statystyki

Losowanie przy naborze do przedszkola jest niedopuszczalne

18.11.2015, 12:08; Aktualizacja: 18.11.2015, 12:21

TEZA: Organy prowadzące przedszkole, biorące udział w rekrutacji dzieci, są obowiązane tworzyć listę rankingową z rozróżnieniem wszystkich kandydatów wyłącznie na podstawie kryteriów ustawy o systemie oświaty. Nie mogą się zwolnić z tego obowiązku przez wprowadzenie kryterium wyniku losowania.

WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 7 października 2015 r. Sygn. akt I OSK 1467/15

STAN FAKTYCZNY

W maju ubiegłego roku przedszkole w warszawskim Wilanowie podało do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych oraz najniższą liczbę punktów, która uprawniała do opieki udzielonej przez placówkę. Wśród nieprzyjętych dzieci znalazł m.in. chłopczyk - J.K. Jego rodzice wnieśli o uzasadnienie odmowy przyjęcia dziecka.

Komisja rekrutacyjna do przedszkola na podstawie art. 20zc ust. 7 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) przesłała wnioskodawcom uzasadnienie odmowy przyjęcia ich syna. Wskazała, że w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2014/2015 wzięło udział 299 trzylatków (których rodzice wskazali przedszkole na pierwszym miejscu) przy 75 miejscach wolnych. Minimalna liczba punktów, z jaką dzieci zostały przyjęte do przedszkola, wynosiła 20. A ponieważ liczba kandydatów do placówki była większa niż liczba wolnych miejsc, komisja zgodnie z regulaminem rekrutacji dokonała losowego wyboru wśród kandydatów, którzy uzyskali 20 punktów.

Rodzice w imieniu syna wnieśli odwołanie do burmistrza dzielnicy Wilanów za pośrednictwem komisji. Wskazali, że ich syn uczęszczał do żłobka, w którym się bardzo dobrze zaadaptował, i dlatego ich zdaniem celowe byłoby, aby następnie uczęszczał do przedszkola. Podkreślili, że oboje są aktywni zawodowo. Pod koniec maja spodziewają się narodzin drugiego dziecka, co łączy się z wydatkami oraz mniejszą ilością czasu, jaką będą mogli poświęcić synowi. W tej sytuacji jest dla nich bardzo istotne zapewnienie mu opieki i możliwości wszechstronnego rozwoju w przedszkolu publicznym. Dodali, że metoda losowego doboru, chociaż zgodna z regulaminem, na pewno jest krzywdząca dla wielu rodzin.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane