Sławomir Broniarz: Nauczyciel powinien uczyć kilku przedmiotów, a od godziny 15 pracować z bezrobotnymi

autor: Mira Suchodolska05.10.2012, 11:08; Aktualizacja: 05.10.2012, 11:16
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 rokuźródło: Newspix
autor zdjęcia: BOGDAN HRYWNIAK

Trzeba zmienić model kształcenia nauczycieli na taki, który pozwoli jednemu pedagogowi uczyć kilku przedmiotów. Wyobrażam sobie, że nauczyciel do godz. 14 pracuje w szkole, a od godz. 15 w ramach pensum zajmuje się np. pracą z osobami bezrobotnymi, niesamodzielnymi, wykluczonymi społecznie. Jest do tego lepiej przygotowany niż urzędnicy. To wymagałoby od nauczycieli rewolucji mentalnej, ale uważam, że to dobry pomysł - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (307)

  • Plb(2012-10-08 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Do jojo.
    Bo może się okazać, że nie wiesz co to jest wyścig szczurów albo inaczej go interpretujesz. Dlatego chcę wiedzieć co pod tym pojęciem rozumiesz.

    Odpowiedz
  • Y(2012-10-07 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam, ale jaka selekcja. W Polsce jak nie chcesz być oszukany musi się znać na wszystkim. Przyglądam się działaniu samorządu lokalnego i żadna jego decyzja nie jest podjęta racjonalnie, żadna nie uwzględnia dobra mieszkańców miasta. Owszem, wszystkie są zgodne z prawem, ale są pomnikiem głupoty ludzkiej i megalomanii...

    Odpowiedz
  • re 128 Nikt(2012-10-07 21:05) Zgłoś naruszenie 00

    No to jk w końcu jest? Najgorzej w Europie a jednak w Estonii, na Węgrzech, Rumunii, Litwie, Słowacji, Bułgarii zarabiają mniej?porównywanie zarobków polskich do zachodniooeuropejskich zupełnie nie ma sensu. We wszystkich zawodach w takiej statystyce porównanie wypada tak samo. Nie jesteśmy krajem Europy zachodniej lecz srodkowowschodniej. Pewnie długo jezcze będziemy gonić Zachód więc takie bardzo subiektywne porównanie to po prostu manipulacja. Dla przykładu: pielęgniarki w Anglii - ok 120 tys rocznie, w NIemczech - 1800 EUR na miesiąc, w POlsce 1600- 3800 brutto

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-07 21:34) Zgłoś naruszenie 00

    Do Y.
    Do innych zawodów jest większa selekcja. Poza tym informatyk informatykowi nie równy - jak informatyk słaby to zarabia 1800 zł. Jak jest fachowcem i dodatkowo robi coś niszowego na co jest zapotrzebowanie to zarabia i 40 - 50 tys miesięcznie. Są słabsi w tych zawodach ale ADEKWATNIE do umiejętności są wynagradzani - a jak jest u nauczycieli? (Jak się nawet trafi ktoś dobry to często jest równany w dół przez towarzystwo).

    Likwidacja KN pozwoli na wynagradzanie ADEKWATNE do umiejętności i wyników a nie, że wszystkim po równo... To nie PRL.

    Odpowiedz
  • anglistka(2012-10-11 00:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie przeczytaliście chyba tylko ten "chwytliwy" tytuł, który miał was zmanipulować, poniekąd padło tam w tekście takie stwierdzenie z ust Pana Broniarza, co zostało wykorzystane w celach manipulacyjnych przez panią redaktor... cały artykuł jest długi na 4 strony i prócz tego jednego stwierdzenia, które powtarzam zostało użyte, żeby zmanipulować waszą opinię, Pan Broniarz świetnie odpiera ataki tejże "pani" redaktor, broniąc nauczycieli i obalając stereotypy, zachęcam do przeczytania całego artykułu a nie tylko nagłówka

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-07 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    Do Nikt.
    A gdzie jest ranking nauczycieli w europie?
    To że uczniowie są dobrzy nie koniecznie musi być wynikiem pracy nauczycieli... (Są rodzice, są korepetytorzy... )

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-07 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Do Salvador
    W Szwecji w wakacje nauczyciele przygotowują zajęcia na następny rok. Na tym polega ich praca w szkole w wakacje. Choć ja uważam, że powinny być zajęcia dla uczniów w wakacje nie koniecznie związane z nauką organizowane przez Szkoły. To samo tyczy się dni przed świętami czy feriami - gdy inni normalnie pracujący ludzie (rodzice) pracują.

    Nauczyciel powinien zadbać o jakość prowadzonych lekcji - po to ma 40 godzinny czas pracy. Nie po to aby pielęgnować paznokcie czy wykonywać inną bezsensowną czynność.

    Odnośnie wniosków.
    Ad.1.Tak. Miałem możliwość zdobycia uprawnień pedagogicznych na moim kierunku matematyka. Jednak tego nie zrobiłem z rozmysłem mimo ukończenia wszystkich przedmiotów i praktyk - miałem już wtedy dla siebie zdefiniowaną ścieżkę rozwoju swojej kariery zawodowej - i nie była ona związana z uczeniem mimo, że mi to się bardzo podobało. Nie aplikowałem do pracy w żadnej szkole.
    Ad.2. Mam bardzo dobrą pracę (sprawia mi satysfakcję, zmusza mnie do wysiłku intelektualnego oraz do ciągłego kształcenia się - informatyka z roku na rok ciągle się zmienia), w waszym pojęciu zapewne też bardzo dobrze płatną z kilkoma przywilejami, których nie posiada przeciętny pracownik. Jestem spełniony. Natomiast to co tutaj piszę nie jest wynikiem "wyzłośliwiania" się na kogokolwiek a prezentowanie własnej wizji zmian w edukacji w Polsce. Jestem obserwatorem tej sytuacji i piszę.

    Odpowiedz
  • salvador(2012-10-07 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    Do 122
    Czytając Twoje komentarze, dochodzę do wniosku, że tak naprawdę nie zależy Ci na poprawie polskiej oświaty, tylko na odreagowaniu swojej złości na nauczycielach. Delektujesz się myślą o 8-godzinnym dniu pracy nauczyciela, 26-dniowym urlopie. Wszystko jedno, czy taki nauczyciel będzie w tym czasie patrzył tępo w ścianę, pielęgnował paznokcie, czy wykonywał inną bezsensowną czynność, grunt, że obowiązkowo będzie siedział w pustej szkole. Dlaczego pustej? Spróbuj zwerbować przynajmniej jedną 15-osobową grupę gimnazjalistów, uczniów szkół średnich, czy starszych klas sp (85% nauczycieli ma kwalifikacje do pracy właśnie z tymi rocznikami), która dobrowolnie zechce spędzić swój wolny czas w szkole. Myślę, że świetnie ilustruje to wypowiedź 11-letniego syna koleżanki z pracy, który na pomysł matki planującej go zapisać na półkolonie letnie organizowane przez szkołę, odpowiedział "Trzeba być porąbanym, żeby w wakacje chodzić do szkoły".
    Z treści Twoich komentarzy wyłaniają się dwa wnioski:
    1. Sam kiedyś chciałeś zostać nauczycielem, ale niestety, nie wyszło. Być może zabrakło dla Ciebie etatu, a może Twoje kompetencje i predyspozycje do zawodu oceniono zbyt nisko. To by tłumaczyło zadziwiające, graniczące momentami z obsesją, zainteresowanie zawodem nauczyciela i prawie dziecięcą radość na wszelkie medialne wzmianki o zmianach w KN na niekorzyść nauczycieli.
    2. Twoje wypowiedzi o świetnej pracy, doskonałych zarobkach, docenianiu przez szefa mijają się z rzeczywistością. Człowiek spełniony zawodowo, usatysfakcjonowany z zarobków cieszy się z tego, co ma, a nie wyzłośliwia się na innych.

    Odpowiedz
  • Nikt(2012-10-07 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    http://historia.org.pl/2011/10/15/polscy-uczniowie-w-europejskiej-czolowce/

    Odpowiedz
  • do 121(2012-10-07 17:20) Zgłoś naruszenie 00

    uważajcie tylko, żebyście podczas waszych strajków nie zostali obrzuceni jajami

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-07 16:56) Zgłoś naruszenie 00

    Tak. Jestem zwolennikiem zmian w oświacie. Bo teraz jest tragedia. I wydaje mi się, że planowane zmiany mogą poprawić sytuację. No bo jaką alternatywę ty proponujesz poza poprawą zarobków?

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-07 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    122 - i to jest kwintesencja Twoich intencji oraz wyjaśnienie, dlaczego tak chorobliwie produkujesz się na tym forum

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-09 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    242 - i znów się mylisz; który to już raz? przypominasz takiego, co to idzie w zaparte i wyprzedza pod górkę...

    Odpowiedz
  • Nauczyciel(2012-10-09 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    Do Plb:
    Ty nadal nic nie rozumiesz, a się mądrzysz jakbyś profesurę na tym zrobił.
    Tu nie tylko o pieniądze chodzi!

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-07 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    Strajkujcie sobie. Zmiany są nieuniknione. A wątpię czy jeszcze jakaś grupa zawodowa za wami by stanęła... Bo niby po co i dlaczego? Liczyć to się powinno ponad 4 mln uczniów a nie 600 tys nauczycieli

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-07 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    121 - wszystko możliwe łącznie ze strajkiem nauczycieli i nie tylko nauczycieli

    Odpowiedz
  • salvador(2012-10-09 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    Może pora, żebyś i Ty to w końcu pojął? Ciągle zarzucasz nas tu ciekawostkami z innych krajów, wybierając te, które pasują do Twoich założeń, pomijając niewygodne. Na koniec jedno małe pytanko. W którym europejskim kraju nauczyciel w czasie wolnym dla uczniów od nauki pełni funkcję niańki? I nie mam tu na myśli szkoły letniej dla uczniów mających problemy w nauce (w ramach mojego przedmiotu chętnie poprowadzę takie zajęcia), ale oczekiwania, że nauczyciel, który na co dzień ma do czynienia z nastolatkami, podczas wakacji zajmie się 6-7-latkami.

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-07 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    Do filologini
    Poczekamy, zobaczymy. Jedno jest pewne - KN będzie zmieniana (może po jakimś czasie wyeliminowana). W jakim kierunku pójdą zmiany? Będzie zwiększone pensum o co najmniej 2 godziny więcej. Zmniejszony zostanie urlop i prawdopodobnie będzie położony większy nacisk na czas, jaki nauczyciel przebywa w szkole. Urlop na poratowanie zdrowia będzie opłacany z ZUS i przyznawany u lekarza medycyny pracy na podstawie danej choroby zawodowej (a nie dlatego, że nie ma etatu lub że mi się dziecko urodziło). Mam nadzieję, że zostanie też podniesiony standard nadzoru bo na razie o tym się nie mówiło poza tym, że samorządowcy chcą dać lepsze narzędzia (w postaci rocznych kontraktów) dyrektorom szkół, aby Ci mogli elastyczniej zarządzać kadrami.

    Odpowiedz
  • qwerty(2012-10-07 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    Bezsensowne jest "wyciąganie" z KN poszczególnych zapisów. Uważam, że najlepiej byłoby znieść całą KN i zastąpić po prostu Kodeksem Pracy. Tak chce wielu nauczycieli.

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-09 22:37) Zgłoś naruszenie 00

    Mogę tylko dodać - przepraszamy my niewolnicy, że tak mało podatków oddajemy. Przepraszamy, że tak mało zarabiamy, że nie starcza nauczycielom na szkockie pensje. Przepraszamy i obiecujemy pracować więcej... abyście mogli wyjść po ciężkim dniu o 10:30, o 12:00 lub o 14:00 i abyście mogli zrobić zakupy i przygotować sobie na 15:00 obiad. No i przepraszamy, że nasze dzieci nie zawsze chcą słuchać waszych nudnych wykładów - już je zdyscyplinujemy... I obiecujemy, wynajmiemy niańki dla naszych dzieci, aby szkoły można było zamykać już o 13.00!!

    Odpowiedz