statystyki

Żłobki są potrzebne, żłobki są modne. I są na żłobki środki

autor: Janusz K. Kowalski, Klara Klinger03.08.2016, 07:42; Aktualizacja: 03.08.2016, 08:38
Przeszkole

Przeszkoleźródło: ShutterStock

Po raz kolejny wzrosła liczba placówek, ale nadal korzysta z nich niecałe 7 proc. dzieci uprawnionych do takiej opieki.

W ubiegłym roku było nieco ponad 1,1 mln dzieci w wieku żłobkowym – wynika z danych GUS. Natomiast placówek było 1874 – o 269 więcej niż w roku poprzednim. Przygotowano w nich prawie 75 tys. miejsc W rezultacie opieką żłobkową objętych było tylko 6,8 proc. maluchów. To wprawdzie o niemal 1 pkt proc. więcej niż rok wcześniej, ale wciąż dużo za mało. Na przykład w Belgii, czy we Francji z opieki żłobkowej korzysta ponad 40 proc. dzieci. Z danych Ministerstwa Rodziny wynika, że niezaspokojone potrzeby dotyczą ok. 26 tys. dzieci. Ta liczba obejmuje tylko dzieci wpisane na listy oczekujących. Kompleksowych danych – ile rodzin skorzystałoby z oferty, w miejscach, gdzie żłobek nie istnieje – brak.

Najlepsza sytuacja jest w woj. dolnośląskim, gdzie ponad 11 proc. dzieci przebywa w żłobkach. Prawie tyle samo w woj. opolskim. Już w poprzednich latach oba regiony były na podium, ale w 2015 r. zanotowały kolejny wzrost. Na Mazowszu wskaźnik ten wynosi 7,1 proc.

Ale są miejsca, gdzie rodzice nie mają szans, że ktoś się zajmie ich dzieckiem. Tylko w 593 gminach na 2478 istnieje jakakolwiek forma opieki nad najmłodszymi (oprócz żłobków są to też klubiki lub tzw. dzienne mamy). Najmniejszy odsetek dzieci objętych opieką żłobkową jest w biedniejszych regionach z dużym bezrobociem: woj. warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i lubelskim (ok. 4 proc.). Tam, gdzie nie ma pracy, nie ma dużej potrzeby oddawania dziecka do żłobka – np. na Mazurach, gdzie stopa bezrobocia jest niemal dwukrotnie wyższa niż średnia krajowa (14,3 proc.).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mm(2016-08-05 11:14) Zgłoś naruszenie 21

    Może żłobki są modne ale dziecku niepotrzebne a wręcz szkodliwe dla jego rozwoju emocjonalnego. Małe dziecko potrzebuje ciepła domu rodzinnego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane