Odwołania od wyników matur: Ministerstwo przeciwne dodatkowej rekrutacji na studia

autor: Urszula Mirowska-Łoskot24.05.2016, 16:00
egzamin szkoła

egzamin szkołaźródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) uważa, że wymóg przeprowadzenia dodatkowej rekrutacji dla osób, które po odwołaniu od matury mają lepszy wynik, godzi w autonomię uczelni. Taką uwagę zgłosił resort nauki do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, który przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nowe przepisy przewidują dodatkowy tryb odwoławczy dla osób, które nie zgadzają się z wynikiem egzaminu dojrzałości. Ich uwagi będzie analizował nowy organ Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, który oceni, czy egzaminator pomylił się, sprawdzając pracę ucznia, czy też nie. Taka procedura potrwa około miesiąca. Tymczasem uczelnie pierwszą turę rekrutację na studia zamykają już w pierwszych tygodniach po ogłoszeniu wyników. W efekcie osoby, które po odwołaniu uzyskałyby lepszy wynik, mogłyby już nie dostać się na wymarzone kierunki – najbardziej oblegane i bezpłatne. Dlatego MEN chce, aby uczelnie w uchwałach o naborze uwzględniały możliwość przeprowadzenia rekrutacji uzupełniającej dla osób, którym został podwyższony wynik egzaminu po weryfikacji przez Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Na to nie ma jednak zgody MNiSW.

– Narzucenie wymogu przeprowadzenia dodatkowej rekrutacji uzupełniającej byłoby naruszeniem zagwarantowanej prawnie autonomii uczelni – wskazuje prof. Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego w opinii do projektu noweli.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • seks góra(2016-05-24 17:48) Zgłoś naruszenie 01

    po co się uczyć i pracować za 1, 2 tys. - 2 tys., wystarczy narobić i narodzić dzieci i ma się na jedno ponad 2 tys. bo, 500+, alimenty 500, rodzinne ponad 100 zł, obiady za darmo, ferie za darmo, ksiądz da jedzenie za darmo, do ukończenia przez dziecko roku czasu dodatkowo 1 tys. macierzyńskie, tacierzyńskie itp. co najmniej dwa razy więcej razy za darmo bez szkoły, jak wynagrodzenia po kilku fakultetach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane