Co dalej z kartą nauczyciela? Samorządowiec: Do likwidacji, promuje bierność, nie uzależniając płacy od wyników

autor: Mariusz Krystian26.02.2020, 07:52; Aktualizacja: 26.02.2020, 08:13
Funkcjonowanie oświaty znam z każdej strony. Przez osiem lat byłem nauczycielem. Jestem rodzicem, który ma dzieci w szkołach powszechnych – od zerówki po szkołę średnią.

Funkcjonowanie oświaty znam z każdej strony. Przez osiem lat byłem nauczycielem. Jestem rodzicem, który ma dzieci w szkołach powszechnych – od zerówki po szkołę średnią.źródło: ShutterStock

Sprowadzanie dyskusji i opinii o systemie oświaty w Polsce wyłącznie do kwestii związanej z Kartą Nauczyciela to zawężenie tematu, które nie pozwala dostrzec innych, równie istotnych, a może nawet ważniejszych problemów trawiących system oświaty.

Funkcjonowanie oświaty znam z każdej strony. Przez osiem lat byłem nauczycielem. Jestem rodzicem, który ma dzieci w szkołach powszechnych – od zerówki po szkołę średnią. W końcu jestem też wójtem gminy Spytkowice w powiecie wadowickim, która jest organem prowadzącym dla pięciu szkół podstawowych i przedszkoli. Proszę mi wierzyć, takie spojrzenie daje komfort oceny i większy obiektywizm w osądzaniu problemów polskiej szkoły.

Podstawowa konkluzja, jaka mi się nasuwa, jest następująca – żadna ze stron oświatowego stołu nie jest szczera, a podnoszone przez nią argumenty tak naprawdę mają na celu obronę własnych interesów w funkcjonowaniu całego systemu, do tego nie bacząc na skutki dla innych. Oczywiście wszystkie strony powołują się na dobro dziecka. Nikt jednak nie określił dokładnie i obiektywnie, na czym miałoby ono polegać. Obserwując różnego rodzaju debaty o polskiej szkole, można wysunąć wniosek, że każdy pojmuje je inaczej i utożsamia z własnym interesem.

Karta do likwidacji!


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • grubcia(2020-02-26 10:53) Zgłoś naruszenie 458

  Zlikwidujcie. KN, sami będziecie uczyć swoje dzieci. Jeszcze to niektórych trzyma w tym bagienku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • lustro(2020-02-26 18:51) Zgłoś naruszenie 332

  Pan wójt był bierny przez 8 lat swojej pracy jako nauczyciel (przynajmniej jest samokrytyczny) i teraz opiniuje.... Wielki wójt wielkich Spytkowic. Wiek wójta predysponuje do demencji i mitomanii.

  Odpowiedz
 • wiem wszystko(2020-02-26 18:58) Zgłoś naruszenie 272

  To ten Pan wygrał reelekcję 16 głosami? Jakoś słabo się wykazał na stanowisku skoro osiągnął tak niebotyczny wynik. Pan wójt oczywiście wszystko wie... Ocenia prace innych według swojego zaangażowania.

  Odpowiedz
 • Gość (2020-02-27 07:38) Zgłoś naruszenie 262

  No tak naprawdę nie liczą się dzieci ani ludzie tylko pieniądze do kieszeni samorządowców... A nauczycieli najlepiej zrównać z błotem... Marnie to widzę, jak tak będą wszyscy się znać na oświacie. Jeszcze trochę i zatracimy swój rozum, stracimy swój język, kraj. Co się dzieje w naszym kraju???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Były uczeń(2020-02-26 22:06) Zgłoś naruszenie 252

  Był miernym nauczycielem i teraz chce oceniać pracę innych przez swój pryzmat.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Technolog(2020-02-27 08:22) Zgłoś naruszenie 241

  Samorządy kontra ergonomią stanowiska pracy nauczyciela- 35 lat w tym fachu pracuję i nigdy się nie zdarzyło, by samorządowcy z własnej inicjatywy unowocześnili by warsztat pracy n-la. Zawsze było to z wielkimi oporami i wiecznie ta sama śpiewka, że nie ma pieniędzy, ale chybione inwestycje realizowali !!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • bez jaj(2020-02-26 22:55) Zgłoś naruszenie 61

  No name autorytetem?

  Odpowiedz
 • Awart(2020-02-27 14:53) Zgłoś naruszenie 219

  Karta nauczyciela do likwidacji, dla nich też kodeks pracy, 26 dni urlopu jak każdy obywatel, a nie dwa miesiące wakacji, dwa tygodnie ferii zimowych, dwa tygodnie wolnego przed swietami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, wycieczki, 45min i przerwa i 18 godzin w tygodniu dlaczego tak jest.? Może to zmienić bo i płacą nieźle i co wy na to !!!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • robo(2020-02-27 13:21) Zgłoś naruszenie 14

  To mówiłem ja - wójt! I chwała mi. O!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane