Zamiast czterech ścian wybierają zajęcia na uniwersytetach trzeciego wieku. Seniorzy w kolejce na uczelnie

autor: Janusz K. Kowalski, Paulina Szewioła11.04.2019, 08:11; Aktualizacja: 11.04.2019, 08:20

źródło: DGP

Z roku na rok przybywa seniorów. W ubiegłym roku było już ponad 8 mln osób, które miały za sobą okres aktywności zawodowej.

Część z nich zamiast czterech ścian na emeryturze czy rencie wybiera zajęcia na uniwersytetach trzeciego wieku (UTW). Według najnowszych danych GUS w ubiegłym roku było ich 640 – o 65 więcej niż w 2015 r. Jednak zdaniem Wiesławy Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW, jest ich więcej – ponad 700.

Ale to i tak mało w stosunku do potrzeb osób w wieku poprodukcyjnym. Bo w sytuacji gdy na UTW jest w sumie ponad 113 tys. miejsc, zaledwie 1,4 proc. seniorów może korzystać z ich oferty. – Dlatego wielu chętnych czeka w kolejce na miejsce – mówi prof. Piotr Błędowski z Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Podkreśla, że UTW są bardzo potrzebne. – Spełniają nie tylko funkcje edukacyjne, ale są miejscem, które sprzyja rozkwitowi więzi społecznych. Na uniwersytetach dużą część stanowią na przykład panie, które przeszły na emeryturę, ich dzieci się usamodzielniły i w wielu przypadkach wyjechały za granicę, niekiedy mąż już zmarł, ubyło im krewnych i znajomych. Uniwersytety pozwalają zapełnić pustkę, która pojawiła się w ich życiu – ocenia prof. Błędowski.

Piotr Karwowski, rzecznik Szkoły Głównej Handlowej, na której działa UTW, dodaje, że funkcjonowanie tego typu placówek jest podyktowane celami społecznymi, a nie rynkowymi.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • XXYYZZ(2019-04-14 20:48) Zgłoś naruszenie 70

    UTW powinne mieć rangę uniwersytetu w pełnym tego słowa/definicji znaczeniu. Ale rzeczywistość przpomina zajęcia przedszkolne starszaków, wykłady nie są intelektualnie stymulujące, ich ranga maleje i wkrada się byle jakość. Sens zajęć uniwersyteckich i ranga idei byłaby wówczas, gdyby seniorzy mogli uczestniczyć w wykładach uniwersyteckich, wspólnie z młodzieżą, jako wolni słuchacze. Oczywiście, że wymaga to regulacji prawnej i organizacyjnej. Finanse otrzymywałaby uczelnia , a status UTW nobilitowałby słuchaczy. Inna zmiana, to większe finanse na tę formę aktywności seniorów. I elitarność, a nie egalitarność. Znam problem z autopsji. Poza UTW powinne być inne, powszechne formy aktywności.

    Odpowiedz
  • xx(2019-04-11 16:17) Zgłoś naruszenie 114

    I głupieją na starość. Wnuki bawić!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane