statystyki

Wróciła tradycyjna szkoła. Egzamin ósmoklasity to potwierdził

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto17.04.2019, 07:44; Aktualizacja: 17.04.2019, 08:39
Eksperci zwracają uwagę, że czas przewidziany na egzamin przy tym stopniu trudności był za krótki dla osób, które nie są prymusami. Nie gwarantował bowiem możliwości sprawdzenia udzielonych odpowiedzi. Co też dowodzi, że trzeba od razu podejmować trafne decyzje. Jak w życiu.

Eksperci zwracają uwagę, że czas przewidziany na egzamin przy tym stopniu trudności był za krótki dla osób, które nie są prymusami. Nie gwarantował bowiem możliwości sprawdzenia udzielonych odpowiedzi. Co też dowodzi, że trzeba od razu podejmować trafne decyzje. Jak w życiu.źródło: ShutterStock

Ugruntowana wiedza połączona z umiejętnością logicznego myślenia oraz precyzją wykonywania zadań – takie zdaniem ekspertów były oczekiwania na egzaminie ósmoklasisty.

Dziś uczniowie ósmych klas piszą ostatni sprawdzian – z języka angielskiego.

Od poniedziałku pierwszy „zreformowany rocznik” (po likwidacji gimnazjum i wydłużeniu podstawówki z sześciu do ośmiu klas) przystąpił do egzaminów. Uczniowie musieli popisać się wiedzą z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Od 2022 r. będą musieli zdawać jeszcze jeden – wybrany przez siebie – przedmiot.

Zdaniem ekspertów ten egzamin postawił kropkę nad i – wskazując, w jakim kierunku zmierza nowy system. Naukowcy są zgodni: dzieci musiały mieć wiedzę, ale też wykazać się logicznym myśleniem oraz umiejętnością skupienia się. – Sama inteligencja i umiejętność czytania ze zrozumieniem nie wystarczą, potrzebne są jeszcze wiadomości – mówią poloniści i matematycy. Przy egzaminie gimnazjalnym bystry uczeń miał szansę na dobre wyniki bez ściągi o bohaterach lektur czy podpowiedzi z wzorami matematycznymi.

Egzamin ósmoklasisty – według ekspertów – wymagał więcej od uczniów. Na matematyce było dwa razy więcej otwartych pytań niż u gimnazjalistów (6 versus 3). Przy polskim otwarta była niemal połowa. To zadania wymagające o wiele większego zaangażowania i umiejętności od uczniów.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Burek(2019-04-17 09:36) Zgłoś naruszenie 4016

    Bzdura egzamin 8 klasisty pokazał, że nie ma miejsca na indywidualną interpretację. Pokazał jak dzieci mają wypełniać zadania według widzi mi się tych z góry. Zmiana formy na otwartą jest niestety tylko powierzchowna. Dalej trzeba wbić się w klucz. A wypracowanie tragiczne. Dostosowanie dla dzieci z niepełnosprawnością też fatalne. Autorzy wykazali się brakiem wiedzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • realista(2019-04-17 13:35) Zgłoś naruszenie 3819

    Zalewska do dymisji i bez wyjazdu do UE!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Vici(2019-04-17 12:01) Zgłoś naruszenie 3321

    Polityka i nacjonalistyczna Ideologia zwyciężyła z nowoczesną pedagogiką. Efekty zobaczymy w testach PISA. Węgry już spadły na łeb na szyję w rankingach nauczania.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ZNP Sanok-zawiesiło strajk w szkołach średnich(2019-04-17 11:23) Zgłoś naruszenie 2530

    rozsądek zwyciężył nad Polityką.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2019-04-17 14:49) Zgłoś naruszenie 237

    Szanowni internauci-Nauczyciele,nie wierzcie politykom związkowcom.Przykład pana Proksy pokazuje,że interesy związku były dla niego mniej istotne ,zwyciężyła partia w jego działaniach PiS.Członkowie związku Solidarnośći Nauczycielskiej opowiedzieli się czynnie za strajkiem.Nie przypuszczałem ,że trolling w wykonaniu PiS będzie aż takim bezmyślnym betonem.Wielkopolskie struktury Solidarności Nauczycieli opowiedziały się za odwołanie pana Proksy.Dlaczego jest Wielkopolska tak ważna,bo tam w 1918 roku Nauczyciele jednogłośnie poparli Polskę ,Strajk Nauczycieli zakończy rewolucję Solidarności z 1980 roku.Rewolucja nie dokończona zjada swoje dzieci.

    Odpowiedz
  • to nie telewizyjna propaganda,lecz wiadomości z (2019-04-17 12:33) Zgłoś naruszenie 1513

    gazety małopolskiej.W całej małopolsce zawieszono strajk w szkołach średnich.Czytaj gazety !!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2019-04-18 11:40) Zgłoś naruszenie 104

    A teraz PiS powiedział koniec strajku przez swoich trolli.Nauczyciele pisać i czytać ze zrozumieniem potrafią i wy więcej szkody niż pożytku w tej naszej Polsce przynosicie.Polska według PiS wybrani mają się świetnie,prywatne szkoły dla ich dzieci ,a pozostali mają żyć z 500 plus i cichutko siedzieć .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2019-04-18 14:07) Zgłoś naruszenie 85

    Ciąg dalszy farsy pana Proksy.On podpisał,ale nie zgadza się z dalszymi ustaleniami rządu.Zostałeś pan Bolkiem Solidarności roku 2019.

    Odpowiedz
  • Anna(2019-04-17 10:55) Zgłoś naruszenie 66

    Co z rocznikiem 2009 ? Będzie zdawał egzamin z dziećmi o rok starszymi albo nawet dwa lata starszymi? (początek 2008 roku i koniec 2009 ) czy czas egzaminu będzie taki sam ? czy będą inne kryteria? Skupienie się i percepcja dziecka o rok starszego w tym wieku to przepaść !!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • and65(2019-04-17 18:48) Zgłoś naruszenie 16

    2Bardzo proszę o pomoc. tiny.cc/andrzej66

    Odpowiedz