej dla osób, którym został podwyższony wynik egzaminu po weryfikacji przez Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Na to nie ma jednak zgody MNiSW..>>
ShutterStock
5
Oceny z religii i etyki znajdą się na świadectwie
Jeśli uczeń uczęszcza zarówno na lekcje religii jak i etyki, to na jego świadectwie znajdą się oceny z obu przedmiotów. Obie będą się również wliczać do średniej ocen.
Do tej pory uczeń uczęszczający zarówno na zajęcia z religii oraz etyki, do średniej rocznych i końcowych ocen klasyfikacyjnych wliczał ocenę ustaloną jako średnia ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć..>>
ShutterStock
6
Wyższe wymagania dla nauczycieli
Od nowego roku szkolnego nauczyciele w zasadniczych szkołach zawodowych (uczący przedmiotów ogólnokształcących), placówkach wychowania pozaszkolnego, bursach i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, a także logopedzi i pedagodzy szkolni będą musieli legitymować się dyplomem magistra.
ShutterStock
7
Zmiana podstawy programowej
Od września zacznie obowiązywać nowa podstawa programowa. Zgodnie z nią do zerówek wróci nauka pisania. Na etapie wychowania przedszkolnego uwzględniono umiejętności z zakresu czytania i przygotowania dzieci do nabywania umiejętności pisania, a także umiejętności matematycznych jako umiejętności niezbędnych do podjęcia nauki w szkole.
"Objęcie dzieci sześcioletnich obowiązkowym rocznym wychowaniem przedszkolnym wymaga uwzględniania w podstawie programowej wychowania przedszkolnego umiejętności z zakresu czytania i przygotowania dzieci do nabywania umiejętności pisania, a także umiejętności matematycznych niezbędnych do podjęcia nauki w szkole. Wiadomości i umiejętności opanowane przez dzieci w toku wychowania przedszkolnego stanowią bazę do dalszej nauki w szkole podstawowej. Z tego powodu konieczna jest zmiana podstawy programowej wychowania przedszkolnego w zakresie włączenia do katalogu wymagań umiejętności czytania i liczenia" - napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji..>>
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję