Bez dyskryminacji na uniwersytecie: UW chce opracować plan równościowy

autor: Paulina Szewioła20.06.2019, 12:00
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawskiźródło: Creative Commons
autor zdjęcia: Minimus

- To, co nas wyróżnia, to bardzo zróżnicowana oferta studiów w językach obcych - mówi dr hab. Dobrochna Bach -Golecka.

Wśród ścisłych władz Wydziału Prawa i Administracji UW jest pani jedyną kobietą. Trudno było przebić się do męskiego grona?

Tak. Objęłam funkcję prodziekana w połowie kadencji, a moja kandydatura oprócz poparcia dziekana Wydziału Prawa i Administracji wymagała zatwierdzenia w ramach procedury wyborczej, przez głosowanie Rady Wydziału. Muszę jednak stwierdzić, że praca w męskim gronie kolegium dziekańskiego jest dla mnie niezwykle ciekawym, inspirującym i fascynującym doświadczeniem. Na WPiA UW funkcję dziekana do tej pory pełnili wyłącznie mężczyźni. Jednak zwyczajowo w składzie kolegium dziekańskiego zawsze jest kobieta. Piastowały one też funkcję dziekana na innych wydziałach UW (nawet na wydziale fizyki). Mieliśmy też kobietę na stanowisku rektora.

Inne stanowiska funkcyjne na Wydziale Prawa UW są obsadzone z przewagą mężczyzn, na przykład pięcioma na sześć instytutów kierują mężczyźni. Równowaga jest, jeżeli chodzi o ich wicedyrektorów. Przewodniczącymi rad naukowych są z kolei sami mężczyźni, których też jest więcej na stanowiskach kierowników katedr (14 kobiet i 28 mężczyzn).

Może to same kobiety nie widzą siebie na stanowiskach kierowniczych?


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Kiper(2019-06-20 20:22) Zgłoś naruszenie 130

  Brawo, tylko mi tu bez hipokryzji, tyle samo facetów co kobiet, tyle samo białych, co czarnych i żółtych, tyle samo brunetów co blondynów i rudych, tyle samo niepełnosprawnych co pełnosprawnych, tyle samo hetero, homo, dendrofili i zoofili, tyle samo wegetarian co mięsożerców, tyle samo wysokich co niskich, tyle samo starych co młodych etc. W innym przypadku gadanie o równouprawnieniu będzie tylko wygadywaniem głupot celem dania grupie osób lepszych praw niz cała reszta.

  Odpowiedz
 • Mec(2019-06-20 22:45) Zgłoś naruszenie 50

  Znowu numeru clausus nauczelniach. Niech RPO interweniuje!

  Odpowiedz
 • Bert(2019-06-21 20:14) Zgłoś naruszenie 30

  UW liderem głupoty

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane