statystyki

Losowanie przy naborze do przedszkola jest niedopuszczalne

18.11.2015, 12:08; Aktualizacja: 18.11.2015, 12:21

TEZA: Organy prowadzące przedszkole, biorące udział w rekrutacji dzieci, są obowiązane tworzyć listę rankingową z rozróżnieniem wszystkich kandydatów wyłącznie na podstawie kryteriów ustawy o systemie oświaty. Nie mogą się zwolnić z tego obowiązku przez wprowadzenie kryterium wyniku losowania.

WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 7 października 2015 r. Sygn. akt I OSK 1467/15

STAN FAKTYCZNY

W maju ubiegłego roku przedszkole w warszawskim Wilanowie podało do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych oraz najniższą liczbę punktów, która uprawniała do opieki udzielonej przez placówkę. Wśród nieprzyjętych dzieci znalazł m.in. chłopczyk - J.K. Jego rodzice wnieśli o uzasadnienie odmowy przyjęcia dziecka.

Komisja rekrutacyjna do przedszkola na podstawie art. 20zc ust. 7 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) przesłała wnioskodawcom uzasadnienie odmowy przyjęcia ich syna. Wskazała, że w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2014/2015 wzięło udział 299 trzylatków (których rodzice wskazali przedszkole na pierwszym miejscu) przy 75 miejscach wolnych. Minimalna liczba punktów, z jaką dzieci zostały przyjęte do przedszkola, wynosiła 20. A ponieważ liczba kandydatów do placówki była większa niż liczba wolnych miejsc, komisja zgodnie z regulaminem rekrutacji dokonała losowego wyboru wśród kandydatów, którzy uzyskali 20 punktów.

Rodzice w imieniu syna wnieśli odwołanie do burmistrza dzielnicy Wilanów za pośrednictwem komisji. Wskazali, że ich syn uczęszczał do żłobka, w którym się bardzo dobrze zaadaptował, i dlatego ich zdaniem celowe byłoby, aby następnie uczęszczał do przedszkola. Podkreślili, że oboje są aktywni zawodowo. Pod koniec maja spodziewają się narodzin drugiego dziecka, co łączy się z wydatkami oraz mniejszą ilością czasu, jaką będą mogli poświęcić synowi. W tej sytuacji jest dla nich bardzo istotne zapewnienie mu opieki i możliwości wszechstronnego rozwoju w przedszkolu publicznym. Dodali, że metoda losowego doboru, chociaż zgodna z regulaminem, na pewno jest krzywdząca dla wielu rodzin.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane