statystyki

Koniec z plebiscytami na uczelniach. Czas na menedżerów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.06.2016, 07:28; Aktualizacja: 06.06.2016, 11:02
uniwersytet

Akademicy opowiadają się również za wprowadzeniem limitów w przyjmowaniu na studia doktorantów oraz zapewnieniem stypendium dla każdego z nichźródło: ShutterStock

Rektorzy liczą na wyższe finansowanie z budżetu państwa. Nauczyciele akademiccy na zagwarantowanie umów na czas nieokreślony. Resort nauki nie zdradza swoich planów, na razie zbiera pomysły akademików na nowe – Prawo o szkolnictwie wyższym.

– Najlepsze polskie uczelnie są dopiero w czwartej setce rankingu szanghajskiego, pod względem innowacyjności zajmujemy w Unii jedno z ostatnich miejsc, zdobywamy też niewiele najbardziej prestiżowych grantów ERC. Czy to oznacza, że polska nauka przeżywa regres? Nie. Rozwijamy się, idziemy do przodu, ale problem polega na tym, że świat biegnie – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dlatego resort nauki pracuje nad nową ustawą dla szkół wyższych. Na razie zlecił trzem wyłonionym w konkursie zespołom napisanie projektu założeń nowych przepisów. Mają one powstać do końca stycznia. Najlepsze pomysły ministerstwo wykorzysta we własnym projekcie.

– Powinien zmienić się model zarządzania uczelnią. Proponujemy odejście od modelu kolegialnego w kierunku menedżerskiego – mówi prof. Marek Kwiek, kierownik katedry UNESCO Badań Instytucjonalnych i Polityki Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który stoi na czele jednego z zespołów przygotowujących projekt założeń ustawy. Jego zdaniem władze uczelni należy wybierać w drodze konkursu (a nie plebiscytu). I choć uczelnie już teraz mogą się zdecydować na tę opcję wyłaniania władz, to z niej nie korzystają. Dlatego ustawa powinna to narzucić.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane