Do matury 2023 zostało zaledwie kilka dni. A to oznacza, że napięcie wśród absolwentów liceów i techników sięga zenitu. Próbując zapamiętać najważniejsze fakty, które mogą przydać się na egzaminie dojrzałości, gorączkowo przeszukują sieć w poszukiwaniu podpowiedzi, co może być na maturze 2023. „Mamy arkusze CKE”, „wyciekły zadania maturalne”, „przecieki 2023” – to hasła, które wpisują w wyszukiwarkę. Oszuści tylko na to czekają.

Pierwszy egzamin maturalny w ramach sesji majowej 2023 odbędzie się już 4 maja w czwartek po długim weekendzie. Absolwenci zmierzą się wówczas z językiem polskim na poziomie podstawowym. Dzień później przystąpią do egzaminu z wybranego języka obcego. Podobnie jak rok temu, także i tym razem najwięcej osób podejdzie do testu z języka angielskiego. Z królową nauk, czyli z matematyką, maturzyści zmierzą się natomiast 8 maja.

Matura 2023 a możliwe przecieki

Zazwyczaj to właśnie te egzaminy maturalne na poziomie podstawowym wywołują najwięcej zamieszenia, ponieważ zdaje je największe grono maturzystów. W sieci rośnie wówczas nadzwyczaj liczba zapytań związanych z tematami maturalnymi.

Absolwenci chcą poznać nie tylko zagadnienia, które są wymagane na maturę 2023, czy odszukać zeszłoroczne lub pokazowe arkusze CKE. Wielu z nich sprawdza, czy do internetu nie wyciekły zadania z tegorocznej matury albo nawet całe arkusze. W wyszukiwarki wpisują najczęściej: „przecieki”, „arkusze CKE 2023” czy „co będzie na maturze 2023”.

„Mamy arkusze CKE 2023”? Maturzysto, uważaj

Takie zainteresowanie bezlitośnie wykorzystują oszuści. Sugerują, że mają dostęp do tegorocznych arkuszy egzaminacyjnych CKE i oferują do nich wgląd za określoną opłatę. Na komunikatorach lub specjalnych stronach zapewniają, że doszło do przecieku i mogą udostępnić rzekome arkusze CKE na 2023 rok. Oczywiście, nie za darmo.

Eksperci apelują, by w maturalnym zamieszaniu nie dać się nabrać na komunikaty typu: „wyciekły arkusze maturalne” albo „mamy arkusze CKE”.

„Przecieki 2023”. Jak działają oszuści?

Jak działa oszustwo „na arkusze”? Naciągacze zazwyczaj chcą, by zapłacić im specjalnym smsem albo kliknięciem w link na komunikatorze. W zamian mają rzekomo udostępnić arkusz, który pojawi się na maturze 2023. Zazwyczaj jednak są to po prostu kompilacje zadań z poprzednich lat tak przygotowane, by przypominały faktyczny arkusz CKE.

Co więcej eksperci ostrzegają, że po wysłaniu zaledwie jednego smsa, maturzysta może zostać wpisany na płatną listę, a opłaty od niego pobierane mogą stać się regularne. Specjaliści uczulają także, by nie klikać w podejrzane linki mające kierować do rzekomych arkuszy. W ten sposób bowiem oszuści mogą pozyskać nasze dane lub włamać się do komputera.

Co będzie na maturze 2023?

Jeśli naprawdę chcesz dowiedzieć się,co będzie na maturze 2023 najlepiej będzie po prostu zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi, które obowiązują w tym roku. Warto też zerknąć do arkuszy pokazowych CKE oraz arkuszy z poprzednich lat, by zorientować się jakiego typu zadania mogą pojawić na egzaminie maturalnym 2023.

Poniżej – dla ułatwienia – podajemy najważniejsze linki związane z maturą 2023.

ARKUSZ POKAZOWY CKE Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM

ARKUSZ POKAZOWY CKE Z MATEMATYKI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM

ARKUSZ POKAZOWY CKE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE NA MATURĘ 2023