statystyki

Faworyzowanie wybranej grupy w klasie to dyskryminacja i mobbing

autor: Urszula Lawina12.11.2015, 19:00
tablety-szkoła

Kolejnym rozwiązaniem jest zgłoszenie sprawy do kuratorium lub do rzecznika praw dziecka.źródło: ShutterStock

Nauczycielka fizyki w szkole córki pani Izy słynie z tego, że szóstki stawia wyłącznie chłopcom. Dziewczynki nie mają szans na najwyższą ocenę. Sprawa była wielokrotnie zgłaszana wychowawcy na wywiadówkach, rodzice apelowali również do dyrektora. Bez skutku. Co możemy jeszcze zrobić – pyta pani Iza.

Nauczycielka, faworyzując chłopców przez stawianie szóstek tylko im, dyskryminuje pozostałą, żeńską część klasy czy też klas, w zależności od tego, w ilu naucza. Dyskryminacji zaś zakazują Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, kodeks karny, a także Konwencja o prawach dziecka. I na te przepisy powinni stanowczo powołać się rodzice, występując ponownie do wychowawców i dyrektora. Bardzo ważne jest przy tym, aby zebrali konkretne przykłady takiego postępowania nauczycielki oraz mieli świadków jej działań. Warto pamiętać jednak, że wszelkie nagrywanie nauczycielki z ukrycia, bez jej wiedzy jest niedozwolone!

Rodzice mogą natomiast zażądać kontroli i porównania dzienników, które wykażą, że oceny najlepsze wystawiane są tylko chłopcom, albo egzaminu dla tych dziewczynek, które czują się pokrzywdzone oceną. Istotne jest przy tym, aby egzamin był komisyjny, przeprowadzany przez innych nauczycieli.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Maxell0956(2016-02-05 13:35) Zgłoś naruszenie 20

    Jak nauczycielki w znacznej większości faworyzują dziewczynki jest to jak najbardziej na miejscu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane