Sąd Najwyższy czeka na przepisy o niezapłaconym czesnym

autor: Michał Culepa18.07.2014, 07:00; Aktualizacja: 18.07.2014, 09:04
studia-doktorant-smutek

Studiaźródło: ShutterStock

Problem terminu przedawnienia roszczeń o niezapłacone czesne za studia nie będzie rozstrzygnięty przez SN, dopóki nie zacznie obowiązywać nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym.

Na wokandę Sądu Najwyższego trafiła w ostatnim czasie seria pytań prawnych, dotyczących kwestii terminu przedawnienia roszczeń z tytułu niezapłaconych opłat za studia. Sprawy wnosiły do sądów same uczelnie, ale też firmy windykacyjne skupujące wierzytelności uczelni od – nierzadko już byłych – studentów. Pozwy dotyczyły niekiedy należności sprzed 5 i więcej lat.

Problem polega na tym, że przepisy prawa o szkolnictwie wyższym nie określają w ogóle terminów dochodzenia roszczeń z tytułu zaległości w opłatach za naukę. O pobieraniu czesnego od studentów mówi jedynie art. 160 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z nim warunki odpłatności za studia lub usługi edukacyjne określa umowa zawarta między uczelnią a studentem w formie pisemnej, nie precyzując dodatkowo, o jaką umowę chodzi.

Sądy z reguły oddalały powództwa w I instancji, powołując się na art. 751 pkt 2 kodeksu cywilnego, który ustanawia 2-letni termin przedawnienia roszczeń z umów-zleceń. Uznawały bowiem, że umowy zawarte pomiędzy uczelniami a studentami są umowami o świadczenie usług edukacyjnych. Zgodnie zaś z art. 750 k.c. do takich kontraktów powinno się stosować odpowiednio przepisy o zleceniu.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane