W świetlicy mogą być starsi i młodsi, ale grupa nie powinna być liczna

autor: Małgorzata Raczkowska10.11.2015, 09:36; Aktualizacja: 10.11.2015, 09:42
tablety-szkoła

Przepisy dotyczące organizacji świetlic w szkołach nie mówią wprost o konieczności odseparowania dzieci młodszych od starszych.źródło: ShutterStock

Jestem mamą pierwszoklasisty sześciolatka, który, niestety, po lekcjach musi zostawać w świetlicy szkolnej – opowiada pani Katarzyna. – Świetlica dla dzieci klas 0–III jest czynna tylko do godziny 14. Potem maluchy przechodzą do innej sali, z zasady przeznaczonej dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Czy przepisy dopuszczają, by tak małe dzieci przebywały z dużo starszymi – zastanawia się kobieta i dodaje, że w tych świetlicach na raz jest więcej niż 30 dzieci. Interwencja u dyrektorki na nic się zdała; nie widzi ona potrzeby odseparowania maluchów od dzieci starszych, a wręcz przeciwnie, twierdzi, że to wskazane dla ich rozwoju.

Przepisy dotyczące organizacji świetlic w szkołach nie mówią wprost o konieczności odseparowania dzieci młodszych od starszych. Istnieje jedynie ogólny zapis o obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki nad dziećmi i młodzieżą. Godziny pracy świetlicy szkolnej ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z radą rodziców – zapewne więc decyzja o czasie szczególnej opieki nad dziećmi małymi do godz. 14 (w osobnej świetlicy) zapadła właśnie w ten sposób. Ustalenia te powinny być zaakceptowane przez organ prowadzący szkołę (gmina) i kuratorium.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Greg(2015-11-10 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Po likwidacji gimnazjów będą razem z 15-latkami

    Odpowiedz
  • tegetges(2015-11-11 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dokładnie. Niech rodzice zaczną żądać od gmin, a te od państwa, aby opieka nad dziećmi miała ręce i nogi (albo tak jak na zachodzie- żadnych świetlic, szkoła zamykana o 15 i cześć). Wiem, łatwiej pluć na dyrektora i nauczycieli.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane