statystyki

Matura tak, pytanie jaka

autor: Anna Wittenberg28.04.2016, 09:01; Aktualizacja: 28.04.2016, 09:13
W 2014 . niemal 1/3 uczniów nie zdała matury.

W 2014 . niemal 1/3 uczniów nie zdała matury.źródło: ShutterStock

Wyniki matury mają niewielki związek z tym, jak studentowi idzie na uczelni – wskazują badania. Może więc egzamin dojrzałości nie ma większego znaczenia dla oceny uczniów.

Już 4 maja ok. 290 tys. uczniów rozpocznie sezon maturalny. Najpierw egzamin z języka polskiego. To jeden z czterech testów obowiązkowych dla wszystkich. Oprócz niego absolwenci szkół średnich będą musieli zdawać matematykę, nowożytny język obcy co najmniej na poziomie podstawowym, a także jeden z przedmiotów dodatkowych na rozszerzonym poziomie. Prawie połowa maturzystów zdecydowała się zdawać egzamin w minimalnym wymiarze. 29,5 proc. zadeklarowało, że będzie zdawać dwa przedmioty dodatkowe, a 19,5 proc. chce zmierzyć się z trzema dodatkowymi egzaminami. Najczęściej wybierane rozszerzenia: język angielski, geografia, matematyka i biologia.

Od wyniku matury zależy, gdzie abiturient dostanie się na studia. Ale jak wyliczył dr Tomasz Zając z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, matura nie selekcjonuje najlepszych studentów. Przeanalizował, jak się mają oceny z matury do późniejszych sukcesów na studiach. Okazuje się, że nawet na pierwszym roku ci, którzy dobrze piszą egzamin dojrzałości, niekoniecznie radzą sobie lepiej niż ci, którym matura nie poszła.

– Niska wartość prognostyczna punktów rekrutacyjnych na UW powinna skłaniać do refleksji nad jakością procedur naboru na studia oraz nad przyczynami słabych związków między wynikiem rekrutacyjnym a wynikami na studiach – uważa dr Zając. Sugeruje, że warto przyjrzeć się egzaminom maturalnym, których wyniki są wykorzystywane do obliczania liczby punktów rekrutacyjnych. Choć nie można z góry skreślać obecnej formy matury. – Nie mamy danych dotyczących tego, jaką wartość, w czasach przed zewnętrznym egzaminem, miały matury organizowane w szkole czy też egzaminy wstępne przeprowadzane przez uczelnie – ocenia.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane