statystyki

Leki dla seniorów na niejasnych zasadach

autor: Klara Klinger23.04.2019, 07:30; Aktualizacja: 23.04.2019, 07:40
Kontrolerzy stwierdzili, że wykaz leków dla seniorów nie miał tworzyć nowych standardów geriatrycznych, tylko obniżyć koszty współpłacenia za leki już przez nich stosowane.

Kontrolerzy stwierdzili, że wykaz leków dla seniorów nie miał tworzyć nowych standardów geriatrycznych, tylko obniżyć koszty współpłacenia za leki już przez nich stosowane.źródło: ShutterStock

NIK skontrolowała program Leki 75 plus. Wątpliwości budzi sposób tworzenia listy bezpłatnych medykamentów.

61 proc. starszych osób badanych przez NIK zadeklarowało, że zauważyło spadek miesięcznych wydatków na leki. Najwięcej wskazywało, że chodziło o oszczędności rzędu 50 zł, jednak dla około jednej czwartej to zysk rzędu 100 zł.

Program działa od 2016 r., a rząd wydał na niego już ok. 1,3 mld zł. Głównym celem stworzenia listy darmowych preparatów medycznych miało być finansowe odciążenie osób starszych, dla których ceny leków były często tak wysokie, że rezygnowały z ich zakupu. Ten cel udało się jednak osiągnąć tylko częściowo, ponieważ zaskakująco dużo seniorów nie zauważyło żadnego wpływu na swój budżet domowy.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane