Praca konieczna
Plagiat dyskwalifikuje
Druga szansa
Bez definicji pracy dyplomowej
Obowiązujące przepisy nie określają, jakie wymogi powinna spełniać praca dyplomowa. Resort nauki planuje jednak wprowadzić jej definicję. Tak wynika z projektu założeń nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Oznacza to, że studenci będą musieli spełniać wytyczne, aby praca mogła być zaliczona przez uczelnię. Nowe kryteria mogą zacząć obowiązywać już od roku akademickiego 2014/2015.
Ile punktów trzeba zdobyć, aby ukończyć studia
Do zaliczenia studiów konieczne jest uzyskanie wymaganej programem studiów liczby punktów ECTS. Limit ten wnosi:
● co najmniej 180 punktów ECTS na studiach pierwszego stopnia (np. dyplom licencjata),
● co najmniej 90 punktów ECTS na studiach drugiego stopnia (dyplom magistra),
● 300 punktów ECTS na pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich,
● 360 punktów ECTS na sześcioletnich studiach magisterskich.
Co trzeba zrobić, by przystąpić do obrony:
● praca dyplomowa musi uzyskać pozytywną opinię promotora,
● należy zdobyć wszystkie zaliczenia wymagane programem studiów,
● w dziekanacie trzeba złożyć indeks (jeśli tego wymaga uczelnia), podpisane oświadczenie dotyczące przestrzegania praw autorskich ora egzemplarz pracy dyplomowej wraz z wersją elektroniczną,
● trzeba uregulować wszelkie należności finansowe wobec wydziału.
Uwaga! Dopiero po spełnieniu tych warunków zostanie wyznaczony recenzent oraz termin obrony.
Jak przebiega egzamin dyplomowy:
● prezentacja pracy,
● przedstawienie opinii przygotowanych przez promotora i recenzenta,
● dyskusja,
● obrona pracy przez studenta,
● odpowiedzi studenta na pytania komisji, w celu sprawdzenia wiedzy z określonego kierunku studiów.
Ważne! Ostateczna ocena na dyplomie uwzględnia zazwyczaj średnią uzyskaną w trakcie całych studiów, ocenę z egzaminu dyplomowego oraz pracy dyplomowej.
PRZYKŁADY
1. Czy trzeba się obronić, aby mieć wyższe wykształcenie
Trzy lata temu ukończyłem studia. Zaliczyłem wszystkie egzaminy wymagane programem studiów, ale nie złożyłem pracy dyplomowej. Czy ukończenie nauki w szkole wyższej wystarczy, aby legitymować się wyższym wykształceniem?
Warunkiem uzyskania wyższego wykształcenia jest złożenie i obrona pracy dyplomowej. Samo ukończenie nauki, czyli zaliczenie wszystkich przedmiotów wymaganych programem studiów, nie wystarczy. Konieczne jest uzyskanie dyplomu (licencjata, inżyniera czy magistra). Potwierdza to orzeczenie wojewódzkiego sądu administracyjnego (II SA/Wa 100/08). Zgodnie z nim dopiero tytuł zawodowy zdobyty w szkole wyższej jest potwierdzeniem ukończenia studiów. Uzyskuje się go z dniem zdania egzaminu dyplomowego.
2. Czy pracodawca uzna zdobyte wykształcenie
Zamierzam podjąć zatrudnienie. Dowiedziałem się, że do lat pracy, od których zależy np. długość przysługującego urlopu, wlicza się okres kształcenia. Studiowałem w trybie pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich. Zdałem wszystkie egzaminy. Nie obroniłem jednak do tej pory pracy magisterskiej. Czy pracodawca uzna wykształcenie jako wyższe?
Tylko ukończenie studiów pozwala uznać, że pracownik posiada wyższe wykształcenie. Aby je uzyskać, konieczne jest zdobycie tytułu zawodowego, czyli trzeba nie tylko zdać wszystkie egzaminy, ale także złożyć i obronić pracę dyplomową. Tylko osoby posiadające dyplom szkoły wyższej mogą mieć zaliczone 8 lat do stażu pracy. W innym przypadku wliczonych będzie miał ich cztery za ukończone np. liceum ogólnokształcące, pięć jeśli uczęszczał do technikum, lub sześć za ukończenie szkoły policealnej.
3. Czy recenzent może nie dopuścić do egzaminu
W trakcie przygotowywania promotor wysoko oceniał moją pracę licencjacką. Wyznaczony został termin obrony. Dowiedziałam się, że recenzent ma do niej wiele uwag. Czy mogę przystąpić do obrony?
Na uczelniach obowiązują różne procedury przystępowania do obrony pracy dyplomowej. Jeśli recenzent oceni ją negatywnie, dziekan może wyznaczyć inną osobę albo nawet komisję do zaopiniowania jej ponownie. Nawet jeśli druga ocena będzie negatywna, władze uczelni (np. dziekan) mogą dopuścić do obrony. W takim przypadku w jej trakcie student będzie miał szansę na wyjaśnienie wątpliwości recenzentów. Jeśli egzamin dyplomowy nie zostanie zaliczony, uczelnia powinna wyznaczyć drugi termin na obronę (np. w ciągu trzech miesięcy od pierwszego).
Warto jednak pamiętać, że sam fakt, iż recenzent ma wiele uwag do pracy nie musi oznaczyć, że wystawił z niej ocenę niedostateczną.
4. Czy uczelnia może żądać opłaty za egzamin
Podczas składania pracy magisterskiej do dziekanatu dowiedziałem się, że muszą uiścić opłatę. Czy szkoła wyższa może tego wymagać?
Zgodnie z prawem uczelnie nie mogą pobierać od studentów opłat m.in. za egzamin dyplomowy czy złożenie i ocenę pracy dyplomowej. Tak wynika z art. 99a ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 572 z późn. zm.). W katalogu opłat zakazanych znajdują się także: rejestracja na kolejny semestr lub rok studiów, egzamin poprawkowy czy komisyjny, wydanie dziennika praktyk zawodowych oraz suplementu do dyplomu.
Podstawa prawna
Art. 167 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 572 z późn. zm.).
Art. 1, pkt 112 ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 84, poz. 455 z późn. zm.).
Par. 5 rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (Dz.U. nr 196, poz. 1167).