statystyki

Żłobki są potrzebne, żłobki są modne. I są na żłobki środki

autor: Janusz K. Kowalski, Klara Klinger03.08.2016, 07:42; Aktualizacja: 03.08.2016, 08:38
Przeszkole

Przeszkoleźródło: ShutterStock

Po raz kolejny wzrosła liczba placówek, ale nadal korzysta z nich niecałe 7 proc. dzieci uprawnionych do takiej opieki.

W ubiegłym roku było nieco ponad 1,1 mln dzieci w wieku żłobkowym – wynika z danych GUS. Natomiast placówek było 1874 – o 269 więcej niż w roku poprzednim. Przygotowano w nich prawie 75 tys. miejsc W rezultacie opieką żłobkową objętych było tylko 6,8 proc. maluchów. To wprawdzie o niemal 1 pkt proc. więcej niż rok wcześniej, ale wciąż dużo za mało. Na przykład w Belgii, czy we Francji z opieki żłobkowej korzysta ponad 40 proc. dzieci. Z danych Ministerstwa Rodziny wynika, że niezaspokojone potrzeby dotyczą ok. 26 tys. dzieci. Ta liczba obejmuje tylko dzieci wpisane na listy oczekujących. Kompleksowych danych – ile rodzin skorzystałoby z oferty, w miejscach, gdzie żłobek nie istnieje – brak.

Najlepsza sytuacja jest w woj. dolnośląskim, gdzie ponad 11 proc. dzieci przebywa w żłobkach. Prawie tyle samo w woj. opolskim. Już w poprzednich latach oba regiony były na podium, ale w 2015 r. zanotowały kolejny wzrost. Na Mazowszu wskaźnik ten wynosi 7,1 proc.

Ale są miejsca, gdzie rodzice nie mają szans, że ktoś się zajmie ich dzieckiem. Tylko w 593 gminach na 2478 istnieje jakakolwiek forma opieki nad najmłodszymi (oprócz żłobków są to też klubiki lub tzw. dzienne mamy). Najmniejszy odsetek dzieci objętych opieką żłobkową jest w biedniejszych regionach z dużym bezrobociem: woj. warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i lubelskim (ok. 4 proc.). Tam, gdzie nie ma pracy, nie ma dużej potrzeby oddawania dziecka do żłobka – np. na Mazurach, gdzie stopa bezrobocia jest niemal dwukrotnie wyższa niż średnia krajowa (14,3 proc.).


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mm(2016-08-05 11:14) Zgłoś naruszenie 21

    Może żłobki są modne ale dziecku niepotrzebne a wręcz szkodliwe dla jego rozwoju emocjonalnego. Małe dziecko potrzebuje ciepła domu rodzinnego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane