statystyki

Samorządy czeka wydatek na odprawy dla nauczycieli

autor: Patrycja Otto08.05.2019, 07:55; Aktualizacja: 08.05.2019, 08:31
Niskie place i brak stabilizacji to główne powody, dla których nauczyciele przedmiotów zawodowych odchodzą z zawodu lub przechodzą na emeryturę, gdy tylko uzyskają do niej uprawnienia.

Niskie place i brak stabilizacji to główne powody, dla których nauczyciele przedmiotów zawodowych odchodzą z zawodu lub przechodzą na emeryturę, gdy tylko uzyskają do niej uprawnienia.źródło: ShutterStock

Nawet kilkanaście procent nauczycieli przedmiotów zawodowych może odejść z końcem roku szkolnego z pracy. Oznacza to konieczność wygospodarowania dodatkowych środków na odprawy.

Niskie place i brak stabilizacji to główne powody, dla których nauczyciele przedmiotów zawodowych odchodzą z zawodu lub przechodzą na emeryturę, gdy tylko uzyskają do niej uprawnienia. Do tego dochodzą zmiany w podstawie programowej oraz rosnące wymagania, którym będą musieli sprostać, przygotowując uczniów do egzaminów zewnętrznych. Wreszcie od 1 września tego roku nastąpi zmiana nomenklatury: z nauczyciela w kształceniu zawodowym praktycznym na nauczyciela praktycznej nauki zawodu. Choć może wydawać się, że to jedynie kosmetyka, niesie ze sobą wiele konsekwencji – od pensum dydaktycznego po kompetencje i zakres obowiązków.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • 50(2019-05-09 11:00) Zgłoś naruszenie 163

  A ja czekam żeby weszła propozycja pana Kaczyńskieego, emerytura po 30 latach pracy bez względu na wiek, jak nie to uciekam nawiadczenia kompensacyjne i niech się wszyscy bujają.

  Odpowiedz
 • Gog(2019-05-08 08:57) Zgłoś naruszenie 150

  Nie można zapomnieć o zwalnianych nauczycielach wygaszanych gimnazjów - to też spora grupa.

  Odpowiedz
 • nn(2019-05-08 23:56) Zgłoś naruszenie 111

  Nauczyciele przedmiotów zawodowych są po prostu wkurzeni, dla nich ta drobna zmiana w nazewnictwie oznacza 11% obniżkę pensji od 1 września!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane