statystyki

Ile kosztuje zdobycie wyższego wykształcenia w USA?

autor: Sylwia Radomska19.08.2019, 08:30; Aktualizacja: 19.08.2019, 08:35
Średnia roczna stopa zwrotu z inwestycji w edukację wynosi ok. 6 proc. dla szkół państwowych i 4 proc. dla szkół prywatnych. Według rankingu U.S. News opartego na wynagrodzeniach z 2017–2018 r. zwrot z inwestycji w edukację po 20 latach może wynieść nawet ponad 700 tys. dolarów.

Średnia roczna stopa zwrotu z inwestycji w edukację wynosi ok. 6 proc. dla szkół państwowych i 4 proc. dla szkół prywatnych. Według rankingu U.S. News opartego na wynagrodzeniach z 2017–2018 r. zwrot z inwestycji w edukację po 20 latach może wynieść nawet ponad 700 tys. dolarów.źródło: ShutterStock

W ostatnich dziesięcioleciach średni koszt zdobycia wykształcenia wyższego w Stanach Zjednoczonych rósł znacznie szybciej, niż wynosiła stopa inflacji. Dotyczy to zarówno prywatnych, jak i publicznych uczelni.

Dla przykładu – na początku lat 90. za czteroletni pobyt na amerykańskiej uczelni student musiał zapłacić średnio 17250 dolarów. W 2016 r. opłata wynosiła już średnio 33,5 tys. dolarów! Co powoduje ten ciągły wzrost kosztów zdobycia wykształcenia wyższego? Powody są trzy.

Po pierwsze, wzrost nierówności dochodowych, w tym tzw. college premium, czyli premii za wykształcenie. Nierówności w wynagrodzeniach Amerykanów stale rosną od 1970 r. Zhifeng Cai (Rutgers University) i Jonathan Heathcote (Bank Federalny Minneapolis) stworzyli model ekonomiczny uwzględniający zarówno różnice w zarobkach rodziców, jak i w zdolnościach intelektualnych (ang. ability) dzieci. Pokazali, że to właśnie wzrost nierówności dochodowych pomiędzy wykształconymi i niewykształconymi jest głównym czynnikiem wzrostu czesnego. Ludzie wykształceni są coraz bogatsi, więc mogą drożej zapłacić za studia swoich dzieci (w zeszłym roku 56 proc. Amerykanów zadeklarowało, że oszczędza na studia dla dzieci). Tygodniowe wynagrodzenie osoby z wyższym wykształceniem w I kwartale 2019 r. wynosiło 1350 dolarów i było prawie dwukrotnie wyższe niż dla osoby z wykształceniem średnim (w 2000 r.: 1,75 razy). Oszacowania różnic w zarobkach w całym cyklu życia podjęli się Christopher Avery (Harvard) i Sarah Turner (University of Virginia). Według nich różnica w zarobkach pomiędzy przeciętnym człowiekiem z wykształceniem wyższym i bez niego to średnio 300 tys. dolarów dla mężczyzn i 200 tys. dolarów dla kobiet. Biorąc pod uwagę, że średni koszt zdobycia wykształcenia wyższego w Stanach wynosi 50 tys. dol., warto zainwestować w swoją edukację.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Henek(2019-08-19 17:27) Zgłoś naruszenie 10

    ... a w Ameryce bija murzynow !!!! He he he he ...

    Odpowiedz
  • janusz(2019-08-21 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    A ile kosztuje u nas? Poprawne pytanie to: kto płaci za wykształcenie tam, a kto opłaca te studia tutaj? I jak do tego ma się reforma Gowina? Pensję nauczycieli akademickich wzrosły, a potworki typu: jedyny taki kierunek w Polsce, powstają jak grzyby po deszczu. Obecnie modna jest kryminalistyka z przymiotnikami. Co na to szef MSW?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane