Gminy, które przed zmianą przepisów podjęły uchwały w sprawie dotowania pobytu dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych, powinny dostosować je do nowych rozwiązań.
Takie działanie jest konsekwencją obowiązującego od 13 lipca 2013 r. brzmienia art. 60 ust. 2 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1457). Reguluje on kwestie udzielania prywatnym placówkom dotacji celowej z budżetu samorządu. Zgodnie z wcześniej obowiązującym brzmieniem tego przepisu radni gminy mieli określić w uchwale wprowadzającej dofinansowanie tylko jej wysokość i zasady ustalania. Natomiast obecnie dodany został także wymóg zawarcia zasad rozliczania wsparcia.
Wejście w życie powyższej zmiany oznacza, że podejmowane po 13 lipca uchwały powinny być zgodne z nowym brzmieniem ustawowej delegacji. W konsekwencji, o ile wcześniej regionalne izby obrachunkowe (RIO) kwestionowały zawieranie w uchwale jakichkolwiek zapisów odnoszących się do rozliczania dotacji, to teraz zajmują stanowisko odwrotne. Tak było w przypadku uchwał podjętych przez radnych Brzegu Dolnego i Oświęcimia. W obydwu sprawach RIO odpowiednio we Wrocławiu (uchwała nr 93/2013) i Krakowie (uchwała nr KI-411/232/13) stwierdziły nieważność zawartych w nim przepisów, w tym m.in. w zakresie przeniesienia kwestii związanych z rozliczeniem dotacji na umowę zawieraną między władzami gminy a podmiotem starającym się o taką pomoc.
Ponadto, jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, nowe przepisy mają zastosowanie również do samorządowych uchwał podejmowanych przed 13 lipca ubiegłego roku. Gminy powinny więc dostosować je do obecnego brzmienia art. 60 ust. 2.
Prace nad takimi zmianami zostały podjęte np. w Olsztynie i Krakowie.
– Projektem nowej uchwały zajmą się radni na dzisiejszej sesji – informuje Michał Marszałek, dyrektor biura ochrony zdrowia Urzędu Miasta w Krakowie.
Zapisano w niej, że podmiot prowadzący żłobek lub klub dziecięcy będzie składał miesięczną informację o liczbie dni roboczych placówki w miesiącu oraz o liczbie dzieci objętych opieką i wyżywieniem. Dotacja będzie mu przekazywana z dołu w miesięcznych transzach.
– Bardziej szczegółowe zapisy będziemy umieszczać w umowie z właścicielem placówki – podkreśla Michał Marszałek.
Dodaje, że zasady rozliczania dotacji były konsultowane z RIO, które dopuściło zastosowanie takich rozwiązań.
Są jednak i takie organy nadzorcze, które tryb przekazywania dotacji i zasady jego przeznaczenia uznają za sprzeczne z ustawą żłobkową. Tak stwierdziło RIO w Lublinie (uchwała nr 201/2013) w stosunku do uchwały radnych Puław.