statystyki

Samorządy czeka wydatek na odprawy dla nauczycieli

autor: Patrycja Otto08.05.2019, 07:55; Aktualizacja: 08.05.2019, 08:31
Niskie place i brak stabilizacji to główne powody, dla których nauczyciele przedmiotów zawodowych odchodzą z zawodu lub przechodzą na emeryturę, gdy tylko uzyskają do niej uprawnienia.

Niskie place i brak stabilizacji to główne powody, dla których nauczyciele przedmiotów zawodowych odchodzą z zawodu lub przechodzą na emeryturę, gdy tylko uzyskają do niej uprawnienia.źródło: ShutterStock

Nawet kilkanaście procent nauczycieli przedmiotów zawodowych może odejść z końcem roku szkolnego z pracy. Oznacza to konieczność wygospodarowania dodatkowych środków na odprawy.

Niskie place i brak stabilizacji to główne powody, dla których nauczyciele przedmiotów zawodowych odchodzą z zawodu lub przechodzą na emeryturę, gdy tylko uzyskają do niej uprawnienia. Do tego dochodzą zmiany w podstawie programowej oraz rosnące wymagania, którym będą musieli sprostać, przygotowując uczniów do egzaminów zewnętrznych. Wreszcie od 1 września tego roku nastąpi zmiana nomenklatury: z nauczyciela w kształceniu zawodowym praktycznym na nauczyciela praktycznej nauki zawodu. Choć może wydawać się, że to jedynie kosmetyka, niesie ze sobą wiele konsekwencji – od pensum dydaktycznego po kompetencje i zakres obowiązków.


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • 50(2019-05-09 11:00) Zgłoś naruszenie 162

  A ja czekam żeby weszła propozycja pana Kaczyńskieego, emerytura po 30 latach pracy bez względu na wiek, jak nie to uciekam nawiadczenia kompensacyjne i niech się wszyscy bujają.

  Odpowiedz
 • Gog(2019-05-08 08:57) Zgłoś naruszenie 150

  Nie można zapomnieć o zwalnianych nauczycielach wygaszanych gimnazjów - to też spora grupa.

  Odpowiedz
 • nn(2019-05-08 23:56) Zgłoś naruszenie 110

  Nauczyciele przedmiotów zawodowych są po prostu wkurzeni, dla nich ta drobna zmiana w nazewnictwie oznacza 11% obniżkę pensji od 1 września!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane